kil.gen.tr https://www.kil.gen.tr Kıl, Kıl Türleri ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, kil.gen.tr Sat, 04 Jun 2016 00:00:00 +0000 Fri, 03 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Kıl Dömesi Başlangıcı https://www.kil.gen.tr/kil-domesi-baslangici.html Thu, 15 Nov 2018 02:03:54 +0000 Kıl dönmesi başlangıcı, muayene olan hasta kişilerin önemli bir bölümünde ileri derece Pilonidal Sinüs teşhisi konmaktadır. Zira bu kişiler içerisinde bulunduğu problemin çok geç farkına varmaktadır. Bunun sebebi ise k Kıl dönmesi başlangıcı, muayene olan hasta kişilerin önemli bir bölümünde ileri derece Pilonidal Sinüs teşhisi konmaktadır. Zira bu kişiler içerisinde bulunduğu problemin çok geç farkına varmaktadır. Bunun sebebi ise kıl dönmesi semptomları ilk etapta hemen hemen yok denecek civarı az olmasıyla ilgilidir. Daha çok ten altında toplanan kılların sayısında yükseliş olmasıyla beraber meydana çıkan akıntı, iç çamaşırda ıslaklık, pis koku, makatta şişlik, irin benzeri yakıntılarla hastalar doktora gitmektedir. Esasında bu tarz şikayetler sağlık sorununun ilerlediği manasına gelmektedir. Birtakım durumlarda ise hastalar utandığından kontrol ve tedavi işlemini devamlı ertelemektedir. Beklemenin hiç bir faydasının olmadığı, aksine rehabilitasyonunu daha zorlaştırmaktadır. O sebeple kuyruk sokumunda ağrı, kaşıntı, akıntı, şişlik benzeri sıkıntılar olduğunda kesinlikle bir cerrahi uzmanıyla görüşmelisiniz.

Kıl Dönmesi Semptomları 

Kıl dönmesi  kuyruk sokumunun sona erdiği ve kaba etin başladığı bölgede meydana gelir. Bu bölge gözle görülmediğinden kıl dönmesini ilk anda fark edilmesi çok kolay değildir. Başlama evresinde hissedilen bir ağrıya yol açmaz fakat kist kalınlaştıkça ağrı yapabilir. Kıl dönmesinin belirlemenin en basit yöntemi kuyruk sokumu kısmında önceden var olmayan bir sivilce ya da yağ bezesi benzeri bir şişkinlik olup olmadığını kontrol etmektir.  

Kıl Dömesi Başlangıcıİlk Başlarda Giriş Deliği Görülmektedir 

Kıl Dönmesi semptomları içinde en başta kuyruk sokumu bölümünde delik ortaya çıkmaktadır. Benzer sürede giriş deliği olarak da bilinen bu sorun bir veya birden çok noktada olabilmektedir. Kıllar kuyruk sokumuna girerken meydana getirdiği bu delik çıplak gözle dahi rahatlıkla anlaşılmaktadır. Hekim muayenesinde cerrahi uzmanı en başta bu deliklere bakmaktadır.  

Makatta Akıntı ve Pis Kokuya Yol Açar 

İlk başlarda önemli bir belirti ve şikayeti olmamasına karşı sonraki aşamada en başta akıntı ve kökü koku insanı bezdirecek seviyede olabilmektedir. Makatta akıntı fazla olup iç çamaşırını ıslatacak seviyede olur, birtakım durumlarda akıntı berbat bir kokuya neden olur. Nedenine bakacak olursak ten altında toplanan kılların sayısında yükselme olmasıyla beraber vücudumuz savunma mekanizmasını devreye sokmaktadır. Ten altında toplanan kılları yok etmek, imha etmek amacıyla bir sıvı/akışkan salgılamaktadır.  

Kuyruk Sokumunda Ağrı ve Şişkinlik 

Bir diğer önemli belirtisi makatta ağrı ve şişkinlik olup, bunun sebebi ise yukarıda bahsi edilen sıvıdır. Makatta akıntıya yol açan sıvı/akışkan her durumda kolaylıkla dışarı çıkamayabilir. Kılların giriş deliklerinin tıkanması şeklinde sıvı/akışkan dışarı çıkamayarak apseye neden olmaktadır. Bu apse ise kuyruk sokumu kısmında şişkinlik ve ağrıya neden olmaktadır. Çoğu vakit ateşlenme benzeri yakıntılar görülmektedir. 
 
Kıl Dönmesi İçin Hangi Doktora Gidilir 

Pilonidal Sinüs dahil olmak üzere bütün anüs bölgesi hastalıkları amaçlı kesinlikle bir genel cerrahi doktoru ile görüşülmelidir. Bu hastalık açısından çok başarılı bir hekim seçebilmek için hekimin aynı zamanda bir Proktoloji uzmanı olması önemlidir. Zira genel bir cerrahi sahası çok kapsamlı olup, makat hastalıkları tanı ve rehabilitasyonunda normalde daha çok Proktoloji uzmanları vazife almaktadır. 

Tedavisi: Kıl dönmesi çözümü amaçlı bir alternatif tedavi olup, kesinlikle cerrahi müdahale gerekiyor. İlaç, krem vs ile rehabilitasyonu tedavi edici olmayıp, kıl dönmesi operasyonu veya son olarak bulunup gelişim sağlamış aynı zamanda cerrahi müdahale ile tedaviler yer almaktadır. Cerrahi uzmanları geliştirdikleri tedavi metotları ile bilime katkı sağlamaya devam etmekteler. 
]]>
Göbek Kılı https://www.kil.gen.tr/gobek-kili.html Thu, 15 Nov 2018 03:09:38 +0000 Göbek Kılı, erkeklerde ne kadar normal karşılanıyorsa kadınlarda o oranda anormal karşılanmaktadır. Kadınları genelde kılsız, tüysüz görmek daha estetik ve alışılmış olduğundan az da olsa göbek kılı görünen bir kad Göbek Kılı, erkeklerde ne kadar normal karşılanıyorsa kadınlarda o oranda anormal karşılanmaktadır. Kadınları genelde kılsız, tüysüz görmek daha estetik ve alışılmış olduğundan az da olsa göbek kılı görünen bir kadın hoş karşılanmamaktadır. Esasen göbek kılı her iki cinsiyette de temiz bir görüntü bırakmamaktadır. Kişisel temizliğin bir parçası olan kılların alınması aşamasında görünmeyen kısımların da alınması gerekmektedir. Bazen göbekte, göğüslerde, bacağın üst kısımlarında oluşan kıllar alınmamaktadır. Fakat görünmese de kişi bunların farkında olduğundan kendisi için bakımını ihmal etmemelidir. 

Göbek kılı troid bezi ve hormonsal rahatsızlığın görüldüğü kadınlarda daha fazla olmaktadır. Öncelikle içen bir tedavinin sağlanması sonrasında ise kıl için çözüm üretilmesi gerekmektedir. Kılları temizlemek kısa süreli çözümler olsa da tekrar oluşacaktır. 

Göbek Kılı Alınmalı mı

Pek çok kişi göbek kıllarından şikayetçi olmakla beraber çoğalabilir diye almamaktadır. Bu kılı hangi yöntemle aldığınıza bağlıdır. Jilet, tüy dökücü krem gibi yollara sakın başvurmayın, gerçekten kılı çoğaltır. Hatta bir kıl kökünde iki tane bile kıl çıkar. Fakat ağda daha iyi bir çözüm yoludur. Biraz göbeği gerdirerek ısıttığınız ağdayı ıspatula ile göbeğe ince olarak sürün ve ağda bezini yapıştırın. Biraz elinizi üstünde sürtüp çekin. Kılların kökten alındığını göreceksiniz. Sonrasında ağda yağı dökün ve su değdirmeyin. Aynı zamanda bütçeniz uygun ise lazer epilasyonda ideal bir yoldur. Ağrısı biraz fazladır fakat ömür boyu ağda yapmak yerine kısa süreli acılara katlanmalısınız.  

Göbek KılıGöbek Kılı Almada Hamileler 

Hamilelik vücudun hormonlarının çok yoğun olarak salgılandığı bir dönemdir. Normalde kıllı bir yapınız olmasa bile hamilelik döneminde artması normaldir. Tüylerinizi her zamanki gibi aldırabilirsiniz fakat hijyenik olması son derece önemlidir. Vücut hassaslığı da normale göre arttığından bu dönemde kişisel olarak tek kullanımlık jileti kullanabilirsiniz. Bu dönemde daha çok sağlık ön planda olmalıdır ve görselliğin zaten kısa sürede spor, bakım ve besinler yoluyla geri kazanılabileceği ihmal edilmemelidir. Göbek kıllarını da hassas bir şekilde minik minik ağdalar yapıştırarak alabilirsiniz. Fakat kendinizi zorlamamaya hiç bir şeyi dert etmemeye çalışın. En güzel zamanları kılı tüyü dert ederek geçirmeyin. Hormonlar normale döndüğünde kıllarınızda normale dönecektir. 
]]>
Kol Kılı https://www.kil.gen.tr/kol-kili.html Thu, 15 Nov 2018 09:59:17 +0000 Kol Kılı, kol üzerinde bilek hizasında başlayarak omuza kadar uzanan kıldır. Günümüzde normal olarak kadınlarda ve erkeklerde vücudun hemen her bölgesinde ince yada kalın kıllar bulunur. Kol kılları da bunl Kol Kılı, kol üzerinde bilek hizasında başlayarak omuza kadar uzanan kıldır. Günümüzde normal olarak kadınlarda ve erkeklerde vücudun hemen her bölgesinde ince yada kalın kıllar bulunur. Kol kılları da bunlardan bir tanesidir. Bu kıllar kişinin cinsiyetine ve özellikle de genetik yapısına göre farklılık gösterir. Kıl kökleri hormonlar tarafından yönlendirilir ve bu hormonlar sayesinde vücut sürekli kıl üretir. Kıl hormonu hirsutizm olarak adlandırılır. Kıl köklerinin bir kısmı aktifken bazıları dinlenir. Bu şekilde kılların aynı anda çıkıp dökülmesi engellenir. Üretilen kıllar belirli bir yaştan sonra kendiliğinden dökülebilir. Kıllar bulundukları bölgeye göre farklı uzama hızına sahiptir. Kol kılları da bunlardan bir tanesidir. Örneğin kola sürülen kremler kol kıllarını beslediği için kılların uzama hızı diğer bölgelere oranla daha fazladır. Bazı hormonal bozukluklar sonucunda insanların çoğunda kol üzerinde oldukça fazla kıllanma olduğu görülebilir. Bunun yanı sıra bazı hastalık veya bazı ilaçların sürekli kullanımı da kol kıllarında zamanla artışa sebep olabilir.  Özellikle kadınlarda ergenlik döneminde ve adet kesildikten sonra östrojen hormonu azaldığı için androjen hormonu daha belirgin bir hal alır. Kıl hormonlarının kıl köklerindeki çalışmasını sağlayan hormonlara androjen hormonu adı denir. Androjen hormonları kadınlarda yumurtalıklar ve böbrek üstü bezinde düşük seviyede üretilir. Bu artış yapılan bazı bilimsel çalışmalarla da desteklenmiştir. Bu tür durumlarda kol kılları oldukça rahatsız edici boyutlara gelebilir. Fakat açık renk veya seyrek kol kılı olması durumunda rahatsız edici bir hal almaz. 

Kol KılıKol Kılından Kurtulma Yöntemleri 
Kolda oluşan kıllar aşırı rahatsız edici bir hal almadığı sürece en doğru karar normal bir şekilde kalmasıdır. Çünkü kol kılları diğer vücut bölgelerinde oluşan kıllara göre oldukça farklı özellikleri bulunur. Kol kılları vücuttaki çoğu kıllar gibi kendine özgü özellikler taşır. Bu kılları tamamen yok etmek vücut dengesini bozacağı için vücut sağlığı açısından oldukça zararlı bir yöntemdir. Fakat kıl oranı fazla olan ve bu durumdan rahatsız olan kişiler genellikle ağda yöntemi, epilasyon aleti yöntemi veya tüy dökücü krem yöntemi ile geçici çözümler bulabilir. Gelişen teknoloji sayesinde lazer gibi kalıcı ve etkili olan kol kıllarını yok etme işlemleri de günümüzde oldukça tercih edilen yöntemler arasında yer alır. 

Epilasyon Aleti Yöntemi: Kol düz bir bölge olduğu için epilatör adı verilen epilasyon aleti kullanmak oldukça rahat ve kolay bir yöntemdir. Epilatör tüm koldaki ufak tüylere kadar kılları tek tek aldığı için uzun süreli olumlu sonuçlar sağlar.

Ağda Yöntemi: Ağda koldaki kıl köklerini beslediği için çoğu güzellik uzmanı tarafından genelde tavsiye edilmez. Fkat buna rağmen bayanlar sıklıkla kol kılları için ağda yöntemi kullanmaya devam ederler. Bunun için ısıtılmış ağdanın bir spatula  yardımıyla kol kıllarına sürülür. Ağdalı bölgeye ağda bezi  yapıştırılır ve  bez kılların tam tersi yönüne doğru çekilir. 

Tüy Dökücü Krem Yöntemi: En acısız ve zahmetsiz yöntemdir. O nedenle bayanlar arasında en çok tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir. Bunun için kol kılları üzerine tüy dökücü kremi sürülür ve yaklaşık olarak 5 dakika kadar beklenir. Daha sonra bir spatula yardımıyla kol kılları kazınır. Ardından kol sabunlanarak bol su ile temizlenir. 

Lazer Yöntemi: Bu yöntem hem erkekler hem kadınlar için tercih edilebilir. Lazer ışınları direkt olarak kıl köklerini hedef aldığı için, kol kılında zamanla azalmalar yaşanır. Lazer yöntemi güneş ışınlarına maruz kalan tüylere yeterli verimliliği sağlayamadığı için genellikle kış aylarında uygulaması yapılır. Kıl yapısına göre uygulanacak seanslar kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. 
]]>
Göğüs Kılı https://www.kil.gen.tr/gogus-kili.html Fri, 16 Nov 2018 05:09:41 +0000 Göğüs Kılı, Göğüs kılı problemi kadınlarda pek fazla rastlanmayan fakat erkeklerde çok fazla çıkabilen kıllardır. Bazı erkekler göğüs kıllarının alınmasının yanlış olduğunu savunurken, kişisel bakımı ve görsel Göğüs Kılı, Göğüs kılı problemi kadınlarda pek fazla rastlanmayan fakat erkeklerde çok fazla çıkabilen kıllardır. Bazı erkekler göğüs kıllarının alınmasının yanlış olduğunu savunurken, kişisel bakımı ve görselliğine önem veren kişiler göğüs kıllarını aldırırlar. Aslında görüntü olarak hoş olup olmaması tamamen size ve yaşam tarzınıza bağlıdır. Özellikle spor alınında aktif biriyseniz göğüs kıllarını aldırmak daha hoş bir görüntüye neden olur. Aynı zamanda kasların ön plana çıkmasını sağlar.

Göğüs KılıGöğüs Kılı Alma 

Göğüs kıllarından hoşlanmıyor ve aldırmak istiyorsanız epilasyon en ideal çözümdür. Lazer epilasyon yaptırarak daha sağlıklı ve daha hoş bir görüntüye kavuşabilirsiniz. Aynı zamanda lazer epilasyon sizi bir aylık değil uzunca yıllar kıl çıkmadan rahat gezmenizi sağlar. Bunun için ise iyi bir araştırma yaparak lazer epilasyon için en iyi makineyi kullanan bir yerle anlaşmanız gerekmektedir. Piyasada pek çok güzellik merkezi ve kuaförlerde Çin malı epilasyon cihazları bulunmaktadır. Bu cihazlar ise kıl köklerinin kısa süre sonra aktifleşmesine yol açar. Oysa temiz ve iyi bir yerde yaklaşık iki yıl boyunca gideceğiniz seanslar sonrasında pürüzsüz bir göğüs yapısına sahip olabilirsiniz. Elbette ağda, tüy dökücü krem, jilet gibi çözümler de bulunmaktadır. Bunlar ise daha kısa süreli çözümlerdir. Ağda ise sivilce, kızarıklık, acı gibi olumsuzlukları olduğu için epilasyon baş tacı bir yoldur. 

Tüm bunların yanı sıra halk arasında erkeğin kılsız olmaması gerektiği, kılsız erkek mi olur Gibi söylemler de çok yaygındır. Fakat giderek kişisel bakımına özen gösteren erkekler daha hoş ve temiz görünmektedir. Geleneksel bir görüntü değil de modern ve daha temiz görünmek için göğüs kıllarından kurtulmalısınız. Biraz da göğüs geliştirici hareketler üzerinde çalışarak çekici bir görünüm elde edersiniz. Kendinize ayna karşısına geçip baktığınızda daha iyi göründüğünüzü fark etmek bile sizi daha fazla motive edecek ve mutlu olmanızı sağlayacaktır. 

]]>
Burun Kılı https://www.kil.gen.tr/burun-kili.html Fri, 16 Nov 2018 07:38:02 +0000 Burun Kılı, Kişisel bakımına dikkat etmeyen kişilerde burun kıllarının oldukça büyüyerek kişinin karşısındaki üzerinde kötü bir görüntü oluşturmaktadır. Ancak yapılan araştırmalarda burun kıllarının oldukça fayd Burun Kılı, Kişisel bakımına dikkat etmeyen kişilerde burun kıllarının oldukça büyüyerek kişinin karşısındaki üzerinde kötü bir görüntü oluşturmaktadır. Ancak yapılan araştırmalarda burun kıllarının oldukça faydalı yönleri bulunmaktadır. Burun kılları kişinin nefes alış verisi sırasında toz ve katı cisimlerin burnun içine girmesini sağlar. Böylelikle burun kılları nefes alışverişinde sağlıklı olarak akciğerlerin temiz hava alışını kolaylaştırır. Böylelikle geniz bölgesine toz zerreleri girerek kişinin nefes alışverişini engellemez. Bir kısım kişiler burun kıllarının sürekli olarak kısaltılmasının faydalı olduğunu dile getirmişlerdir. Ancak burun kılları sadece belirli düzeyde azaltılmalıdır. Şayet burun kılları olur da ağda yardımıyla tamamen alınması halinde kişinin nefes alışverişinde zararlı cisimlerin nefes borusunu tıkadığı görülmüştür. Bu nedenle burun kıllarının yok olmasından kaynaklı ağda yapmak oldukça tehlikelidir. Burun kılları burun akıntısını azaltmakla birlikte soğuk havanın sıcak bir şekilde vücuda alınmasını sağlamaktadır. Burun kılları şayet tamamen ağda yardımıyla alınırsa bu defa burun akıntısı rahatlıkla olmadık yerlerde baş göstererek sosyal yaşantının etkilenmesine neden olmaktadır. 

Burun KılıBurun Kılı Temizleme Yöntemi
Çok fazla uzayan burun kılları ancak uygun makas veya uygun ince uçlu tıraş maki nası ile temizlenmektedir. Öncelikle burun içerisinde uzayan kıllar dışarı saklamaktadır. Bu kötü görüntüyü azaltmak amacıyla kişinin makas yardımı ile burun kılları temizlenir. Burun kılları makas yardımıyla temizlenerek kötü görüntü giderilir. Ancak burun içerisindeki uzun kıllar fazla kesilmemelidir. Fazla kesilen burun kılları nedeniyle burun akıntısı oluşabilir. Böylelikle kişinin daha rahat nefes alması kolaylaşır. Bir kısım bitkisel ilaçlar yardımıyla kişinin burun kılları azaltılır. Bu ilaçlar kullanılmadan önce uzman doktorlar ile görüşülmelidir. Bilinçsiz olarak kullanılan ilaç veya merhemler kişinin ciddi anlamda rahatsızlanmasına ve başka rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Burun kıllarını azaltmak için kullanılan merhemler ise burun içerisindeki kıl köklerinin diplerine yedirilerek bu problem ortadan kaldırılır. 
]]>
Bacakta Kıl Batması https://www.kil.gen.tr/bacakta-kil-batmasi.html Fri, 16 Nov 2018 10:02:06 +0000 Bacakta Kıl Batması, Bacakta oluşan kılları almak için farklı yollar vardır. Mesela ağda yapmak bacak kıllarını arındırır. Fakat bacak kıllarını ağdayla almak bacakta kıl batması oluşumuna neden olur. Bizler ağda yoluyl Bacakta Kıl Batması, Bacakta oluşan kılları almak için farklı yollar vardır. Mesela ağda yapmak bacak kıllarını arındırır. Fakat bacak kıllarını ağdayla almak bacakta kıl batması oluşumuna neden olur. Bizler ağda yoluyla kılı, kıl köklerinden aldıktan sonra oradaki gözenek açıkta kalır. 21 günlük süre içerisinde ise kıl kökleri yeniden aktifleşir. Fakat bazı kıllar dışarı değil de içe doğru uzar ve deri altında kalır buna ise kıl batması, kıl dönmesi, batık gibi isimler veririz. Çok ileri boyutta olup kitle haline dönüşmeden basit bir kaç yöntemle kıl batmasını çözebilirsiniz. 

Bacakta Kıl BatmasıBacakta Kıl Batması Nasıl Düzelir
 • Öncelikle her ağda sonrası bacak kontrolden geçirilerek batıkları cımbız yardımıyla dışarı çekip temizleyebilirsiniz. 
 • Her duş sonrası  hafif bastırarak, bacak lifiyle kılların batmasını engelleyebilirsiniz. 
 • Yine ponza taşı size yardımcı olacak başka bir yoldur. Ponza taşıyla ovalayarak (bacağa sürterek) bacakta kıl batması oluşumunu önlemeniz mümkündür. 
 • Bacaklarınızı ağda sonrası ağda yağıyla iyice ovaladıktan sonra tırnaklarınızla bile rahatlıkla batıkları bulabilirsiniz. Kıl kökünün olduğu yerden kılı çektikten sonra o kısma jilet vurabilirsiniz. 
 • Yine 4-5 ayda birde olsa jiletle bacaklarınızı alabilirsiniz. Fakat bu çok zorunlu olduğunuz zamanlarda doğru olur. Çünkü jilet  kıl köklerinin sertleşmesine yol açmaktadır. 
 • Bebek pudrası da kıl köklerinde oluşan nemi alarak hem kılların beslenmesini hem de batıklara iyi  gelmektedir. Elbette pudrayı batık ve kılları temizlendikten sonra ya da temizleme esnasında kullanılması gerekmektedir. 
 • Dikkat edilmesi gereken bir husus da leke oluşumunu önlemek için tırnakla batığı sıkmamaktır. Pek çok kişi bu şekilde batık temizler fakat sıkmak kalıcı lekelere neden olur. Batık olan bölgeye sıcak bir bez parçası bastırarak yumuşattıktan sonra cımbızla çekebilirsiniz. 
]]>
Kıl Dönmesi Ameliyatı https://www.kil.gen.tr/kil-donmesi-ameliyati.html Fri, 16 Nov 2018 23:50:22 +0000 Kıl dönmesi ameliyatı, vücuttaki kılların cilt altına girmesi sonucunda toplandığı bölgenin temizlenmesi amacıyla yapılan bir operasyondur. Sürekli tekrarlayabilen bir sorun olduğundan, kıl dönmesi ameliyatı teknikleri de sü Kıl dönmesi ameliyatı, vücuttaki kılların cilt altına girmesi sonucunda toplandığı bölgenin temizlenmesi amacıyla yapılan bir operasyondur. Sürekli tekrarlayabilen bir sorun olduğundan, kıl dönmesi ameliyatı teknikleri de sürekli olarak geliştirilmektedir. Bu operasyonların birbirine göre avantajları olsa da, hastalardaki iş gücü kaybı, sorunun tekrarlaması gibi problemler hala aşılamamıştır. Kıl dönmesi sorununun en az tekrarladığı yöntem % 3 oranıyla mikro sinüsektomi denilen kıl dönmesi ameliyatıdır. Özellikle klasik kıl dönmesi ameliyatında sorunun tekrarlama oranı oldukça fazladır. Yaklaşık olarak % 47 oranında hastalarda yeniden kıl dönmesi sorunu yaşanır.

Kıl dönmesi ameliyatı yöntemleri

Klasik kıl dönmesi ameliyatı: (Primer kapatma) Kıl dönmesi için geçmişten beri uygulanan bir yöntemdir. Operasyon sırasında kıl dönmesi olan bölge geniş olarak yerinden çıkarılır. Burada oluşan açıklık karşılıklı uçlar bitişecek şekilde dikişle kapatılır. Ameliyattan sonra bölgeye düzenli pansuman uygulanır. Ortalama 12-14 günde dikişler alınır. Bu yöntemle yapılan kıl dönmesi ameliyatının avantajları, kolay uygulanması ve yaklaşık 25-30 dakika gibi bir sürede tamamlanmasıdır. Dezavantajları ise, kıl dönmesinin tekrarlama riskinin oldukça yüksek olması, narkoz gerektirmesi, hastaya 2 hafta süresince pansuman yapılması, özel bakım uygulanmasının gerekli olması, ortalama 15 gün kadar iş gücü kaybının olması, yatarak tedaviyi gerektirmesidir. Ayrıca ameliyattan sonra uzun süre ağrının devam etmesi, bölgede geniş bir yara izinin kalması, enfeksiyon riskinin % 10-15 seviyelerinde olması, erken dönemde yarada açılma olması, yatış pozisyonunda yatma zorunluluğunun olması gibi dezavantajları da vardır.

Yarı kapama tekniğiyle kıl dönmesi ameliyatı: Bu operasyonda kıl dönmesi olan bölge kesilerek yerinden çıkarılır. Burada meydana gelen boşluktaki yanlarda olan cilt uç ucuna değil, bulunduğu yerde zemine dikilir. Bu nedenle boşluk açıkta kalır. Ancak açık yöntemle yapılan ameliyata göre yara izi küçüktür. Bu yöntem kıl dönmesi sorununda fazla tercih edilmez. Ameliyatın avantajları bölgesel uyuşturmayla yapılabilmesi, 20-25 dakika içinde tamamlanması, oldukça kolay uygulanması, açık yara olmasına rağmen hastanın 5-10 günde işine dönebilmesi, her hasta için uygulanabilir olmasıdır. Dezavantajları da ameliyat bölgesine 3-6 ay pansuman yapılması, yatarak tedaviyi gerektirmesi, ağrının fazla olması, yara izinin büyük olması, iltihap gelişmesi, iltihap nedeniyle akıntı ve kokunun olması, erken dönemde kanama riskinin olması, sonradan zorunlu yatış pozisyonunun olması, kıl dönmesinin tekrarlama riskinin % 10 seviyesinde olması gibi etkenlerdir.

Kıl Dönmesi AmeliyatıAçık bırakma tekniğiyle kıl dönmesi ameliyatı: Bu ameliyatta kıl dönmesi olan bölge geniş şekilde çıkarılır. Bu şekilde oluşan boşluk kendi haline bırakılarak, kapanması sağlanır. Oluşan boşluk alt kısımdan dolarken, ciltte üzerinde kapanır. Bölgeye düzenli pansuman yapılır. Bu yöntemde kıl dönmesinin tekrarlama riski oldukça azdır. Yeni cilt dokusu oldukça dirençli olur. Bu avantajının yanında kolay uygulanması, bölgesel uyuşturmayla yapılabilmesi, işe dönüşün kısa olması, her hastaya uygulanabilir olması gibi avantajları bulunmaktadır. Ancak uzun süre pansumana gerek olması, ağrının fazla olması, yara izinin geniş olması, iltihap, akıntı ve koku olması, kanama riski, zorunlu yatış pozisyonu gerektirmesi gibi dezavantajları vardır.

Kapalı pansumansız kıl dönmesi ameliyatı: Bu yöntem oldukça kolay uygulandığından, giderek yaygınlaşmaktadır. Ameliyat kıl dönmesinin olduğu alan kaydırılarak açılan kesiden yapılır, ciltte kaydırılarak kat kat dikilir. Estetik dikiş kullanılır ve belirgin bir açıklık oluşmaz. Pansuman ertesi gün alınır ve fazla bakım gerekmez. Çok kısa süren ameliyat oldukça kolay uygulanır. Be]]> Kıl Keçisi https://www.kil.gen.tr/kil-kecisi.html Sat, 17 Nov 2018 00:12:59 +0000 Kıl Keçisi, ülkemizde en yaygın bulunan evcil keçi türü olarak bilinir. En belirgin özelliklerinden biri siyah renkte ve ince bedenli olmasıdır. Kıl keçisine aynı zamanda halk arasında kara keçi de denilebilir. Anadolu da her ik Kıl Keçisi, ülkemizde en yaygın bulunan evcil keçi türü olarak bilinir. En belirgin özelliklerinden biri siyah renkte ve ince bedenli olmasıdır. Kıl keçisine aynı zamanda halk arasında kara keçi de denilebilir. Anadolu da her iklim türünde yetiştirmek mümkün olsa da daha çok bol yağış alan yeşil alanı bol olan bölgelerde yaşamayı sever. Sağlam beden yapısına sahip çok hareketli bir keçi türüdür. Koyunların aksine kayalık ve dağlık alanlarda yaşamaya uygun bir hayvandır. Bulunduğu ortama kolay uyum sağlayabilen arsız bir yapısı vardır. Özellikle bitkilerin en kıymetlilerini bulması ve ağaçların en tepelerindeki ve uçlarındaki nazik yaprakları ile beslenmesi ile ünlüdür. Bu sebeple kıl keçisinin sütü çok değerlidir. Türk tarihinde kıl keçisi önemli bir yer tutar. Özellikle yerleşik düzene geçmeden önce Türk toplumlarında göçebe hayata kolay uyum sağlaması amacı ile kıl keçisi yetiştiriciliği yüzyıllardır yapılmaktadır.

Kıl KeçisiKıl Keçisinin Özellikleri:

Kıl keçisi, ince ve sağlam bedenli, çok hareketli bir hayvandır. Kafalarının üzerinde genellikle iki boynuz bulunur. Evcilleştirilmesi kolay olmasına rağmen asi karakteri sayesinde zapt edilmesi zor bir hayvandır. Özellikle mera otlatmaları sırasında sıkça kaçıp dağlık alanlarda kaybolabilirler. Sürü halinde yaşamları kolaydır. Bakımları koyunlara göre daha zor olsa da hayvancılıkla uğraşan çiftçilerde ticari anlamda daha fazla getirileri vardır. Kıl keçisi beslenme yönünden seçici bir hayvandır. Özellikle kıymetli bitkileri bulur seçer ve yer. Bu sebeple sütü çok kıymetlidir. Aynı oranda koyun sütünden üç ya da dört kat daha pahalı satmak mümkündür. Avrupa da çok kıymet verilen kıl keçisi sütünden peynir, yoğurt yapılır ve satılır. Tüketim alanında koyun ve inek sütünden daha önce tercih edilmesinin sebebi maliyetine rağmen sütün daha kıymetli olmasından kaynaklanır. Kıl keçisi ayrıca kılının kesilmesi ile de faydalı bir hayvandır. Sıcak kış aylarında hayvanın kıllarının kırkılma denen yöntemle kesilmesi kendi beden sağlığı açısından da faydalıdır. Kesilen kıllar örmecilik te özellikle çadır bezi olarak kullanımda çok tercih edilir. Bunun dışında bir Anadolu işi olan kıl çuval yapımında da kıl keçisinin kılları kullanılır. Orta Asya bozkırlarında çadır yaşamı süren toplumlarda tercih edilen genelde kıl keçisi kılından yapılan büyük çadırlar dır. Bu çadırlara ger adı verilir.

Kıl keçisi ülkemizde birçok ilde yetiştirilir ve üretimi sağlanır. Başka keçi türleri arasında melezleme çalışmaları yapılmış olsa da kıl keçisi halis ırkıyla daha değerlidir. Yörük halkların daha çok yetiştiriciliğini yaptığı kıl keçisinin eti çok kaslı bir hayvan olması sebebi ile genellikle tercih edilmez. Daha çok oğlak iken et için tüketilir. Yetişkin kıl keçilerinin kılı ve sütü daha değerlidir.
]]>
Kıl Dökücü https://www.kil.gen.tr/kil-dokucu.html Sat, 17 Nov 2018 16:26:41 +0000 Kıl dökücü, kremler istenmeyen kılların üzerine uygulanarak onları geçici olarak yok eden kozmetik ürünlerdir. Kılın protein yapısını bozarak dökülmesini sağlar. Bir çeşit epilasyon yöntemidir. Kıl dökücü kremler h Kıl dökücü, kremler istenmeyen kılların üzerine uygulanarak onları geçici olarak yok eden kozmetik ürünlerdir. Kılın protein yapısını bozarak dökülmesini sağlar. Bir çeşit epilasyon yöntemidir. Kıl dökücü kremler hızlı kullanımı ve etkili sonuç alındığı için daha çok zaman ayıramayan kişilerde tercih ediliyor.

Kıl dökücü kremler ve sprey 2-3 günlük geçici çözümler olmasına rağmen kolay kullanımı nedeniyle tercih ediliyor. Fiyatları 20 TL ile 100 TL arasında değişir kıl dökücü alırken ucuza kaçınılmamalı ve bilindik markalar seçilmelidir.

Kullanımı 
 • Kıl Dökücükıllar su ile temizlenir.
 • Bazı kıl dökücü kremler, kazıma fırçası ile birlikte gelmektedir.
 • Bu fırçayi kullanarak kıllarinizi vücudumuzdan uzaklaştırırız. 
 • Kıl dökücü kremler hassas ciltlerde kızarıklık yapabilir etkisi en fazla 3 gün sürmektedir.
 • 3 günün sonunda kıllar jiletle alınmış gibi hızla uzar.
Kıl DökücüYan etkileri 
 • Kıl dökücü krem kullanırken kutunun üstünde yazılan talimatları harfiyen uyulmalıdır, krem ciltte uzun süre tutulmamalıdır. 
 • Hassas bölgeler kullanılan kremler bilindik marka tercih edilmesi daha iyi olur. 
 • Ağır cilt hastalığı geçiren kişiler krem yada sprey kullanmadan önce doktora danişmalidir.
]]>
Beyaz Kıl Kurdu https://www.kil.gen.tr/beyaz-kil-kurdu.html Sun, 18 Nov 2018 16:25:50 +0000 Beyaz kıl kurdu, Kıl kurdu, bağırsak parazitlerinden birisidir. Yuvarlak solucanlardan olan beyaz kıl kurdu, dünya çapında özellikle çocuklarda görülen bir parazittir. Beyaz kıl kurdunu yine bağırsak paraziti olan bağırsak sol Beyaz kıl kurdu, Kıl kurdu, bağırsak parazitlerinden birisidir. Yuvarlak solucanlardan olan beyaz kıl kurdu, dünya çapında özellikle çocuklarda görülen bir parazittir. Beyaz kıl kurdunu yine bağırsak paraziti olan bağırsak solucanı ile karıştırmamak gerekir. Beyaz kıl kurdu bağırsak paraziti olarak dünyadaki en yaygın parazittir. Bağırsak paraziti olan beyaz kıl kurdu, yumurtaları elli altmış um uzunluğunda ve yirmi otuz um kalınlığında oval şekilde bir tarafı düz diğer tarafı konveks olan yapıdadır. Bu parazitlerin dış görüntüsü tam bir asimetrik elips şeklindedir. Renksiz, düz ve kalın bir kabuğu vardır. Parazitin binlerce yumurtadan oluşan kümeleri çıplak gözle görülebilir ve nesnelere yapışma özelliği vardır. Yumurtlandığı zaman içinde lavra oluşmuş veya embriyo halinde olur. 

Beyaz kıl kurdunun lavraları da beyaz ve kremsi bir renktedir. Konakçı dediğimiz vücutta ortalama yüz elli um uzunluğuna kadar büyüyebilir. 

Beyaz kıl kurdunun bulaşma şekilleri 
 • Enfektif veya lavraların gelişmiş hallerinin ağız yolu ile bulaşması,
 • İçerisinde lavra olan etlerin yenmesi,
 • Beyaz kıl kurdu lavralarının deriden içeri girmesi,
 • İnsektler tarafından ısırılma sonucu bulaşma olur. 
Beyaz kıl kurdunun belirtileri arasında
 • Beslenme bozukluğu, 
 • Anemi,
 • Kaşıntı,
 • Akut bakteriyel enfeksiyon,
 • Genital bölgede lokal iritasyon,
 • Vajinit,
 • Apendisitte birikerek apendist ağrılarına neden olur.
 • Zihinsel ve fiziksel gelişimde azalmalar görülür. 
Beyaz kıl kurdunun kişilere zararları, vücutta bulunan parazit sayısına göre kendisini hissettirmeden sessiz bir şekilde seyredebilir. Bazende birden çok sistemi etkileyecek şekilde de seyredebilir. Özellikle geceleri sindirim sisteminin devamı olan makatta şiddetli kaşıntılar meydana getirebilir. Buda dişi parazitlerin lavralarını yani yumurtalarını bırakmak için aşağı kadar inmelerinden ötürü oluşur. Parazit olan kişide huzursuzluk, yatağı ıslatma ve uykusuzluk gibi olumsuz etkileri vardır. Şiddetli kaşınmalar da makat bölgesinde ciddi yaralar ve kanamalar olabilir. Makat bölgesinde iltihaplanma ve egzama gibi hastalıkların oluşmasına neden olarak başka insanlara bulaştırma riskini de yükseltir. Beyaz kıl kurdunun ciddi enfeksiyon sorunları yaratabileceğinden bahsetmiştik. Ayrıca nadiren de olsa beyaz kıl kurdu paraziti ağır enfeksiyonlara da neden olabilir. İdrar yolları enfeksiyonu, kilo kaybı ve perioneal boşlukta enfeksiyon şeklinde hastalıklara neden olur.

Beyaz Kıl KurduTanısı: Beyaz kıl kurdunda kesin tanı lavralaruının yani yumurtalarının yada birebir kendisinin görülmesi ile konur. kıl kurtları kendisini direk göstermediğinden en iyi şekilde selofan bant testi dediğimiz yöntem ile olup olmadığı belirlenir. Yöntemin yapılışı bir hekim tarafından bandın anüsün etrafındaki deriye yapıştırılması ile beraber bant üzerine yapışan lavraların mikroskop yöntemi ile incelenmesi ile belirlenir.

Tedavisi: Beyaz kıl kurdu tedavisinde özellikle, tek dozlar halinde alınan albendezol, pirvinium pamoat, mebendazol ve ivermektin etkili ilaçlardır. Genelde erişkin yada iki yaş üzeri çocuklarda bu ilaçlar tek doz üzerinden uygulanır. Bu beyaz kıl kurdu paraziti bir eve girdikten sonra bütün aile bireylerinin tedavi edilmesi gerekir. Ancak o zaman bu parazit o ailede tedavi edilir ve kesin sonuç alınır. Bu parazit enfeksiyonun aile genelinde tedavi edilmediği durumlarda bireylerde makat yoluna değen eller aracılığı tekrardan yenileme riski her daim vardır. 

Bağırsak parazitlerinden beyaz kıl kurdu sosyoekonomik ve temizlik alışkanlığı ile yakından ilişkilidir. Diğer bağırsak parazitlerine göre dışkıdan yumurta saptanması yapılamaz bu yüzdende yumurtaları en iyi sellofanlı lam yöntemi ile saptanabil]]> Çocuklarda Kıl Kurdu https://www.kil.gen.tr/cocuklarda-kil-kurdu.html Sun, 18 Nov 2018 18:59:01 +0000 Çocuklarda Kıl Kurdu, kıl kurdu insan vücudunda ki kan ve besinler sayesinde yaşamını sürdüren beyaz renkte bir canlıdır. Çocullarda daha çok görülen bu parazitler bulaşıcıdırlar. Bu parazitlerin en çok görülen çeşidi Çocuklarda Kıl Kurdu, kıl kurdu insan vücudunda ki kan ve besinler sayesinde yaşamını sürdüren beyaz renkte bir canlıdır. Çocullarda daha çok görülen bu parazitler bulaşıcıdırlar. Bu parazitlerin en çok görülen çeşidi ise kıl kurdudur. İplik şeklinde hareketli bir bağırsak parazitidir. Genellikle okul çağındaki çocuklarda daha sık rastlanır, bunun sebebi ise hijyen eksikliği ve bulaşıcı olmasıdır. Bu kıl kurdu bulaşıcı bir yapıya sahip olduğu için. Çocukların oyun oynadığı alanlardan, çocukların tırnak aralarından kolaylıkla vücuda girebilirler. Vücuda girdikten sonra bağırsaklara yerleşir ve orada yaşarlar. Anüsün dışında bulunan deriye yumurta bırakarak ölürler. Kıl kurdu yumurtadan çıkarken çocuklarda kaşıntıya sebep olur. Çocuklar kaşınan bölgeye dokunduklarında ellerini sabunla yıkamadan bir yere dokunur veya ağızlarına sürerlerse kıl kurdunun oluşmasına veya yayılmasına neden olurlar. Bu kıl kurtları kolay kolay ölmezler, çamaşır ve çarşaflarda uzun süre yaşarlar.

Çocuklarda kıl kurdunu belirtileri; popoda kaşıntı, uyku düzensizliği, özellikle kız çocuklarında idrar yaparken yanma ve kaşıntıya sebep olur, sık sık tuvalet ihtiyacı, ishal, iştah azalması veya artması, gece ağızdan yastığa su akması.

Çocuklarda ki kıl kurtları yatak ve çamaşırlara dökülen yumurtaları sayesinde canlılığını sürdürür ve bütün aileye geçmesine sebep oĺur. Çocuklarda ki kıl kurdu bazende hiçbir belirti göstermeden de oluşmuş olabilir. Çocuklarda ki kıl kurdu gece uyurken özellikle 2- 3 saat sonra anüsten dışarı çıkar ve etrafına yumurta bırakır ve ölür. Dişi kıl kurdunun attığı bu yumurtalar 5-6 saat sonra bulaşıcı bir etkiye sahip olur.

Çocukları kıl kurduna karşı korumak için sık sık banyo veya duş aldırmalı, ellerini iyi sabunlamalı, tırnakları mümkün olduğu kadar kısa kesmeli, iç çamaşırları, havluları, yastık kılıfları sıcak su ile yıkanmalı ve odalarını hergün  havalandırmalıyız.

Çocuklarda Kıl KurduÇocuklarda ki kıl kuŕdunun tedavisi, aile çocuğunda ki şikayetlerden şüpheleniyorsa öncelikle bir uzman doktora gitmeli ve uygun testler yaptırılmalı, gennellikle bu testler dışkı tahlilleridir, sonuç pozitif ise doktorun verdiği hap veya şurup gününde ve dozunda kullanılmalıdır. Ayrıca bu tedavi tüm aile uygulamalıdır.
]]>
Göbekte Kıl Dömesi https://www.kil.gen.tr/gobekte-kil-domesi.html Mon, 19 Nov 2018 07:47:47 +0000 Göbekte Kıl Dönmesi, Göbek çukur helezonik yay gibi bir yapıdadır. Bazı kişilerin göbek çukuru daha derindir. Helezonik yapı daha da belirgindir. Etrafından dökülen deri döküntüleri, kıllar, elbise tozları ve tüyler göbe Göbekte Kıl Dönmesi, Göbek çukur helezonik yay gibi bir yapıdadır. Bazı kişilerin göbek çukuru daha derindir. Helezonik yapı daha da belirgindir. Etrafından dökülen deri döküntüleri, kıllar, elbise tozları ve tüyler göbek çukurunda toplanmaktadır. Karnın devamlı inip şişmesi çukur bölgesinde negatif bir basınç oluşturur. Yani küçük bir vakum şeklinde etrafında ne var ne yok içine çeker. Derin yere doğru ilerleyen bu yabancı maddelerin miktarı arttıkça nemden ve havasızlıktan mikrop üremeye başlar ve iltihaplanma olur. Eğer erken tedavi edilmez ise ilerler ve apse olur.

Göbekte Kıl Dönmesi Nedenleri

Yaygın olarak bilinen veya tahmin edilenin tam aksine o bölgede bulunan kılların dönmesi neden değildir. Daha çok etrafından döküle bilen tüy kıl asıl sebeptir.
 • Aşırı Kıllı Olmak; Çok kıllı olan kişilerin karın bölgesinden dökülme daha çok olmaktadır. Bu nedenden dolayı çukura giren yabancı madde oranı da artar.
 • Hijyene Dikkat Etmemek; Göbek çukuru ile bölgenin temizlenmesi kıl dönmesi riskini azaltır.
 • Aşırı Kilo; Kilolu kişilerde göbek çukuru daha derin olduğundan dolayı için etraftan toz, kir toplama ihtimali oldukça yüksektir. 

Göbekte Kıl Dönmesi Tedavisi

Kuyruk sokumunda oluşan kıl dönmelerinden oldukça farklıdır. Kuyruk sokumunda oluşan kıl dönmeleri ameliyat yöntemi ile tedavi edilebilirken göbekte oluşan kıl dönmesinin yüzde doksan dokuzu ameliyatsız bir şekilde tedavi edilmektedir. Tabii kide burada cerrahın izlediği yol ve yaklaşımı da önemli bir etkendir. Bazı cerrahlar hemen ameliyat şart derler. Oysa ki bakım ve doğru yaklaşım ile yüzde doksan dokuzu ameliyata gerek duyulmadan iyileşmektedir. 

Evinizde Kendi Kendinize Bakım Yapın

Ameliyat olmaya karar vermeden önce daha doğrusu doktor tarafından önerilse bile ameliyat olmadan önce şunlar yapılmalıdır. Bu yöntemler ile düzelme olmaz ise ancak o zaman ameliyat düşünülmelidir. Yukarıda da bahsedildiği üzere ana sorun göbek çukuruna yabancı bir maddenin dolmasıdır. Göbek çukuruna dolan bu yabancı maddelerin alınması yeterli olacaktır. Her banyo yaptığınızda ve hemen, hemen her gün pamuklu çubuk kullanarak göbek deliği içi olabildiğince temizlenmelidir. Her gün dikkatli bir şekilde biraz daha derini temizlemeye çalışın.

Göbekte Kıl DömesiKötü Koku Veya İltihaplanma

Bölgede iltihaplanma yada kötü koku var ise pamuklu çubuğun pamuklu tarafı betadin solüsyona batırılması gerekmektedir. Bu yöntem ile problem tamamen düzelinceye kadar her gün yapılmalıdır. Tekrar oluşumunun önüne geçebilmek için sonraki dönemde 2-3 banyoda bir uygulama tekrarlanmalıdır. Böylece bölgede tekrardan göbek çukurunda yabancı cisim birikmesine engel olursunuz. Bütün bunları kişi evde kendi kendine yapabilir ancak ağrı fazla olmakta ise sırt üstüne yatarak bir başkası tarafından da yapılabilir. Eğitim yada tecrübe isteyen bir uygulama değildir. 3-4 hafta yaptığınız temizliğe rağmen hala düzelme yok ise artık düzelmeyeceği söylenerek bu durumda ameliyat yapılabilir. 

Göbekte Kıl Dönmesi Ameliyatı

Yukarıda da belirtildiği gibi oldukça seyrek ihtiyaç duyulan bir tedavi yöntemidir. Ameliyatta derin yerdeki yabancı maddelerin çıkarılması yeterli olacaktır. Göbek çukurunun tamamen alınması oldukça rahatsız edici bir görünüme neden olmaktadır. Karın bölgesinin tamamen düzelmesi durumunda kişi denize veya havuza girer iken girmesine engel olacak derecede rahatsız olmasına sebep olabilir. Önemsizmiş gibi dursa da göbeksiz karın estetik açıdan hiç de hoş değildir.

Göbekte Apse

Oldukça az görülür ve tek nedeni kıl dönmesidir. Tüm apseler gibi içeriğinin temizlenmes]]> Kıl Dönmesi Kremi https://www.kil.gen.tr/kil-donmesi-kremi.html Mon, 19 Nov 2018 13:39:03 +0000 Kıl dönmesi kremi, Kıl dönmesi genellikle kuyruk sokumu bölgesinde erkeklerde yoğun bir şekilde meydana gelen, bayanlarda ise bacak ve genital bölgelerde oluşan bir sorundur. Bu kıl dönmeleri genelde bir boşluk olarak tanımlansa d Kıl dönmesi kremi, Kıl dönmesi genellikle kuyruk sokumu bölgesinde erkeklerde yoğun bir şekilde meydana gelen, bayanlarda ise bacak ve genital bölgelerde oluşan bir sorundur. Bu kıl dönmeleri genelde bir boşluk olarak tanımlansa da bazende kist olarak tanımlanabilir. Bu hastalık dediğimiz gibi herkeste farklı şekilde ve terler de görülebilir. Kıl dönmesinin oluştuğu bölge olan kuyruk sokumu kısmındaki duruma halk arasında kıl yuvası da denir. Bu ismin verilmesinin en büyük sebebi boşluk olan bölgede kıl birikmesi yaşanmasıdır. Bu kıllar genellikle kalçalar arasında sıkışan kılların derideki boşluktan sürtünme ile deri altına geçerek yerleşmesi ile olur. Bir süre sonra gelişmeye ve büyümeye devam eden bu kıllar zaman içerisinde infeksiyona neden olur ve hastada oturma işlemi esnasında yada durduğu yere ağrılara ve acılara neden olur. 

Kıl dönmesi genellikle cerrahi müdahale uygulanan bir rahatsızlıktır. Ama cerrahi müdahaleden sonra bile yine yeniden tekrarlama durumları görüldüğünden alternatif yöntemler kullanılmaya başlanmıştır. Her ne kadar cerrahi müdahale kesin çözüm gibi gözükse de aynı yerde tekrardan nüksetmesi insanları alternatif yöntem arayışına itmiştir. Ayrıca bulunduğu yer itibarı ile de cerrahi müdahaleden çekinen bir çok kıl dönmesi hastası da ameliyat yerine alternatif kremler ile çözüm arayışına girmiştir. 

Kıl dönmesi vakıaları genellikle sırt bölgesinden ve saçlardan dökülen kılların kuyruk sokumu bölgesinde birikmesi ve biriken kıllarında sürtünmeden kaynaklı deri altına yerleşmesi şeklinde görülür. Kıllı ve sürekli terli olan bu aralık dışarıdan gelen kıllar için ideal bir yerleşim yeri olur. Zamanla deri altına ilerleyen kıllar infeksiyona neden olur ve hissettirmeden ilerlemeye devam eder. Oluşan iltihaplanma sonucu kılın girdiği yerden ilerleyen dönemlerde iltihapla birlikte kanda gelir ve kılın yapısı gereği tek yönde ilerlemeye devam eder. Süreci bu duruma gelen hastalarda artık ağrıları hissettirmeye başlar.

Kıl Dönmesi KremiKıl dönmesi kremi çeşitlerinin içeriği genellikle fenol ve gümüş nitrattan oluşmaktadır. Bilinen cerrahi yöntemlerin dışında yeni bir teknik olan polifenol yöntemi doğal kaynaklardan elde edilen polifenoller ile kıl dönmesi yani yara tedavi edilmeye başlanmıştır. 
Polifenol yöntemin en önemli özelliği ise, kesikli bir yaranın iyileştirilme mantığı ile hastalarda kıl dönmesini tedavi etmesidir. Buradaki amaç kıl dönmesinin tekrar nüks etmemesin sağlamak, kişinin günlük hayata devam etmesini sağlamak, kişinini kendi kendine bakım yapabilmesi ve ekonomik olması bakımından tercih edilmektedir. Kremle tedavi yönteminde dikkat edilmesi gereken bir diğer konuda kremin düzenli kullanılmasıdır. Zira yönetimin başarısı her gün düzenli kullanılmasından geçer.
]]>
Makatta Kıl Kurdu https://www.kil.gen.tr/makatta-kil-kurdu.html Tue, 20 Nov 2018 13:10:15 +0000 Makatta kıl kurdu, insanlarda görülen kıl kurdu dişili erkekli olmak üzere belirli uzunluklara sahip bağırsak parazitlerine verilmiş isimdir. Makatta olan kıl kurdunun her insanda görülme özelliği oldukça fazla iken; genellikle Makatta kıl kurdu, insanlarda görülen kıl kurdu dişili erkekli olmak üzere belirli uzunluklara sahip bağırsak parazitlerine verilmiş isimdir. Makatta olan kıl kurdunun her insanda görülme özelliği oldukça fazla iken; genellikle 5-15 yaşları arasında görülme olasılığı oldukça yüksektir. Kişiden kişiye değişiklik gösteren makatta kıl kurdu farklı belirtilerle kendini gösterir. Makat bölümünde bulunan kıl kurdu insana ya da oto enfeksiyon kişilere rahatlıkla bulaşabilen bir parazit arasında yer alır. Makattan dışarı doğru çıkarak binlerce yumurtayı makat etrafında bırakarak kısa sürede ölürler. Bıraktıkları yumurtalar yaklaşık olarak 5 saate yakın bir sürede bulaşıcı özellik kazanarak yeniden yaygınlaşır. Makat kıl kurtları kişilerin iç çamaşırlarından veya yatak gibi nevresim bölümlerinden bulaşabilir. Tuvalet yapma esnasında makat temizlenirken oluşan kaşıntı ile tırnak aralarına yerleşebilir. Bu sebeple makat bölümünde bulunan kıl kurdunun bulaşması kolaylaşır. Oda sıcaklığında uzun süre yaşayabilme özelliğine sahip olan makat kıl kurdu diğer insanlara rahatlıkla bulaşmasına sebep olan enfeksiyonlara sahiptir.

Makatta kıl kurdu oluşmasının nedenleri

Makat bölgesinde bulunan kıl kurdunun nedenleri arasında genetik olarak görülen ailevi nedenlere bağlı kıl kurdu oluşması olasılığı yüksektir. Ayrıca çevresel faktörlere bağlı olarak makatta kıl kurdu oluşurken; en büyük sebepleri ise temiz olmayan ortamlarda yaşamak ve beslenme ile alakalı olan kıl kurdu oluşumudur. Kıl kurdunun kişilerin bünyesine bağlı olarak oluştuğu belirtilmektedir. Sağlıklı beslenen bir kişide meydana gelmeyen kıl kurdu; zayıf bünyeli ve dengesiz beslenen kişilerde yüksek oranda görülür. Ayrıca mikrobik sebeplerden dolayı oluşan rahatsızlıklar da makat bölgesinde kıl kurdu oluşma ihtimali oldukça fazladır.

Makatta Kıl KurduMakatta  bulunan kıl kurdunun belirtileri

Kıl kurdu bulunan kişilerde genellikle karın ağrıları gözlenirken; aç kalındığı zaman kramp şeklinde aşırı ağrılar ile kendini belli eden bir özelliği bulunmaktadır. Ayrıca makat bölümünde kıl kurdu bulunan kişilerde gaz sıkışması ve gaz çıkarma gibi problemler yaygın olarak görülür. Kıl kurdu olan kişilerde ishal olma durumu sık sık gözlenirken; kakanın koyun dışkısını benzer şekilde bulunma ihtimali de yüksektir. Makat bölümünde kıl kurdu bulunan kişilerin sürekli burun bölgelerinde kaşıntı meydana gelirken; makat etrafında da dayanılmaz kaşıntılara sebep olduğu gözlenir. Makatta kıl kurdu olan kişilerin geceleri uyudukları zaman ağızlarından salya akması gibi problemler meydana gelir. Bu kişilerin zayıf olması ve kilo kaybetmesi gibi problemlerin yanında; sürekli yemek yeme hissi de gözlenebilir. Bu kişilerde sabah uyandıklarında mide bulantısı ve ağzında bulunan aşırı kokular meydana gelirken; vücudun belirli bölgelerinde de kaşıntılar ile kendini belli eden bir rahatsızlıktır.

Makat bölgesinde kıl kurdu oluşumunun engellenmesi için yapılması gerekenler

Bu kişilerin dengeli ve sağlıklı beslenmesi oldukça önemlidir. Ayrıca iç çamaşırını, nevresim ve yatak bölümünü temiz tutması, hijyenik ortamda yaşaması makat bölümünde kıl kurdu oluşumunun engellenmesi açısından son derece önemlidir. Özellikle çocuk yaşta bulunan bireylerin temizliklerine dikkat edilmesi makat kurdundan uzak kalmak için önemlidir. Yetişkin kişilerde ise alkol ve sigara içilen ortamlardan uzak durulması makat kurdunun vücuda girmesini engellemektedir. Genetik faktörler de kişilerde ailede kıl kurdu bulunuyor ise doktor muayenesi yapılarak gerekli önlemlerin alınması gerekir. Ayrıca yaşanılan ortamda tuvalet ve banyo hijyenine dikkat edilmesi gerekirken; vücut hijyenine dikkat edilmesi son derece önemlidir. Makat kurdu bulunan kişiler ile aynı ortamda bulunuyor ise ortamın sürekli dezenfekte edilmesi, bu kişilerin el ve tuvalet t]]> Rüyada Bacakta Kıl Görmek https://www.kil.gen.tr/ruyada-bacakta-kil-gormek.html Wed, 21 Nov 2018 05:51:13 +0000 Rüyada bacakta kıl görmek, rüya sahibinin hiç beklemediği bir zaman da ve hiç beklemediği bir anda eline çok büyük miktarda bir paranın geçeceğine işaret etmektedir. Eli açık olan ve elinde parası olduğu zaman harcamayı ço Rüyada bacakta kıl görmek, rüya sahibinin hiç beklemediği bir zaman da ve hiç beklemediği bir anda eline çok büyük miktarda bir paranın geçeceğine işaret etmektedir. Eli açık olan ve elinde parası olduğu zaman harcamayı çok seven rüya sahibinin, bu rüya sonucunda eline geçen paranın bir bölümü ile kendisinden daha düşük olan muhtaç olan insanlara yardım edecek ve çok büyük sevaplar kazanacaktır. Rüya sahibi kendi bacağında ki kılları görüyorsa, çok büyük sevap kazanacağı bir iş yapacağı şeklinde yorumlanır. Güzel bir ömrü olacak rüya sahibinin temiz kalpli olması sayesinde ne zaman darda kalsa mutlaka bir çıkış yolu buluyor. Çevresinde kötü insanlar olsa da o insanlardan kendisini korumayı iyi biliyor ve ailesi ile çok mutlu olacağı, maddi olarak da rahata erişeceği bir hayat sürecektir.

Rüyada bacakta kıl görmek
, bacağındaki kılları alan rüya sahibi hayatını bir gözden geçirmesi gerekmektedir. Ve hayatında bulunan gereksiz insanları hayatından çıkarması gerekmektedir. Bu insanlar rüya sahibinin her zaman yanındaymış gibi duruyor ama aslında durum hiç böyle değil, aksine her fırsatta rüya sahibinin dedikodusunu yaparak her fırsatta kötülüyorlar. Oturup bir düşünmeli ve hayatınızda ki kötü kalpli olan insanları hayatınızdan çıkarmalısınız. Rüyayı gören bir erkek bacağındaki kılları alıyorsa, yeni bir işe başlayacağı ve ilk başlarda bu iş çok büyük kazançlar elde etmeyecek olsa da çok kısa bir süre içinde büyük kazançlarının olacağı şeklinde yorumlanmaktadır. Sadece biraz sabretmeniz gerekmektedir.

Rüyada Bacakta Kıl Görmek
Rüyada bacakta kıl görmek
, bacağındaki kıllarını eliyle yolan bir insan servetinin bir kısmını yapmış olduğu bir hata yüzünden kaybedeceğine ve çok büyük sıkıntılar çekeceği şeklinde yorumlanmaktadır. Eğer rüya sahibi özellikle kendisine yardım etmek isteyen insanların yardımlarını geri çevirmesi durumunda çok büyük sorunlar yaşayacağı ve elinde kalan maddiyatının da kaybedeceği şeklinde yorumlanmaktadır. Büyük maddi kayıp yüzünden zarar eden rüya sahibinin, sıkıntıları yüzünden sağlık sorunları da yaşayacaktır. Bu sorunları ciddiye almadığı takdirde kendisini daha büyük sorunların beklediği şeklinde yorumlanmaktadır. Rüyasında bacağındaki kılları uzattığını gören bir insan, hiç beklemediği bir yerden eline geçecek para sayesinde bütün sıkıntılarından kurtulacağı ve çok miktarda mal sahibi olacağı şeklinde yorumlanmaktadır.
]]>
Bacak Kılı https://www.kil.gen.tr/bacak-kili.html Wed, 21 Nov 2018 11:17:54 +0000 Bacak Kılı , Kadın ve erkek her iki  cinste de vücudun belli bölgelerinde kıllar oluşur. Bacaklarda koltuk altı ve kollarda, genital bölgede v.s. kıllanmalar görülen bazı bölgelerdendir. BU kılların vücudumuz için tabi Bacak Kılı , Kadın ve erkek her iki  cinste de vücudun belli bölgelerinde kıllar oluşur. Bacaklarda koltuk altı ve kollarda, genital bölgede v.s. kıllanmalar görülen bazı bölgelerdendir. BU kılların vücudumuz için tabi ki faydaları bulunmaktadır. Vücuttaki kıllar ve kıl kökleri sayesinde ter dışarı atılmaktadır. Aynı zamanda kıl kökleri sayesinde vücut sıcaklığı da dengeleyebilmektedir. Buna karşın kılların olumsuz sonuçları da bulunmaktadır. Kötü ve pis bir görüntüye neden olan kıllar vücutta kötü koku oluşmasına da yol açmaktadır. Aynı zamanda kıllar kişinin daha fazla terlemesine de nede olur. Bu kıllardan kurtulmanın belli yol ve yöntemleri vardır.  

Bacak Kılı Nasıl Alınır

Jilet: Çok eskiden beri bilinen ve başvurulan yollardan biridir. Çok basit bir yöntem olduğu için çok fazla tercih edilir. Fakat bacak kılı jiletle alındığında ne yazık ki daha gür ve daha kalın çıkmasına yol açmaktadır. Bu durumda kısa vadede kolaylık sağlamanın yanı sıra uzun vadede sizi rahatsız edecektir. 

Ağda: Ağda jilete göre daha uzun süre rahatlık sağlamaktadır. Ağdaya ilk başlandığında biraz acı hissedebilirsiniz Bazı kişiler ağda acısına dayanamayabilir. Fakat bir süre sonra ağda tüyleri inceltir ve daha çok alışırsınız. En az 15- 20 gün boyunca da sizlere rahatlık sağlar ve  pürüzsüz bir görünüm sağlar. 

Soğuk Ağda Bantları: Çok çabuk ve daha kalıcı olması yönüyle pek çok kişi tercih etmektedir. Ağda bandını elinizle ılıtıp, bacağa yapıştırın. Üzerine biraz baskı uygulayın ve ardından kıl köklerinin ters yönünde çekin. Bunu tüm bacak kılı temizlenene kadar yapın. Ardından ise ağda yağı uygulayın. Su değdirmeyin. Soğuk ağda bandını tek olumsuz yönü kıl köklerinin kalmasıdır. Çok iyi bir marka değilse kılı kırar ve bunun da jiletten pek farkı olmaz. 

Bacak KılıTüy Dökücü Kremler: Kremlerde kıl köklerine kadar inmese de acil durumlarda sizi kurtarır. Her zaman kullanımı tavsiye etmemekle beraber acil durumlar için evde bulundurmanız gerekenler arasındadır. 
]]> Rüyada Kıl Kurdu Görmek https://www.kil.gen.tr/ruyada-kil-kurdu-gormek.html Thu, 22 Nov 2018 09:09:42 +0000 Rüyada kıl kurdu görmek, hayatında her şeyin yolunda giderken bir anda kendisinden kaynaklı olarak yapacağı hata yüzünden başına büyük belalar geleceğine ve çok büyük sıkıntılar yaşayacağı anlamına gelmektedir. Nefsine Rüyada kıl kurdu görmek, hayatında her şeyin yolunda giderken bir anda kendisinden kaynaklı olarak yapacağı hata yüzünden başına büyük belalar geleceğine ve çok büyük sıkıntılar yaşayacağı anlamına gelmektedir. Nefsine yenik düşerek işleyeceği günah yüzünden, ilk başlarda olmada da daha sonralarında büyük bir vicdan azabı çekecektir. Rüya sahibinin kısa bir süre içerinde çok büyük bir midesi ile ilgili rahatsızlık yaşayacağı şeklinde de yorumlanmaktadır. Rüyayı gören bir erkekse, iş yerinde bir hatası yüzünden oluşacak büyük maddi kayıplar sonucunda, manevi olarak da çok etkilenerek büyük sıkıntıları yaşayacaktır. Ailesine ilk başlarda belli etmemeye çalışacak olsa bile, daha sonralarında bu durum aile yaşantısına da yansıyacak ve başının ağrıyacağı çok kötü zamanları yaşayacağı şeklinde yorumlanmaktadır.

Rüyada kıl kurdu görmek, rüya sahibi evli bir bayansa kısa zamanda bir kız çocuğunun olacağına işaret etmektedir. Uzun zamandır bir kız çocuğunun olmasını isteyen rüya sahibi sonunda muradına erişecek ve kız çocuğunu kucağına alacaktır. Bu rüyayı bekar bir genç kız görüyorsa iş hayatı ya da okul hayatında büyük başarılar elde edeceğine işaret etmektedir. İş hayatında yükselmesi ya da eline daha fazla para geçeceği bir başka işe girmesi şeklinde yorumlanmaktadır. Eğer bu rüyayı bir öğrenci görüyorsa, okul hayatında çok başarılı olarak okulunu bitreceğini ve okul biter bitmez de çok iyi bir iş bularak iş hayatının olacağı şeklinde yorumlanmaktadır. Rüyayı gören bekar bir erkekse haram para yiyeceğine işaret etmektedir. Bu yüzden de ilerde büyük bir vicdan azabı çekeceğine pişman olarak tövbe edeceği şeklinde de yorumlanmaktadır.

Rüyada Kıl Kurdu Görmek
Rüyada kıl kurdu görmek
, rüyasında sayılamayacak kadar çok kıl kurdunun kendisinden düştüğünü gören rüya sahibinin malı ve parasına çok dikkat etmesi ve kendisinden başka kimseye güvenmeden, işlerinin başında durması gerektiği şeklinde yorumlanmaktadır. Rüya sahibinin eli açık olmasından ve insanlara çok çabuk güveniyor olmasından, çevresinde bulunan onu dolandırmak isteyen insanların eline koz vermemek için iş yerinde ve mallarının başında kendisinin durması gerekmektedir. Başkasının kıl kurdunu rüyasında gören kişi, bir günah işleyeceğine ve bu yüzden ilerde vicdan azabı çekeceği şeklinde yorumlanmaktadır
]]>
Kıl Kökü İltihabı https://www.kil.gen.tr/kil-koku-iltihabi.html Fri, 23 Nov 2018 08:49:40 +0000 Kıl Kökü İltihabı: Diğer bir adı ile folikülit, derinin herhangi bir bölgesinde saç yada kıl kökünde meydana gelen iltihaplanmaya denilmektedir. Bu durum çoğu durumda basit nedenlerden oluşur. Uygunsuz yada kötü bir h Kıl Kökü İltihabı: Diğer bir adı ile folikülit, derinin herhangi bir bölgesinde saç yada kıl kökünde meydana gelen iltihaplanmaya denilmektedir. Bu durum çoğu durumda basit nedenlerden oluşur. Uygunsuz yada kötü bir halde traş olunması, boğazlı kazak giyilmesi başa giyilen kask askıları ve bunun yaptığı sürtünme çeşitli nedenler ile kıl köklerinde iltihaplanmaya neden olabilmektedir. Kol kökü iltihabına karşı özellikle boyun, kasık yada genital bölgeler daha hassastır ve bu bölgelerde daha çoğunlukla meydana gelmektedir. Bunların haricinde bakteriler de bu rahatsızlığa yol açabilir. Çoğu zaman hasar görmüş foliküller, stafilokok enfeksiyonu var olduğunda iltihaplanmaya karşı daha da meyillidirler. Kıl kökü iltihabının ikinci biçimi ise bir kıl parçasının deri yüzeyine çıkamadan geri büyümesi (kıl dönmesi) sıkıştırılmış olması sebebi ile kaynaklanır. Folikülitin her iki tipi de çoğunlukla erkeklerde meydana gelir. 
Kıl kökü iltihaplanmasının öteki türleri içinde  gram-negatif folikülit, herpetik folikülit, pseudomonas folikülit, eozinofilik folikülit ve tinea barba sıralanabilir. Folikülit ciddi bir vaziyet değildir, fakat sorunlu alan enfekte olmuş yada enfeksiyon yayılmış ise dikkatli olunması gerekmektedir. Bunun haricinde evde tedavi sonrası belirtiler sık sık tekrarlıyor ise, iki yada üç gün süresince devam ederse yada enfeksiyon yayılmış ise acilen bir doktora başvurmak gereklidir. 

Kıl Kökü İltihabıKıl Kökü İltihabı Nerelerde Görülür,

Emareleri arasında, sivilce ile beraber derinin kaşıntılı olması ve döküntü meydana gelmesi yada bir saç (kıl) kökü yakınında gelişmekte olan püstüller (irini kesecik) en malum belirtileridir. Çoğunlukla boyun, kasık yada genital bölgelerde görülür. Bazı durumlarda, sivilcede bir kabuk gelişmesi görülebilir. Küçük bir yaralanma sonrası kıl kökü iltihabı emareleri ile karşılaşabilirsiniz, ama bu iki ya da üç gün içinde kendi kendine geçen bir durumdur.

Kıl Kökü İltihabı Belirtileri,
 • Kabuklanma ile birlikte içi irin dolu kabarcıklar,
 • Kıl kökünde kaşıntı ve hassasiyet,
 • Kızarıklık ve inflamasyon,
 • Folikül etrafında kırmızı şişlikler,
Kıl Kökü İltihabı Nedenleri,

Kıl köklerine zarar verebilecek herhangi bir durum sonucunda meydana gelebilir. Genellikle giyim (özellikle yün benzer biçimde kaba kumaşlar), saç yada sakala sürtünen kask askıları yada öteki nesneler kıl köklerine zarar vererek iltihabına neden olur. İlaveten iltihabın bloke olması veya bir traş sonucunda da folikülit gelişebilir.
Folikülit hafifçe vakıalarda genellikle iki yahut üç gün içinde iyileşir. Devam etmesi, yinelenmesi yada enfeksiyon oluşmuşsa enfeksiyon türüne özel ilaçların kullanılması gereklidir. Enfeksiyon varlığında tedavi tam olarak sürdürülmelidir. Tedavinin durdurulması kıl kökü iltihabının daha kötüye gitmesini, tekrarlamasını ve yayılmasına yol açabilir.
]]>
Koltuk Altı Kıl Dömesi https://www.kil.gen.tr/koltuk-alti-kil-domesi.html Fri, 23 Nov 2018 22:58:04 +0000 Koltuk altı kıl dönmesi: Koltuk altı kıl dönmesi deride oluşan 1 veya 2 delik şişlik ve apse yani iltihaplanma oluşumu ile kendini gösteren bir hastalıktır. Koltuk altı kıl dönmesi sürekli akıntıya sebep olur bu akıntı ço Koltuk altı kıl dönmesi: Koltuk altı kıl dönmesi deride oluşan 1 veya 2 delik şişlik ve apse yani iltihaplanma oluşumu ile kendini gösteren bir hastalıktır. Koltuk altı kıl dönmesi sürekli akıntıya sebep olur bu akıntı çoğu zaman kötü bir kokuya sahiptir. Koltuk altı kıl dönmesi kişinin kolunu rahat kullanamaması sebebiyle vücudunda ve dolayısıyla yaşamında zorluklara neden olur. Hastalık ilerlemeden fark edilirse ameliyatla tedaviye gerek kalmaz. Erken teşhiste hastaların ilaçlı tedavi seçenekleri vardır. Kıl dönmesi zaman zaman kendini tekrarlayabilir.  Ameliyat operasyonuyla kıl dönmesinden kişi kurtulsa bile tekrarlama riski vardır ve bu durum kişi de çoğu zaman tedirginlik yaratır. Kıl dönmesi sık olarak kuyruk sokumu dediğimiz bölgede baş gösterse de bu hastalık koltuk altı, göbek, baş, sırt ve bacak bölgelerinde de kendini gösterebilir. Özellikle genç nesilde daha fazla gözlemlenir. Koltuk altı kıl dönmesi kıl dibinden çıkarken yerini şaşırıp gözeneğinden sapıp kıl köküne batarak tekrar dönmesi problemidir. Bu bölgedeki gözenek delikleri açılır ve bakterilerin içeri girmesiyle iltihaplanma oluşur ve iltihap akıntıları başlar. Bazı bireylerde ise bu hastalık ansızın ortaya çıkar. Kişinin koltuk altında ansızın oluşan şişlik, ağrı, kaşıntı gibi şikayetleri doktora gitmesi sonucu koltuk altında kıl dönmesi teşhisiyle sonuçlanır. İltihap ve akıntının kötü kokulu olması kıl dönmesi teşhisinin en belirgin belirtisidir. Erken teşhis edildiğinde tedavisi ilaçla olabilir ama ihmaller olursa ameliyat tek çözüm olacaktır.

Koltuk Altı Kıl DömesiKoltuk altı kıl dönmesi ameliyatı ardından hastalığın nüksetmemesi için yapılması gerekenler:
 • Kılların Koltuk altı bölgesinden temizlenmesi
 • Terleme ve kaşıntı sebebiyle koltuk altı kaşındığında kıl dönmelerine neden olabilecek kaydırarak kaşımadan uzak durulmalıdır.
 • Duş sonrasında o bölge havlu ile nazikçe kurulanmalıdır.
Koltuk altı kıl dönmesi tedavisinde hangi yöntemler kullanılır:
 • Koltuk altı kıl dönmesi tedavisinde kullanılan en etkin yöntem radikal cerrahidir. Bu yöntem 150 yıldır başarıyla uygulanan bir yöntemdir. Kıl dönmesi problemi yaşanan bölgede hastalıklı noktalar dahil olmak üzere sağlıklı bazı dokularla birlikte kemiğe kadar yumuşak dokular alınır. Günümüzde dokular alındıktan sonra  doğrudan dikim yapılmaz. Bu duruma açık tedavi şekli denir.Tedavi 2 yada 3 ay sürebilir bu süre sonunda problemli bölgenin tekrar nüksetmemesi engellenmeye çalışılır ve amaçlanır.
 • Sorunlu bölgenin bulunduğu noktadan etten kalın bir deri alınıp o bölgenin temizlendikten sonra kapatılması da bir diğer yöntemdir.
Koltuk altı kıl dönmesi ameliyatı ne kadar sürer:

Koltuk altı kıl dönmesi ameliyatı günümüzde geliştirilmiş hali ile hastalığın boyutuna göre aynı gün taburcu edilebilecek noktalara gelmiştir. Genellikle Koltuk altı kıl dönmesi ameliyatı 20 ile 40 dakika arasında sürebilir. Hasta operasyondan sonra pansumana gelmeyi ihmal etmemelidir. Ameliyatın 2. günü ve 7.günü hastanın pansumana gelmesi tavsiye edilir.
]]>
Sakalda Kıl Dömesi https://www.kil.gen.tr/sakalda-kil-domesi.html Sat, 24 Nov 2018 18:45:29 +0000 Sakalda kıl dönmesi, kıl dönmesi genel olarak insan vücudunda kuyruk sokumu bölgesinde meydana gelmektedir. Bu bölgede kıllar, deri üstünden uzaması gerektiği gibi uzamayıp tam tersine içe doğru uzamaktadır. Deri altında bu ş Sakalda kıl dönmesi, kıl dönmesi genel olarak insan vücudunda kuyruk sokumu bölgesinde meydana gelmektedir. Bu bölgede kıllar, deri üstünden uzaması gerektiği gibi uzamayıp tam tersine içe doğru uzamaktadır. Deri altında bu şekilde uzayan kıllar, kendi başlarına bir daha çıkamamakta ve bu sebeple muhakkak bir cerrahi yardım gerekmektedir. Kıl dönmesinin oluşmasındaki ana neden yanlış tıraş olmaktır. Bunun yanında sürekli olarak çok dar kıyafetler giyerek kılı deri ve kıyafet arasında sıkıştırarak zedelemektir. 

Kıl dönmesinin belirtileri nelerdir
 • Sürekli yapılan traş olma faaliyetine rağmen kılın hala kalın olması,
 • Kıl dönmesinin oluşacağı vücut bölgesinde aşırı kaşıntı,
 • Vücutta, kıl dönmesinin olacağı yerde aşırı kızarıklık. 
Sakalda Kıl DömesiSakallardaki kıl dönmesi için neler yapılabilir, sakallarda oluşan kıl dönmesi kılın derinin içine doğru uzaması ile başlamaktadır. Sakaldaki kıl dönmesine yanlış traş yöntemleri de oldukça fazla sebep olmaktadır. Ayrıca sakal bölgesinde yaşanabilecek bir iltihaplanma ile de sakal bölgesinde kıl dönmesi oluşumu yaşanabilir. Kıl dönmesi deride traş edilebilen her yerde çıkabilmektedir. Özellikle de sakal bölgesinde yapılan traş çok olduğu için, sakallarda görülme olasılığı da doğal olarak artmaktadır.

Vücutta yaşanan ve kişiye acı verip huzursuz eden kıl dönmesin tedavi edebilmek için, çok ince ve sağlam bir cımbız seçilerek bölgedeki kılları çekmek gerekir. Derideki kılı çekmeden önce uzaması gerektiğini de unutmayarak, uzadıkça ona şekil vermekte gerekmektedir. Deriye vurulan jilet, kıl dönmesi oluşumundan sonra tersi yöne doğru kullanılmalıdır. Bazı traş makineleri kılları deri hizasında sıfır bir durumda almayarak uzun bırakmaktadır. Özellikle kılları uzun bırakan traş makineleri tercih edilmeli veya dereceli traş makineleri kullanılmalıdır. Kıl dönmesinin yaşandığı bölgeyi kurutmak gerekmektedir. Derinin pul pul dökülmesi, kıl dönmesinin tadavisinde daha etkin bir durum olacaktır. Deriyi kurutabilmek için kremler losyonlar tercih edilebilirken aynı zamanda duş sırasında da kese yardımı ile deri kurutulabilir. Bir diğer tedavi süreci de şu şekilde olmalıdır; hekim kontrolü ile tadavi. Bu sayede daha az can yanması ile tadavi olunabilirsen aynı zamanda kıl dönmesi bölgesinin mikrop kapma ihtimali de en düşük seviyeye indirilmiş olur.
]]>
Kıl Batması https://www.kil.gen.tr/kil-batmasi.html Sun, 25 Nov 2018 14:40:24 +0000 Kıl batması, Kıl batması vücudumuzda uzayan herhangi bir kılın gözeneklerden sapması ve kılların yeniden kaynağına yani kıl köklerine deriye batarak dönmesine denir. Kıl batması halk dilinde çoğu zaman kıl dönmesi olarak Kıl batması, Kıl batması vücudumuzda uzayan herhangi bir kılın gözeneklerden sapması ve kılların yeniden kaynağına yani kıl köklerine deriye batarak dönmesine denir. Kıl batması halk dilinde çoğu zaman kıl dönmesi olarak ta adlandırılır. Kıl kökü deriye batarak içe doğru uzamasına devam ederken o bölgede acı, kızarıklık, şişkinlik ve iltihaplanmalar görülebilir. Kişi bazen de ani şişkinlik ve sivilce görünümünde iltihaplanmalar vücudunda görebilir. Kıl batması vücudumuzda çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir şöyle ki kıl yapısı sert, kalın ve daha güçlü olan kişilerde bu problem daha fazla gözlemlenir. Kılın köklerinde şişkinlik ve sivilce gibi iltihaplanmalara karşılaştığınızda bu belirtiler iyileşmekte 3-4 günü geçip sivilce olmadığını düşünmeye başladığınızda mutlaka doktora gidilmeli ve problem giderilmelidir. 

Kıl batmasının tedavisi geciktiğinde ameliyatla sonuçlanan bir durumdur. Sorunlu bölgenin bulunduğu noktada şişkinlik olan kısmı açtığınızda kılın içeriden yani deri altından içe doğru kıvrılarak uzamaya devam etmiş olduğunu görürsünüz. Kıl batığı özellikle genetik olarak kıl batığına yatkın kişilerde gözlemlenir. Özellikle erkeklerde çene altı, boyun ve ense bölgesinde rastlanır kadınlarda ise bikini bölgesi, kol ve bacaklarda daha çok gözlemlenir. Kıl deri içerisinden ilerleyip dışarı çıkacak yer bulamadığında o bölgede oluşan şişlik ve iltihaplanma belli bir süreden sonra kokulu iltihap salgılamaya başlar. İltihap dışarıya devamlı olarak akmaya başlar. Bu durumlarda sağlık kuruluşlarından yardım alınmalıdır. Kıl batıklarını iğne ucuyla yada tırnakla çıkarmaya çalışmak o bölgenin yaralanmasına ve deride kalıcı izlere sebep olacaktır. Kadınlarda epilasyon ve ağda sonrası kıl batması çok şikayetçi oldukları bir durumdur. Bu durumu azaltmak için yapılacak ve önlem alınacak unsurlar vardır. 

Kıl BatmasıKıl batıklarının oluşmasını engellemek için neler yapılmalıdır:
 • Ağda yapılan kısımlara zeytin yağı ile masaj yapılması tavsiye edilir. Cildi yumuşak tutmak için en uygun ve doğal yollardan biridir.
 • Kıllar çok uzunken ağda yapılmamalı çünkü kıllar çok uzunsa çekim sırasında kıl kırılma yaşar bazı kıllar kökünden çıkmayabilir bu durum kıl batığı riskini güçlendirir.
 • Nemlendirici vücuda yumuşaklık kazandırır ve kılların rahat çıkmasını sağlar bu sebeple nemlendirici kullanılmalıdır.
 • Ağdadan sonra tüy azaltıcı krem yada losyonlar kullanılmalıdır.Tüylerin ve kılların azalmaya ve gücünü yitirmeye başlaması riski azaltır.
 • Banyo sırasında vücuda ılık suyla keseleme yapılmalıdır.
 • Kıllar temizleme işlemi yapılıyorken çıktıkları yönün tersine doğru kesinlikle alınmamalıdır.
 • Vücutta ağda bölgelerine elma sirkesi ve su ile masaj yapılmalıdır.
 • Ağda sonrası limon suyu doğal yollardan kıl köklerini zayıflatır ve kıl batıkların oluşumunu azaltır.
 • Gül yağı ile ovmak doğal nemlendirici görevini üstlenip kıl köklerini yumuşatacaktır.
 • Papatya maskesi de vücutta kıl batıklarını önleyen bir seçenektir çünkü papatya maskesinin soyucu özelliği vardır derinin üst yüzeyini soyar ve kılların rahat çıkmasına yardımcı olur.
]]>
Rüyada Kıl Görmek https://www.kil.gen.tr/ruyada-kil-gormek.html Sun, 25 Nov 2018 21:22:39 +0000 Rüyada kıl görmek; Rüyada vücudun kıl bitmeyen bölgelerinde kıl olduğunu görmek kişinin çok borcu olduğuna veya borçlanacağına işaret etmektedir. Fakat bir müddet sıkıntı çektikten sonra borçlarını ödeyeceğine ve bor Rüyada kıl görmek; Rüyada vücudun kıl bitmeyen bölgelerinde kıl olduğunu görmek kişinin çok borcu olduğuna veya borçlanacağına işaret etmektedir. Fakat bir müddet sıkıntı çektikten sonra borçlarını ödeyeceğine ve borçlarını öderken ufak bir rahatsızlık geçireceğine işaret etmektedir. Genelde rüya tabiri yapan kişiler rüyada görülen kılları mala bol paraya veya servete işatet ettiğini belirtmektedirler. Fakat rüyada görülen kıllar vücudun bölgelerine göre değişmektedir. Örneğin kol kılı, bacak kılı, saç kılı, koltuk altı kılı gibi bölgelere göre rüya farklı yorumlanmaktadır. 

Rüyada saç kılı görmek; 

Kişi rüyasında saçlarında ki kılların döküldüğünü görmesi kişinin dertlerinin olduğunu çok sıkıntı çektiğine işaret etmektedir. Ayrıca rüyada saç kıllarının beyazladığını görmesi kişinin hayatının oldukça zar şartlarda geçtiğine işaret etmektedir. Rüyada saç kıllarının sık ve kalın telli olduğunu görmek kişinin olaylar karşısında sabırlı iradeli ve güçlü durduğuna işaret etmektedir. Ayrıca rüyada siyah saç kılı görmek kişinin maddi durumunun oldukça iyi olduğuna hayatta maddi sıkıntı çekmediğine işaret etmektedir.

Rüyada koltuk altı ve mahrem bölge kılı görmek; 

Kişi rüyasında koltuk altı kılını ve mahrem bölge kıllarını temizlediğini görmesi kişinin imanının kuvvetlenmesine işaret etmektedir. Ayrıca bu kılları yolduğunu görmek kişinin Allah yolunda olduğuna malını bu yolunda sadaka olarak verdiğine işaret etmektedir. Eğer kişi rüyasında koltuk altı ve mahrem gölgesindeki kılların çok uzadığını görürse bu o kişinin Allah yolundan uzaklaştığına imanını zedeleyecek bir takım faaliyetlerde bulunduğuna işaret etmektedir. Ayrıca kişinin çok cimri olduğuna malının ve parasının zekatını vermediğine işaret etmektedir. 

Rüyada Kıl GörmekRüyada kolda ve bacakta kıl görmek; 

Kişi rüyasında kollarındaki kılın ellerine doğru uzadığını görmesi kişinin ticaretten veya bol kazançtan bir çok mal edineceğine işaret etmektedir. Kişi rüyasında kollarındaki kılları tıraş ettiğini görmesi kişinin mallarını kaybedeceğine kazancının yok olacağına işaret etmektedir. Rüyada bacaklarda kıl görmek kişinin yola çıkacağına ve bu yolun hayırlı ve kazançlı bir yol olduğuna işaret etmektedir. Ayrıca kişi rüyasında bacaklarındaki kılları tıraş ettiğini görmesi kişinin açık olan yolunu ve kazanacağı bol parayı kendi hataları yüzünden kaybedeceğine işaret etmektedir. 

Rüyada makatta ve göğüste kıl görmek; 

Bir erkek rüyasında göğsünde kıl olduğunu görmesi Kişinin vicdanlı biri olduğuna ve bol malı mülkü olduğuna işaret etmektedir. Ayrıca göğsündeki kılların beyazladığını gören kişi etrafındaki ve ailedeki bir çok kişinin maddi manevi yükünü üslendiğine işaret etmektedir. Rüyada göğsünde kıl gören bir bayan maneviyattan uzaklaştığına Allah'ın emirlerini yerine getirmediğine işaret etmektedir. Ayrıca göğüste ve makatta uzun kıllar görmek kişinin ahlaki açıdan doğru olmayan davranışlar ve huy içerisinde olduğuna işaret etmektedir. 

Rüyada kıl görmeyi birçok rüya tabiri yapan kişiler bol paraya ve ihtiyaçtan fazla edilen mala işaret ettiğini belirtmektedir. Ayrıca rüyada kıl görmek kişinin mevki sahibi olacağına fakat hürmet göremeyeceğine işaret etmektedir. Ayrıca hayvan kılı görmek kişinin rızkının ve malının artacağına işaret etmektedir. Kişi rüyada yediği bir yemekten kıl çıktığını görmesi iş ve ticari anlamda bir takım sıkıntılar yaşaya bileceğine, muhabbeti iyi olun bir arkadaşı ile tartışa bileceğine işaret etmektedir. 
]]>
Dışkıda Kıl Kurdu https://www.kil.gen.tr/diskida-kil-kurdu.html Mon, 26 Nov 2018 03:42:31 +0000 Dışkıda kıl kurdu, Kıl kurdu iplik şeklinde hareketli ve beyaz renkte bir parazittir. Çoğunlukla çocuk yaşlarda fazlasıyla görülmektedir. Okullarda, yurtlarda kalabalık ortamlarda yaşayan insanlarda görülmektedir. Zararsızd Dışkıda kıl kurdu, Kıl kurdu iplik şeklinde hareketli ve beyaz renkte bir parazittir. Çoğunlukla çocuk yaşlarda fazlasıyla görülmektedir. Okullarda, yurtlarda kalabalık ortamlarda yaşayan insanlarda görülmektedir. Zararsızdır erken tanıda ama tedavi gerekmektedir. İlerledikçe zarar vermeye başlayabilir. Bulaşıcıdır. Alt bölgede rahatsız edici bir kaşıntıya sebep olur. İç çamaşırlarda ve tuvalet sonrasında alt temizlik esnasında kişinin tırnaklarına geçer. Kaşınan yeri kaşıdıktan sonra elimizi ağzımıza götürürsek yumurtalar tekrar ağız yoluyla vücudumuza girer. 

Dışkıda Kıl KurduKıl kurdunun belirtileri
 • Sürekli karın ağrısı
 • Burunda kaşıntı
 • Diğer bölgelerde kaşıntı
 • Ağızdan sıvı gelmesi 
 • Ağız kokusu
 • Dişte gıcırdama
 • Burun kaşıntısı
Kıl kurduna yakalanmamak için bazı önlemler almalıyız. Tırnaklarımız kısa olmalı. Tırnak uzun olursa kaşıntıdan sonra yumurtaların tırnak arasında kalmasına sebep olur. Buda daha sonra vücuda geri gider ve hastalık yeniler. Eller sürekli sabunla yıkanmalıdır. Çiğ et yememeliyiz. Yediğimiz yemekleri iyice pişmesine özen göstermeliyiz. Dışarıda temiz olmayan yerlerde yemek yememeliyiz. İç çamaşırlarımız kaynatılmalı. Sık sık iç çamaşırı değiştirmeliyiz. İçtiğimiz suya dikkat etmeliyiz. Yediğimiz meyve ve sebzeleri iyice bol ve temiz suyla yıkamaya özen göstermeliyiz. 

Kıl kurdu genellikle 1-2 günlük tedavi sonucunda geçen bir rahatsızlıktır. Fakat kullanılan ilaçları ailece kullanmanız gerekir. Kıl kurdu bulaşıcıdır. Aynı ortamı kullananlar için bulaşma riski fazladır. 

]]>
Rüyada Koltuk Altında Kıl Görmek https://www.kil.gen.tr/ruyada-koltuk-altinda-kil-gormek.html Mon, 26 Nov 2018 19:15:23 +0000 Rüyada koltuk altında kıl görmek, rüya sahibinin kısa bir süre içinde çok büyük kazançlar elde edeceği şeklinde yorumlanmaktadır. Zarar ettiği iş yerini kapatarak başka bir iş için korku ile yaklaşan rüya sahibinin son bi Rüyada koltuk altında kıl görmek, rüya sahibinin kısa bir süre içinde çok büyük kazançlar elde edeceği şeklinde yorumlanmaktadır. Zarar ettiği iş yerini kapatarak başka bir iş için korku ile yaklaşan rüya sahibinin son bir cesaret ile yapacağı iş çok kısa sürede kendisine olumlu dönüşlerin olacağı ve kendisinin büyük bir servet kazanacağı şeklinde yorumlanmaktadır. Kişi hayatı boyunca her zaman bir iş yerinde tutunamamış olabilir ama son olarak girişeceği bu iş sadece onun değil, iş yerinde işe aldığı insanların da ekmek kapısı olacaktır. Rüya sahibi kendi koltuk altında kıl görüyorsa, uzun zamandır bir ilişkisinin olmadığına ama çok kısa bir süre içinde ilişki yaşayacağı çok iyi niyetli ve kaliteli bir insanı tanıyıp, hayatına alarak son derece mutlu günleri yaşamış olacaktır.

Rüyada koltuk altında kıl görmek, koltuk altında bulunan kılları kestiğini gören kişi evliyse, yuvasında çok büyük sıkıntılar yaşayacağı şeklinde yorumlanmaktadır. Yapacağı bir hatanın duyulması üzerine eğer yeteri kadar çaba sarf etmediği takdir de yuvasının yıkılacağı şeklinde yorumlanmaktadır. Bekar bir kişi rüyasında koltuk altındaki kılları kestiğini görüyorsa, hoşlandığı biri ile yeni bir ilişkiye başlayacağı şeklinde yorumlanmaktadır. Hayatınızda çok istediğiniz bu insanla birlikte olmak size çok iyi gelecek ve gerek ruhsal olarak gerek bedensel olarak çok daha iyi günler sizi beklemektedir.

Rüyada Koltuk Altında Kıl Görmek
Rüyada koltuk altında kıl görmek
, rüyayı gören bir kadınsa istemeden yapacağı bir hata yüzünden en değer verdiği insanın kalbini kıracağına ve o insanla arasının açılmasına neden olacaktır. Özürler dilese ve ne kadar pişman olduğunu dile getirse bile bir türlü yaptığı hata yüzünden o insanı kaybedecektir. Rüya sahibi bir erkekse çevresinde bulunan insanlara karşı biraz daha ilgili davranması gerekmektedir. Özellikle çocuklarına biraz vakit ayırması gerekmektedir.

Rüyada koltuk altında kıl görmek, görülen kılın uzunluğu insanın ömrünün uzunluğu şeklinde yorumlanmaktadır. Eğer kıllar kısaysa rüya sahibinin ömrünün kısa olacağı şeklinde yorumlanmaktadır
]]>
Bağırsak Kıl Kurdu https://www.kil.gen.tr/bagirsak-kil-kurdu.html Tue, 27 Nov 2018 10:12:04 +0000 Bağırsak Kıl Kurdu, kıl kurdu, yuvarlak solucanlar gurubundan ve çocuklarda yaygın görülen bağırsak parazit türüdür. Beyaz renk solucana benzeyen parazit canlılardır. Kıl kurtları, erkeklerde 2-6 mm kadınlarda ise 10 mm uzunl Bağırsak Kıl Kurdu, kıl kurdu, yuvarlak solucanlar gurubundan ve çocuklarda yaygın görülen bağırsak parazit türüdür. Beyaz renk solucana benzeyen parazit canlılardır. Kıl kurtları, erkeklerde 2-6 mm kadınlarda ise 10 mm uzunluğunda, iplik şeklinde hareketli bir bağırsak parazitidir. Çoğunlukla 5 ile 15 yaş arası çocuklarda sık rastlanan bağırsak kurdu, son derece bulaşıcıdır. İnsanın hayatını neredeyse zindana çeviren bu parazitler, okul ve yurt gibi kalabalık ortamlarda sık bulunur. Verdiği rahatsızlık sebebi ile diğer organları da etkileyebilen bağırsak kurdu; kör parazit, apandist ve diğer kalın bağırsak bölümlerinin iç kısmına tutunarak yaşamını devam ettirir. İnsan vucudunda en çok görülen parazitlerden biri olan kıl kurdu; yumurtayla üreme sağlar.

Bağırsak kıl kurdu nasıl bulaşır

Hijyensiz ortamlarda üretilen et ve ürünleri bağırsak parazitlerinin bulaşma yollarından biridir. Özellikle; iyi yıkanmamış veya pis sularla sulanmış sebze ve meyveler birçok hastalık gibi bağırsak kurtlarına da neden olur. Bilindiği üzere; topraktan, hayvan dışkılarından ve hatta havadan bile bulaşabilirler. Yeterli hijyen kurallarına uymayan çocuklarda bulaşma ihtimalleri daha yüksektir. Bağırsak paraziti bulunan kişilerle aynı ortamda bulunmak yine bulaşma riskini arttırmaktadır. Anüsten çıkarak makat bölgesine binlerce yumurta bırakan kıl kurdu, 6 saat içinde bulaşıcı özelliği taşımaktadır. Oda sıcaklığında 3 haftaya kadar canlı kalabilen bu parazit yumurtaları, daha çok yatak ve çarşaflarda bulunduğunda bulaşma oranı da yüksektir. 

Belirtileri: Birçok türü olan bağırsak parazitlerinin belirtileri çeşidi ve miktarına göre değişiklik gösterebilir. En bilinen belirtisi makat bölgesinde kaşıntı hissidir. Sık sık kabızlık ve ishal durumları, mide bulantısı, karın ağrıları ve huzursuzluk belirtiler arasındadır. Bazen hiçbir belirti göstermeyen parazitler, yediğimiz besinlerin faydalı kısımlarını vücuttan emdikleri için halsizlik, vitamin eksikliği ve kansızlık gibi belirtilerle de kendini gösterebilir. İştahımızı da etkileyen bağırsak kurtları, aşırı yeme gibi beslenme problemlerine yol açabilir. Geceleri diş gıcırdatma ve ağızdan salya gelmesi de diğer belirtiler arasındadır.

Bağırsak Kıl KurduTeşhis ve tedavisi: Genellikle doktorların belirtilerden yola çıkarak teşhis ettikleri bağırsak kurtlarının, dışkı tahlili veya makat bölgesine yapıştırılan bantlarla kesin tanısı konur. Yumurtalar mikroskobik incelemelerle tespit edilir ve tedaviye başlanır. Bağırsak kurtlarının tedavisi oldukça kolay olup birkaç günlük tedavi ile de iyileşme görülebilir. Ancak 15 gün sonra tedavi yolunun tekrar edilmesi önerilmektedir. Burada önemli olan bir nokta da; tedavinin yakın temasta bulununan diğer bireyler içinde geçerli olduğudur. Böylelikle, yeniden bulaşma riski ortadan kalkmış olur.

Gerek ilaçlarla gerekse bitkisel yollarla da tedavisi bulunan bağırsak kıl kurtlarına yakalanmamak için, özellikle temizliğe çok önem verilmelidir. Örneğin; şüphe duyduğunuz suları içmemeli, sebze ve meyveleri bol su ile yıkayıp mümkünse sirkeli suda bekletmeli. Çiğ et tüketmekten kaçınılmalı ve hijyenik olmayan yerlerde yemek yememeli. Bilhassa iç çamaşırları kaynatılıp ütülenmeli. Tırnaklar kısa kesilmeli ve tuvalet sonrası mutlaka eller yıkanmalıdır.
]]>
Burun Kılı Temizleme https://www.kil.gen.tr/burun-kili-temizleme.html Tue, 27 Nov 2018 17:21:25 +0000 Burun kılı temizleme, burun içinde oluşan kıllar sağlık açısından önem taşımaktadır. Burun vücudumuzun duyu organlarından biridir. Dışarıdan burun içine giren pislikleri toplayarak, nefes almamazı sağlayan burnumuz sayesi Burun kılı temizleme, burun içinde oluşan kıllar sağlık açısından önem taşımaktadır. Burun vücudumuzun duyu organlarından biridir. Dışarıdan burun içine giren pislikleri toplayarak, nefes almamazı sağlayan burnumuz sayesinde daha rahat koku almamızı sağlamaktadır. Burun kılları sayesinde tutulan kıllar böylelikle burun içini nemlendiren kıllar sayesinde akciğere aha temiz hava ulaşarak daha rahat ve temiz nefes alırız. Burun kıllarını temizlemek sağlık açısından pek önerilmez. Fakat uzayan burun kılları bayanlarda ve erkeklerde oldukça çirkin bir görüntü sergilemektedir. Burun kıllarını temizlerken kesinlikle cımbız ile yolunarak temizlenmez. Böyle bir yöntem oldukça yanlıştır.

Doğru olan yöntem ise burun kıllarını temizlerken, küçük burun temizleme makası kullanarak burun içerisinde oluşan kılları kısaltarak kesmelisiniz. Böyle bir yöntemin ardından oluşan görüntü kesinlikle rahatsız etmez. Burnunuzu hem temizlemiş olursunuz ayrıca sağlık açısından böyle kısaltarak kesmenin bir zararı yoktur. Burun içinde alınan kılların ne kadar önemi olduğu sağlığımız açısından aslında çok önemlidir. Burun içerisinde kılların tamamını temizlersek bu demektir ki dışarıdan giren burun içerisine yabancı maddelerin direk akciğere gitmesi demektir. Akciğere giden pislik sayesinde vücudun zamanla bakteri biriktirmesi demektir. Böyle bir sağlık sorunu ile kimse karşılaşmak istemez ve işin kötü yanı akciğerde oluşan enfeksiyonun oldukça hayati tehlikesi var demektir.

Burun Kılı TemizlemeBurun kıllı nasıl temizlenmeli: kişinin ve kişilerin görsel olarak burun içinden çıkan kıllar oldukça çirkin görüntü sebebidir. Bu durum karşısında insanlar tabii ki kişisel bakımına önem vermelidir. Fakat bunu bilinçsiz şekilde yaparak değilde, kendi sağlığı ile oynamama ve bunun bilincinde olmalıdır. Vücudumuzun her bir organı ise oldukça değer taşımaktadır. Günümüzde yapılan bilinçsiz şekilde burun kılları alınması yapılmaktadır. Özellikle güzellik merkezleri ve kuaförlerin, ağda yöntemi veya ip aldırma yöntemi ile yapılan yanlışlar ciddi sağlık sorunlarını çıkartabilir. Bu gibi durumlar karşısında kişi ufak bir burun kılı temizleme, sonucu hasta olacağını düşünemezken aslında çok tehlikeli bir şey yaptığını bilmemektedir. Yapılan en doğru yöntemin burun içindeki kılları küçük bir makas ile keserek çirkin olan görüntüden kurtulmaktır. Bunu yaparken burun zarar görmemelidir. Kesilen kıllar ise çok dipten kesilmemelidir. Ayna yardımı ile yapılırsa daha dikkatli olunur. Böylece zararsız bir şekilde hem görsel olarak hem sağlı bakımından sorun yaşanılmaz.

Burun kıllarını temizleme makinesi: Her insanda olan burun kılları kimilerinde kısa görünmez iken kimilerinde burun içinden dışarı çıkarak oldukça itici görüntü sağlamaktadır. Bunun bayan yada erkek olması fark etmiyor. Sağlıklı olabilme adına burun içindeki kılları zararsız alma yönteminin biride burun kılı alma makinesidir. Herhangi bir risk oluşturmadan burun içi özel aleti ile burun kılı temizleme makinesi oldukça pratik kullanılan bir yöntemdir. Ağrı ve sızı, acı olmadan bunu almanız mümkündür. Kendiniz kullanabilirsiniz. Fakat burun kılı temizleme makinesi ile burun kılı temizleme işlemini yaparken makineyi çok içeri geçirmemelisiniz.

Böyle bir durum karşısına kalmamak için makinenin burun için kullanılan özel aparatını takarak burun içini rahatlıkla dikkat ederek temizlemelisiniz. Burun temizleme makinesi ayrıca köşelidir köşeli olması daha rahat kullanmanızı sağlamaktadır. Burun temizleme makinelerini eczaneden temin edebilirsiniz. Burun kılı temizleme makinesinin ayrıca bir özelliği sayesinde daha rahata kavuşabilirsiniz. Makine ile alınan kıllar ise daha cılız çıkmaktadır. Yani kıllarınızı daha zayıf çıkartarak daha rahat almanızı sağlayan makineyi tavsiye edilebilinir. Sağlık söz konusu ise her zaman en iyisi yapılması taraftarıyız. İnsanların ufacık bir kılın ne kad]]> Göğüste Kıl Dönmesi https://www.kil.gen.tr/goguste-kil-donmesi.html Wed, 28 Nov 2018 04:36:21 +0000 Göğüste kıl dönmesi: Göğüste kıl dönmesi sık karşılaşılan bir durum değildir. Göğüste kıl dönmesi kıl kökünden dışa doğru normal olarak uzarken gözeneklerden sapıp deriye batarak içe doğru uzamaya devam etmesidi Göğüste kıl dönmesi: Göğüste kıl dönmesi sık karşılaşılan bir durum değildir. Göğüste kıl dönmesi kıl kökünden dışa doğru normal olarak uzarken gözeneklerden sapıp deriye batarak içe doğru uzamaya devam etmesidir. Kişi göğüs bölgesinde sert, kalın ve güçlü kıllara sahip ise göğüste kıl dönmesi yaşayabilir ve risk altındadır. Kıl kök bölgesine geri ters bir şekilde uzayarak kıl kökünde hasar oluşturur ve bu bölge doktor kontrolü altında açıldığında içe doğru uzamış olan kılı görmek mümkündür. Şişkinlik ve sivilce gibi belirtilerle vücutta baş gösteren bu hastalık oldukça ağrılıdır. Kıl dönmesi %95 kalçada kuyruk sokumu diye adlandırılan bölgede oluşur. % 5 lik oran ise göğüste, bacakta, göbekte, sırt ve ense bölgelerinde. koltuk altında görülür.Göğüste kıl dönmesi genellikle göğüs bölgesinde ağda kullanan bireylerde daha fazla gözlemlenir. Ağda kılı kökünden aldığı için kökten gelen kılın yolundan sapma durumu oluşabilir. Bu durumlarda kıl dönmesi oluşumunu en düşük ihtimallerde tutmak için göğüste bulunan kıl olan bölge yüzeysel temizlenmelidir. 

Göğüste kıl dönmesi nasıl anlaşılır:
 • Kızarıklık
 • Şişkinlik
 • Ağrı
 • Halsizlik ve ateş
 • Kızarıklık ve şişkinliğin üzerindeki derin iltihaplanma
 • İltihaplanmanın kötü bir kokuya sahip olması
Göğüste kıl dönmesinde oluşan iltihaplanma tırnakla veya iğne ucuyla çıkarılmamalıdır. Bu işlem kalıcı izlere sebep olabilir. Kıl dönmesi oluşan bölgedeki iltihaplanma sivilce ile karşılaştırılmamalıdır kıl dönmesi iltihaplanması geçici değildir. O bölgedeki iltihaplanma akıcı ve devamlıdır kötü bir kokuya sahiptir. Göğüste kıl dönmesi acı ve yanma hissi verdiği için kişinin hayattaki sosyal yaşantısını da kısıtlar. Kıl dönmesi ihmal edilmemelidir. İhmalin sonucu ciddi problemlere neden olabilir. Göğüste kıl dönmesi teşhisi koyulduğunda hastalık ilk evrelerdeyse ilaç tedavisi ve doktor müdahalesi yeterli olacaktır. Fakat geç kalınmışsa ameliyat ile sonuçlanması kaçınılmazdır. Ameliyat ilerlemiş kıl dönmesi teşhislerinde oldukça etkilidir. Günümüzde kıl dönmesi ameliyatı hastanın durumuna göre aynı gün taburcu edilebilecek noktalara gelmiştir. Ameliyat süresi 20-40 dakika arasındadır. Hasta ameliyat sonrası pansumana gelmeyi ihmal etmemelidir.

Göğüste Kıl DönmesiAmeliyat sonrası kıl dönmesi oluşmaması ve hastalığın nüksetmemesi için yapılması gerekenler:
 • Banyoda vücudunuza ve problemli bölgeye kese yapmak.
 • Elma sirkesi ve su karışımı ile kıl olan bölgelere ağda sonrası masaj yapmak.
 • Ağda sonrası limon suyu kullanımı kıl köklerini zayıflatacağı ve güçsüzleştireceği için kıl dönmesi riskini azaltacaktır.
 • Cildi yumuşatmak ve kıl köklerinin rahat çıkmasını sağlamak için nemlendirici kullanmak gereklidir.
 • Vücudunuzda kıl olan bölgeleri zeytin yağı ile ovmak deriyi yumuşatacağı için kıl ve kıl köklerinin rahat çıkışına zemin hazırlayacaktır.
]]>
Kıl Kökü https://www.kil.gen.tr/kil-koku.html Wed, 28 Nov 2018 18:49:29 +0000 Kıl kökü; derideki kılların görünen kısmına kıl sapı, derinin içinde olan bölümüne ise kıl kökü denir. Kıl kökünün dibine  kıl bulbusu denir. Bulbusun dibini içeri doğru çökerten tomurcuk şeklindeki kıl torbasın Kıl kökü; derideki kılların görünen kısmına kıl sapı, derinin içinde olan bölümüne ise kıl kökü denir. Kıl kökünün dibine  kıl bulbusu denir. Bulbusun dibini içeri doğru çökerten tomurcuk şeklindeki kıl torbasına papilla nedir. Derinin içinde kıl akışı adı verilen yere, kılın çıkış yönlerini gösterirler. Kıllar bulundukları yerlere göre özel isim alırlar; kaş, kirpik, saç, bıyık, sakal, koltuk altı kılı, burun kılı, dış kulak yolu kılı gibi... Bunlardan ayrı olarak kişinin ırkına ve şahsına  göre değişiklik göstermesi üzerine, göğsün ön yüzünde, kol, omuz, bacakta da az veya çok kıllar bulunur.

Kıl, insan vücudunda ana rahmindeyken görülmeye başlar. Cenin daha 22 haftalık olmada, çoktan 5 milyon kıl kökü vücutta oluşmuştur. Yetişkin bir insan vücudunda saçlarda dahil 500 bin kıl bulunmaktadır. Kıllar, ayak tabanları, ellerin ayaları, parmakların iç yüzleri hariç, hemen hemen vücudun her tarafında çıkarlar.

Kıl kökü, her birinin belirli bir fonksiyonu olan bir çok katmandan oluşmuştur. Kıl kökünün temelinde olan papilladır. Papilla, hücrelere kan gitmesini sağlar çünkü kılcal damarlarla bağlantılıdır. Kıl kökü iç ve dış olmak üzere iki katmanla çevrilidir. Bu katmanlar kıl sapının uygun yönde uzamasını sağlamak ve zarar görmesini engellemek için dizayn edilmiştir. Alt deride kıl torbaları bulunur. Kıl papillası, kılı besleme görevini üstlenmiştir. 

Kıl KöküKıl gelişim aşamaları:

Catagen aşaması:
Bu geçişle ilgili aralık 2-3 hafta kadar sürer. Bu aşama kılın yaklaşık %3'dür. Bu periyotta her hangi bir kıl gelişimi olmamasına rağmen, kıl kökü katmanının dış kısmını çeker ve kendini kıl köküne yapıştırır.

Telogen aşaması:
Bu aşama, kılın % 15'inin bulunduğu aşamadır ve dinlenme periyodu olarak bilinir. Telogen, saç için 100 gün civarında sürer.

Anagen aşaması:
Bu aşama aktivite periyodu olarak tanımlanır. Yeni kıl gelişiminin olduğu ve kıl hücrelerinin bölündüğü aşamadır. Bu aşama, 2-6 yıl kadar sürebilir. Bu periyodun daha kısa olması kıl gelişim ve büyüme problemi olan kişilerde görülür.
]]>
Açık Kıl Dömesi Ameliyatı https://www.kil.gen.tr/acik-kil-domesi-ameliyati.html Wed, 28 Nov 2018 20:06:32 +0000 Açık kıl dönmesi ameliyatı, Tıpdaki adı Pilonidal sinüs olmaktadır. İnsanların vücudundan kopan kılın deri altına girmesi sonucunda oluşmaktadır. Genellikle kuyruk sokumu civarında olacağı gibi göbeklerde ve koltuk altınd Açık kıl dönmesi ameliyatı, Tıpdaki adı Pilonidal sinüs olmaktadır. İnsanların vücudundan kopan kılın deri altına girmesi sonucunda oluşmaktadır. Genellikle kuyruk sokumu civarında olacağı gibi göbeklerde ve koltuk altında da olmaktadır. Apse yaptığı zaman pis kokulu bir akıntı olmasına neden olacak ve iç çamaşırına bulaşacaktır. Erkeklerde daha çok görülmektedir. İlaçla tedavisi olmadığı için kıl dönmesi olan bir insanın cerrahi müdahale ile kıl dönmesinden kurtulacaktır.

Açık Kıl Dönmesi Ameliyatı nasıl yapılır

Lokal anestezi ya da genel anestezi kullanarak hasta ameliyat edilir. Açık yapılan ameliyatlarda, kıl dönmesinin olduğu yer kesilerek çıkarılır ve daha sonradan kesilen bölge dikilmektedir. Bu işlem genel cerrah doktorları tarafından yapılmaktadır. Bu ameliyat 25-30 dakika arasında sürmektedir. Ameliyat sonrası hastanın iyileşmesi 4 ile 6 ay arasında olmaktadır. Kıl dönmesi kendisini tekrarlayan bir hastalık olmaktadır. Bu yüzden banyodan iyi kurulanmak gerekmektedir.

Açık Kıl Dömesi Ameliyatı
Açık Kıl Dönmesi Ameliyatından Sonrası:


Ameliyat olan hastanın ilk hafta antibiyotik ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Ameliyat sonrası günde 3 defa pansuman edilmesi gerekmektedir. Ameliyattan sonra ilk hafta su değmemelidir. İkinci hafta sonunda dikişler alınır. Yürüyüşler ve hafif spor yapılmasında bir sakınca olmayacaktır. Genellikle hastanede 2 gün yatılır. Ve tekrarlanmaması için de her banyodan sonra iyice o bölgenin kurulanması gerekmektedir. Sürekli oturan insanlarda daha çok görülmektedir. Bölge tüy dökücü kremler kullanılır ve tekrarlamaması için o bölgenin temiz tutulması ve üzerine çok oturulmaması gerekmektedir.
]]>
Bayanlarda Kıl Dönmesi https://www.kil.gen.tr/bayanlarda-kil-donmesi.html Thu, 29 Nov 2018 14:31:11 +0000 Bayanlarda kıl dönmesi, Kıl dönmesi genellikle kuyruk sokumunda görülen şişlik ve apse yapan bir hastalıktır. Son zamanlarda çok sıklıkla görülmektedir. Genelde genç yaşlarda görülür. Okul çağındaki öğrencilerin yaşa Bayanlarda kıl dönmesi, Kıl dönmesi genellikle kuyruk sokumunda görülen şişlik ve apse yapan bir hastalıktır. Son zamanlarda çok sıklıkla görülmektedir. Genelde genç yaşlarda görülür. Okul çağındaki öğrencilerin yaşam kalitesini bozar. Okul başarısını kötü yönde etkiler. Vücudun her bölgesinde kıl dönmesi oluşur. Özellikle kadınlarda kasık ve perine bölgesinde görülen, bir türlü iyileşmeyen bir rahatsızlıktır. Göbekte oluşan kıl dönmeleri akıntı ve pis koku ile belli eder. Bu iltihapların bir an önce tedavi edilmesi gerekir. Kıl dönmesi ilerlerse operasyona gerek duyulur. İyi yapılmış bir ameliyat sonucunda bile tekrar yeniler. Ameliyat sonrası yaranın iyi bakılması ve o bölgenin hijyenik tutulması gerekmektedir. 

Bu hastalık yüzünden ameliyat geçiren kadınlarda meydana gelen izler hiç hoş karşılanmıyor ve kadınların psikolojik olarak etkilenmesini sağlar. Hastalığın nedeni iki kalça arasında kalan sulkus denilen oluk şeklindeki bölgeye sırttan ve baştan dökülen kılların, bu oluklu bölgede sürtünme sonucu oluğun en dibindeki ter bezi deliklerinden deri altına girmesidir. Delik tıkanır ve iltihap dışarı akamaz ve apse oluşur.Bayanlarda Kıl Dönmesi 

Hastalık, kişinin göremeyeceği bölgede olur. Bu yüzden şikayetleri sonucunda fark edilir. Bayanlarda bu şikayetler akıntı, ağrı, şişlik, kaşıntı ve kokudur. İnsanlar  sivilce zannedip kendiliğinden iyileşmesini beklerler. Kıl dönmesinin tedavisi ameliyattır. Ameliyat dışında kimyasal bir ilaçla kıl dönmesi olan yer tedavi edilebilir. Ameliyatsız yöntem kesin bir çözüm değildir. Hastalık tespit edildiği anda tedavi olmak gerekir. Kıl dönmesi kendiliğinden iyileşmez. Hastalıklı alan zamanla büyür. Bunun için mutlaka uzman bir doktora görünmek gerekir.
]]>
Batık Kıl https://www.kil.gen.tr/batik-kil.html Fri, 30 Nov 2018 03:06:59 +0000 Batık kıl, cilt güzelliğine gölge düşüren sorunlardan birisi olan ve sık sık meydana gelmekte, özellikle kadınlarda ve bacak bölgesinde görülmektedir. Çıkmayan kıllar deri altında kalarak hiç hoş bir görüntü sağl Batık kıl, cilt güzelliğine gölge düşüren sorunlardan birisi olan ve sık sık meydana gelmekte, özellikle kadınlarda ve bacak bölgesinde görülmektedir. Çıkmayan kıllar deri altında kalarak hiç hoş bir görüntü sağlamazlar. Hem can sıkıcı hem de çok kötü bir görüntüye sebep olmaktadır. Bacaklarda görünüm olarak kara bir leke olarak dururlar. Hatta zamanla daha da fazlalaşarak bacakların temiz ve pürüzsüz halini önlemiş olur.

Batık kıl oluşmasında en büyük sebep cildin yapısından kaynaklanmaktadır. Kuru ciltlerde ölü deriler yüzünden gözenekler tıkanır ve tüyler cilt üzerine çıkamazlar. Eğer cildiniz kendini yenilemekte hızlı davranmıyorsa batık kıllar ortaya çıkar. Batık kıllar, ölü derinin üstüne çıkmayan, deri altında kalan tüylerdir. Bu yüzden cildiniz ölü deriyi bir şekilde atması ve kıllarında rahatlıkla yukarıya çıkması gerekir.

Kılların temizlenmesi, epilasyon yöntemlerinin sürekli değiştirilmesi de batık kıllara yol açan bir sebeptir. Örneğin; jiletten epilatöre, epilatörden ağdaya geçiyorsanız batık kıllar oluşabilir. Epilatör yada ağdadan sonra jilete geçmek bu soruna bir çözüm olabilir. Nedeni ise jiletin ölü deriyi birazda olsa kaldırmasıdır. Ama bu yöntem, cilde zarar vererek, kılların daha çok çıkmasına neden olmaktadır.

Batık KılBatık kıl tedavisi için cilde peeling uygulanır. Epilasyon öncesi deri fırçalanarak veya kese yapılarak ölü derinin atılması ve gözeneklerin açılması gerekir. Cilt üzerindeki ölü deri temizlenerek deri altındaki kıllar, deri yüzeyine çıkar. Banyoda kese uygulayarak ölü deriyi kaldırmak sorunu çözmektedir. Cildinize zarar vermeden uygulayacağınız kese, ölü deriyi kaldırmada yardımcı olur. Böylece ölü derinin temizlenmesi ile batık kılların oluşumu da engellenmiş olur. Ölü derinin temizleme işini düzenli olarak yaparsanız batık kıl sorununu çözmüş olursunuz.
Ponza taşı ile de batık kıl çıkartma işlemi başarılı olur. Fakat bu yöntem deriyi fazla aşındırdığı için çok dikkatli olmak gerekir. Hassas hareketler ile ölü derinin temizlenme işlemi yapılabilir.
Batık kıldan dolayı iltihaplanma, kızarıklık, şişme meydana gelmişse iltihabı giderecek bir krem veya akne ilacı ile müdahale edebilirsiniz. Şişlik inmeye başladıkça tüy için dışarı çıkabileceği bir alan oluşacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken konu çok az bir kızarıklık bile olsa ilaç kullanıp oradaki sorunu çözmeden tüyün çıkartılmaması gerekir. Şişlik ve kızarıklığın geçmesi beklenmelidir. Kist oluşmaması için uzman bir kişi tarafından müdahalesi daha uygun olacaktır.

]]>
Makatta Kıl Dönmesi https://www.kil.gen.tr/makatta-kil-donmesi.html Fri, 30 Nov 2018 11:51:11 +0000 Makatta Kıl Dönmesi, Kıl dönmesi tıptaki adı ile Pilonidal sinüs derinin içerisinde kalın bir kiste dönüşmüş bir baloncuk tur. Kıl derinin içerisine doğru büyümektedir ve derinin içerisinde uzadıkça kıvrılarak k Makatta Kıl Dönmesi, Kıl dönmesi tıptaki adı ile Pilonidal sinüs derinin içerisinde kalın bir kiste dönüşmüş bir baloncuk tur. Kıl derinin içerisine doğru büyümektedir ve derinin içerisinde uzadıkça kıvrılarak küçük bir top halini almaktadır. Bu tür kıl dönmesi kılın bol olduğu her bölgede görülebilir. Makatta görülen kıl dönmesi ise, genelde kişinin ense ve sırt kısmından dökülen saçların terleme ile yumuşayan derinin içerisine girerek birikerek meydana gelmektedir. Zaman geçtikçe derinin üzerinde kılların daha rahat girebileceği delik oluşmaya başlar. Bu delik öyle bir hal alır ki dışarıdan bakıldığında gözle görülebilir. Daha sonra ise bu delikten sıvı akmaya başlar. Bu sıvı çok pis bir kokuya neden olmakta ve bulunduğu bölgeyi tahriş etmektedir.

Kıl dönmesi kişinin oturup kalkarken rahatsızlık hissi ve ve ağrı veren bir hastalıktır. Hemen tedaviye başlanmazsa kansere dönüşebilir. Bu nedenle ilk fark edildiği anda doktora başvurulmalıdır. Kıl dönmesi en fazla kuyruk sokumu kemiğinin üzerinde görülmektedir ama derinin tıraş edildiği her bölgede de oluşabilmektedir. Ergenlik yıllarından itibaren görülebilen bu hastalık,  40 yaşlarına kadar devam edebilmektedir. Kıl dönmesi erkeklerde kadınlara oranla 3 kat daha fazla görülür. 

Makatta Kıl DönmesiMakatta kıl dönmesi oluşmasının nedenleri nelerdir
 • Hareket kabiliyetini azaltacak çok dar pantolon ve tayt benzeri kıyafetler giymek,
 • Kadınlarda ağdadan sonra kıl kökten alındığı için, kıl deri üzerinden geçiş bulamaz ve içeri doğru uzamaya başlar. 
 • Gün içerisinde çok fazla oturmak yada sürekli oturarak çalışmak zorunda olduğu bir iş yapmak,
 • Sıcak havalar ve çok terlemek,
 • Çok kıllı olmak.
Kıl dönmesi nasıl tedavi edilir

Makatta kıl dönmesi belli bir boyuta gelmeden pek fazla fark edilmez. Bu nedenle tek tedavi yöntemi cerrahi müdahaledir. Kıl dönmesi ameliyatı lokal anestezi ile yapılabildiği gibi, genel anestezi ile yapılabilmektedir. Lokal anestezi ile yapılan ameliyatta belden aşağısı uyuşturulur. Ameliyattan önce bölge ağda yapılarak kıllardan arındırılmaktadır. Daha sonra neşter ile kesilip içi temizlenmektedir. Sonra kesilen bölge dikilir ve operasyon sonlanır. Kıl dönmesi ameliyatı çok basit ve ağrısız bir operasyondur. Ameliyattan çok kısa bir süre sonra hasta eski sağlığına kavuşur.

Ameliyat sonrası yapılması gerekenler nelerdir

Ameliyattan sonraki ilk bir ay hastalığın iyileşmesi için çok önemli bir zamandır. Her gün düzenli olarak yaralı bölgeye pansuman yapılmalıdır. İyileşme tam olarak sağlanıncaya kadar hareket edilirken ve otururken ağrı hissedilmesi çok normal bir durumdur. Endişe etmeye gerek yoktur. Tek yapılması gereken yaranın mikrop kapmasını ve iltihaplanmasını önlemek için sürekli temiz tutmaktır. Ayrıca yaranın tahriş olmasını önlemek için yatar pozisyonda oturmamaya dikkat etmek gerekir.
]]>
Kıl Ameliyatı https://www.kil.gen.tr/kil-ameliyati.html Sat, 01 Dec 2018 10:38:32 +0000 Kıl ameliyatı; genellikle kuyruk sokumu dediğimiz yerde yapılan bir ameliyattır. İki kalça arasındaki bölgede gerçekleşen kıl yuvaları için uygulanan bu ameliyatlar bu kıl yuvalarının içerisindeki iltihaplanmayı ve kıllar Kıl ameliyatı; genellikle kuyruk sokumu dediğimiz yerde yapılan bir ameliyattır. İki kalça arasındaki bölgede gerçekleşen kıl yuvaları için uygulanan bu ameliyatlar bu kıl yuvalarının içerisindeki iltihaplanmayı ve kılları çıkarmakta kullanılan yöntemdir. Alternatif tıp da kremler ile de yapılan tedaviler her ne kadar deneme aşamasında da olsa halk arasında kalça kısmını doktora göstermekten ve bıçak altına yatmaktan daha iyi gelir. Kıl ameliyatlarında işlem yapılması için birden fazla teknik ve yöntem vardır.

Kıl dönmesi genellikle erkeklerde görülen bir rahatsızlıktır. Vücut kıllarının ve saç kıllarının kuyruk sokumuna yerleşmesi ve deride yer bulduğu anda da deri altına geçmesi ile meydana gelir. İki kalçanın birbiri ile sürtünmesi sonucu aralarda biriken kıllar deri altına girerek tek bir yönde büyümeye başlarlar. Bu büyüme ilerledikçe ve içerideki kıllar uzayıp büyüdükçe oluştuğu yerdeki boşluğu doldurmaya başlar ve orada ısı ve sıcaklıkla birde terleme ile bir araya gelerek enfeksiyona neden olurlar. İlerleyen safhalarında kanlı bir iltihap dışarı atmaya başlar ve hastada ağrılı ve acılı bir dönem oluşur. Her ne kadar cerrahi müdahale ile alınan kıl yuvalarının tekrardan oluşma olasılığı her zaman vardır. 

Kıl AmeliyatıKıl ameliyatı dört farklı şekilde yapılabilir.
 • Doku çıkartıp yama kaydırma ile kapama ameliyatı: Uzun süreli akıntı ile giden kronik sinüs vakıalarında en uygun yöntemlerden birisidir. Ameliyat yarayı genişleterek kılları çıkartıp yamayla onardıktan sonra kapatılır. Ameliyat esnasındaki ilk işlem hasarlı dokunun çıkartılması ile olur. Orta hattaki komşu kalçadaki dokulardan cilt ve cilt altı içeren dil biçiminde yama dokular alınarak flep hazırlanır. Alınan yama yan çevrilerek yaranın çıkarılmasından sonra arta kalan boşluğu dikilerek ameliyat tamamlanır. Uzun süreli sonuçlar açısından halen en iyi yöntemdir.
 • Doku çıkarıp açık bırakma ameliyatı: Ameliyatta hastalıklı bölge kesi işleminden sonra çıkarılıp yaranın olduğu gibi açık bırakılması şeklinde son bulur. Kısa ve kolay bir ameliyat şeklidir. Ancak bu ameliyatta yaranın iyileşme süresi uzar ve ortalama olarak sekiz haftayı bulur. Hastalığın aynı bölgede yeniden tekrarlama olasılığı % 5-10 civarındadır. Bu ameliyat hasta açısından oldukça zahmetli bir yöntem olduğundan pek tercih edilmemektedir.
 • Doku çıkartıp dikme ameliyatı: Hastalıklı bölgenin ameliyatı kesi işlemi ile yara doku çıkartılır. Bu kıl yuvası çıkarma işlemi bittikten sonra iki kalça arasında oluşan kesinin yani yaranın iki ayrı dudağı birleştirilerek dikilir. Bu ameliyat türü daha çok küçük kıl yuvası ameliyatlarında küçük iltihaplı ise uygulanır. Ameliyatın toplam yapılma süresi yirmi dakika olup, iyileşme süresi ise 15-20 gün kadardır. Tekrar aynı bölgede kıl dönmesi riski diğer ameliyatlara göre biraz daha yüksektir.
 • Mikrosinüsektomi ameliyatı: Bu ameliyatta hastalıklı olan bölge çok küçük bir alanda olduğundan basit ve sınırlı bir ameliyat uygulanır. Bu ameliyat kıl dönmesi vakıalarında nadiren yapılan bir ameliyattır. Çünkü kıl dönmesi rahatsızlığı genelde bu kadar erken fark edilmez. Edildiğinde de bu basit ameliyat uygulanır. Dediğimiz gibi erken teşhis olduğunda içerideki boşluk büyümediği ve iltihaplanma neredeyse yok denecek kadar az olduğu için veya içeride biriken kıl miktarının çok az olması sayesinde çok kısa ve basit bir operasyon olur. Ameliyatın sonuçları hakkında gelişen ve kesinleşen yenileme oranı bulunmamaktadır. 
Kıl ameliyatlarında, genelde hastalar ilerlemiş bir durumda hekime başvururlar sebebi de bu kıl dönmeleri sadece ilerleyip kanamalı iltihap akıttıklarında kendilerini hissettirirler. Bu kıl dönmesi hastalığında oluşan bölgedeki kıl yuvasının çıkartılmasıyla hastalık kesin bir tedaviye uğramaz sadece oluşan hastalık alınmış olur. Yani geçici bir tedavidir. Asla yenilemeyeceği gibi bir kanı yoktur.  Kıl Dönmesi İltihabı https://www.kil.gen.tr/kil-donmesi-iltihabi.html Sat, 01 Dec 2018 11:59:31 +0000 Kıl Dönmesi İltihabı, Kıl dönmesi; kıl, tüy, elbise tozu vb. diğer yabancı cisimlerin cildi delerek cilt altında birikmesi sonucunda oluşur. Vücut bu yabancı maddeleri fark ettiği zaman etrafını zar ile kaplayarak kapsül olu Kıl Dönmesi İltihabı, Kıl dönmesi; kıl, tüy, elbise tozu vb. diğer yabancı cisimlerin cildi delerek cilt altında birikmesi sonucunda oluşur. Vücut bu yabancı maddeleri fark ettiği zaman etrafını zar ile kaplayarak kapsül oluşturmaktadır. Bu sayede yabancı maddeleri sınırlar ve kişide şikayet oluşması engeller. Bundan dolayı hasta tarafından hastalık kolayca fark edilmez. Fakat bu kapsül sert oturma, seyahat etme ya da düşme ve bir yere sert çarpma gibi hareketler sonucunda hasar gördüğü için vücut yabancı maddelerle karşı karşıya gelmektedir. Dolayısıyla vücut bu cisimleri eriterek tahrip etmek amacı ile sıvı salgılar. Fakat salgılanan bu sıvı yabancı maddeleri yok edemediği için akıntı olmasına yol açar. Kılların cilt altına girmek için açtıkları yollar kapandığı için salgı doku içerisinde birikir ve bu bölgede iltihap oluşmasına sebep olur. Oluşan iltihap 2-4 günde ilerleme göstererek artar, daha sonra ise şişlik meydana gelir. Normal şartlarda şikayetlere neden olmayan kıl dönmesi bu dönemde çok fazla ağrı yapmakla birlikte dayanılmaz bir halde alabilmektedir.

Dikkat edilmediği taktirde kronikleşen kıl dönmesi, cerrahi ve cerrahi dışı yöntemler ile  tedavi edilmektedir. Bu rahatsızlıktan korunmanın yolu ise il önce kişisel hijyene özen göstermekten geçiyor. Son yıllarda yürütülen bazı çalışmalar, kıl dönmesinin doğuştan değil sonradan oluşan bir hastalık olduğunu göstermektedir. Daha çok saçlardan ve sırttan dökülen serbest kıllardan dolayı bu rahatsızlık meydana geliyor. İnsan kılının kenar kısımları çıkıntılıdır bir çam ağacına benzetilebilir. Kıllar tek yöne doğru hareket edebildiği için ucu deriye doğru hareket ettiğinde geri çıkamıyor. Adeta bir matkap ucu gibi ilerleyerek deri altında kalıyor, yabancı cisim reaksiyonu geliştirerek şişlik meydana geliyor. Şişliğin iltihaplı olmasından dolayı oluşan apse deriye açılarak rahatsızlığın kronikleşmesine ve kronik kıl dönmesine sebep oluyor. 
Özellikle kuyruk sokumunda oluşan küçük şişlikler, kıl içeren veya içermeyen milimetrik delikler ve bu deliklerden gelen akıntı, irin veya kan iltihabın belirtileri arasında yer alır.

Kıl dönmesi rahatsızlığı, kronik kıl dönmesi, apse veya tekrarlayan kıl dönmesi olmak üzere üç şekilde meydana geliyor. Kıl yuvası ağzının, dökülen deri ve ölü hücreler veya hijyene özen gösterilmemesine bağlı tıkanması ve yuvada biriken kılların bakteriyel enfeksiyonu tetiklemesi ile deri altında oluşan apse, kıl dönmesinin kendini en sık gösterdiği şekli oluyor. Kuyruk sokumu bölgesinde şişlik, ağrı, kızarma ve aşırı duyarlılık oluşur. Genelde kişide ateş yükselir, kanda iltihabı gösteren hücrelerde artış olur. Kronik kıl dönmesi ise apsenin kendiliğinden boşalması ya da ameliyat ile boşaltılması ile apsenin tam olarak iyileşememesi sonucunda oluşuyor. Hastalar ağrısız, sürekli veya aralıklı akıntıdan şikayet ederler. Kuyruk sokumunun muayenesi esnasında hafif duyarlılığa eşik eden bir şişlik olur ve sertlik hissedilir. Bu bölgede kıllar ince bir alet yardımı ile kıl yuvası ağzından tutularak çıkarılır. Kompleks kıl dönmesi hastalığında ise sık apse atakları tekrarlayan bir tablo oluyor. Bazı durumlarda herhangi bir şikayet olmazken, kimi zaman ise kuyruk sokumu bölgesinin muayenesi sırasında kıl dönmesi saptanabilir.

Kıl Dönmesi İltihabıKıl Dönmesi İltihabı Tedavisi

Apse oluşumu gözlenir gözlenmez artık tedavi edilmesi gereken bir durum söz konusudur. Tespit edildiğinde ilgili bir cerrah tarafından boşaltılması gerekir. Boşaltılmadığı taktirde kendiliğinden boşalır fakat bu durumda doku hasarı ilerlemiş olur. Bu tavsiye edilmeyen bir durumdur. Boşalma işlemine antibiyotik ile başlanır fakat antibiyotik tek başına yeterli olmamaktadır. Apse kendiliğinden veya cerrahi müdahale ile boşaltıldıktan sonra 1,5-2 ay sonra kıl dönmesinin kendisi tedavi edilir. Aksi halde apse tekrarlar ve hastalık daha ileri bir seviyeye ulaşır.

]]> Kadınlarda Kıl Dönmesi https://www.kil.gen.tr/kadinlarda-kil-donmesi.html Sun, 02 Dec 2018 08:54:24 +0000 Kadınlarda Kıl Dönmesi, Kıl dönmesi hal arasında plonidal sinüs genelde kuyruk sokumu bölgesinde oluşan bir yada birkaç tane deriye açılan şişlik, delik, enflamasyon, ve apse biçiminde kendini gösteren bir hastalık türüdür Kadınlarda Kıl Dönmesi, Kıl dönmesi hal arasında plonidal sinüs genelde kuyruk sokumu bölgesinde oluşan bir yada birkaç tane deriye açılan şişlik, delik, enflamasyon, ve apse biçiminde kendini gösteren bir hastalık türüdür.   

Kadınlarda Kıl DönmesiKıl Dönmesi Artık Kadınlarda da Görülüyor
Kıl dönmesi sorunu bilindiği üzere erkeklerin oldukça şikayetçi oldukları bir hastalıktır. Beklenenin üzerine çıkarak bayanlarda da görülmektedir. Bu duruma etken olarak oldukça fazla oranda kıla sahip ve saç dökülmeleri olan kadınlarda daha çok görülmektedir. Bunun yanı sıra kuyruk sokumu hijyenine özen göstermeyen bayanlar üstünde yine kıl dönmesi sorunu ortaya çıkmaktadır. Bayanlarda tıpkı erkekler gibi cerrahi operasyon geçirerek kıl dönmelerinden kurtulmaya çalışıyorlar. Bu hastalık ameliyat gerektirdiği için bayanlarda oluşan izler bayanların hiç de hoşuna gitmemekte ve psikolojik yönden olumsuz etkilenmelerine neden olmaktadır. Bu konuda alternatif tıp birtakım farklı tedavi yöntemleri üretmeye çalıyor. Fakat şu anda kıl dönmesi ameliyatı olan bayanlarda azda olsa iz kalabiliyor. Son zamanlarda görülme sıklığı oldukça artan bu hastalık kişilerin yaşam kalitesini bozması ve tedavi olmalarına rağmen tekrardan nüks etme ihtimali olması sebebi ile kişilerin özellikle de kadınların korkulu rüyası olmaktadır. Plonidak sinüs rahatsızlığı kuyruk sokumu bölgesinin dışında göbekte, koltuk altında ve kasık bölgesinde görülmektedir. 

Erkeklerde kadınlara göre daha çok görülmektedir. Bu sorun genelde genç yaşlarda görüldüğü için okul çağındaki öğrencilerin yaşam kalitesini, çalışmaya hayatını ve okul devamlılığını olumsuz yönden etkilediğinden dolayı öğrencilerin başarı seviyesini de düşürmektedir. Bu hastalığın sebebi kalça arasında kalan intergluteal sulkus adı verilen oluk biçimindeki bölgeye baş ile sırttan dökülen kılların bu oluklu yerde sürtünme sonucunda oluk bölgesinin en dipte bulunan ter bezi deliklerinin sanki bir vida gibi dönmesi ile deri altı bölgeye girerek, girdiği bu bölgede ağaç köküne benzer labirentler oluşturmasıdır. Bu deliklerden iç kısma giren bakteriler bu bölgede iltihaplanma yapar. Pis kokulu, kanlı ve cerahat biçiminde akıntılar oluşturmaktadır. Eğer üstteki delik tıkanır ise iltihap dışarı akmaz ve apse oluşur.  
]]>
Kıl Temizleme https://www.kil.gen.tr/kil-temizleme.html Mon, 03 Dec 2018 07:59:37 +0000 Kıl temizleme, vücutta istenmeyen tüylerin temizleme yöntemidir. Kıl temizleme yöntemleri farklılık gösterir. Vücut tüylenme müsait yapısı gereği hem erkeklerin hem kadınların hayatında uzun süreç gerektiren bir işlemdir. Kıl temizleme, vücutta istenmeyen tüylerin temizleme yöntemidir. Kıl temizleme yöntemleri farklılık gösterir. Vücut tüylenme müsait yapısı gereği hem erkeklerin hem kadınların hayatında uzun süreç gerektiren bir işlemdir. Vücutta bulunan kıllanmanın giderilmesi için çeşitli yöntemler uygulanır. Bunların içerisinde epilasyon aleti kullanımı, lazer yöntemi, ağda uygulaması, tıraşlama yöntemi gibi işlemler ile gerçekleştirilir. Tercih edilen yöntemin en acısız yöntem olması tüy temizleme açısından oldukça önemlidir. Ayrıca kılı temizleme yönteminin hızlı ve kolay bir şekilde yapılması zaman açısından önemlidir. Koltuk altı, bacak, cinsel bölgenin temizlenmesi için kısa sürede yapılması açısından seçilen yöntem kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Şimdi bu kıl temizleme yönteminden bahsedelim.

Sarartma yöntemi, kol ve yüz bölümünde bulunan kılların temizlenmesi için sarartma uygulaması etkili bir yöntemdir. Bu yöntemi ile kılların temizlenmesi yerine renginin değiştirilerek belli olmayacak haline getirilmesi amaçlanır. Sarartma işlemi yüzdeki tüyler ve koldaki tüyler için etkili bir yöntemdir. 

Kıl TemizlemeLazer epilasyon, kıl temizleme yöntemlerinden birincisi lazer epilasyon yöntemidir. Bu yöntem ile kıl köklerinin hücrelerin yok edilmesi amaçlanan epilasyon yönteminde lazer ile kıl köklerinin yakılması sonucu tüylerin giderilmesi amaçlanır. Koltuk altı, bikini bölgesi, bacak gibi bölgelere uygulanırken uzun süreli uygulanacak seanslar ile bu bölgede bulunan kılların giderilmesi sağlanır. Bu işlem biraz maliyetli olmasının yanı sıra zaman gerektirirken kıl temizleme işlemleri içerisinde yer alır. Bu yöntem ile belirlenen seansları yaptırarak kılların tamamen yok olması sağlanır. Biraz zahmetli olsa da kesin çözüm ile kıllardan kurtulmuş olunur.

Ağda ile kıl temizleme, eskiden beri kullanılan kıl temizleme işleminde kullanılan yöntemler içerisinde yer alır. Bu yöntem ile kılların kökünden yolunması ile daha geç çıkması amaçlanır. Bu işlem can yakıcı olması sebebiyle pek tercih edilmezken yapılması halinde kılların daha geç çıkması açısından uzun süre kılın uzamaması sebebiyle oldukça rahat ettiren yöntemdir. Ayda bir uygulanarak kıl temizlemesi yapılır.   
Epilasyon makineleri ile kıl temizleme yöntemi, bu işlemde ağda gibi olup; sadece ağdadan daha temiz yapılan bir işlemdir. Kılların kökünden yolunmasıyla daha geç çıkması sağlanır. Yeni çıkan aletler ile bu yöntemde özellikle bayanlar tarafından yaygın olarak kullanılır. Ancak makine ile temizleme yöntemi acılı bir süreç gerektirir. Bu sebepten canı tatlı olan kişilerin pek kullanmayı tercih etmediği yöntemler içerisinde yer alır.

Tıraşlama ile kıl temizleme, en kolay yöntem ise hem erkek ve hem bayanların kullandığı yöntemler içerisinde bulunan tıraşlama yöntemidir. Tıraşlama yöntemiyle yapılan temizlemede kılların deri ile temas ettiği bölümden kesilerek kılın temizlenmesi amaçlanır. Bu temizleme yöntemi oldukça kolay olmasının yanı sıra kılların daha hızlı ve gür çıkmasına sebep olan bir yöntemdir. Kıl kökleri için sağlıksız olan bu yöntem kolay olması sebebiyle genellikle tercih edilen yöntemler içerisinde ilk sırada yer alır.

Hamam otu ile kıl temizleme, bu yöntem eskiden beri uygulanan yöntemler içinde yer alır. Aktarlardan alınan tozun kıl olan bölümlere uygulanması ile kılların köklerinden yanması sağlanır. Kokusu ağır olsa da hala kullanılan kıl temizleme işlemleri içerisinde yer alır.
]]>
Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası https://www.kil.gen.tr/kil-donmesi-ameliyati-sonrasi.html Mon, 03 Dec 2018 16:57:30 +0000 Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası, yapılan operasyondan sonra özellikle dikkat edilmesi gerek iyileşme sürecidir. Kıl dönmesi vücudun bir bölümünde meydana gelen deri altında birden fazla kıl öbeğinin toparlanması ve deri üstü Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası, yapılan operasyondan sonra özellikle dikkat edilmesi gerek iyileşme sürecidir. Kıl dönmesi vücudun bir bölümünde meydana gelen deri altında birden fazla kıl öbeğinin toparlanması ve deri üstüne çıkamaması halinde oluşan ağrılı apse durumudur. Kıl dönmesi genellikle koltuk altı, anüs gibi kalın kılların bulunduğu kapalı kalan bölgelerde meydana gelir. Kıl dönmesi ağrılı, kötü kokan yapan akıntılı bir durumdur. Kıl dönmesi oluşumu fark edildiği anda gidilmesi gereken doktor genel cerrahi uzmanıdır. Kıl dönmesi son yıllarda küçük cerrahi operasyonlarla tedavi edilen bir hastalıktır.

Kıl Dönmesi Ameliyatı Nasıl Yapılır:

Kıl dönmesi şikayeti yaşayan hastalar genellikle ağrılı bir şişlik, kötü koku veya akıntı şikayeti ile hekime başvurur. Kıl dönmesi şikayeti özellikle makat bölgesinde ise günlük hayatı da zorlaştıran sıkıntılı bir durumdur. Kıl dönmesi teşhisi konan hastalarda iki tip operasyon kullanılır. Bunlardan biri direk kıl dönmesi olan bölgenin açılıp temizlenmesini hedef alan daha kolay bir operasyonken diğeri, kıl dönmesi yaşanan bölgenin yaklaşık yedi santimetre kadar etrafında bulunan bütün dokunun çıkarılması ile yapılan operasyondur. Bu yöntem biraz daha uzun sürebilir ve ameliyat sonrası sıkıntılı olabilir fakat bu yöntemde kıl dönmesi durumunun tekrarlanmasının önüne geçilmiş olur. Kıl dönmesi ameliyatı genel anestezi altında yapılmaz. Hastanın özel bir durumu yoksa lokal anestezi ile yapılan bir yöntemdir fakat bazı hekimler hastanın operasyon sırasında tansiyon hareketlerini kontrol altında tutabilmek için genel anestezi uygulamak isteyebilir.

Kıl Dönmesi Ameliyatı SonrasıKıl Dönmesi Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir:

Kıl dönmesi ameliyatı yapılan hastalar operasyon sonrası ağrılı sıkıntılı bir süreç yaşayabilirler. Bunun başlıca sebebi ameliyatın yapıldığı bölgenin önemidir. Kıl dönmesi yapılan bölge makat bölgesi ise kişi oturup kalkmakta birkaç gün sıkıntı yaşayabilir. Bu gibi durumlarda operasyon sonrası bölgeye baskı uygulamamak gerekir. İlla oturmak gerekiyorsa ortopedik oturma minderler kullanarak bölgenin rahatlatılması sağlanmalıdır. Kıl dönmesi ameliyatlarından sonra dikkat edilmesi gereken bir diğer durum ise hijyendir. Ameliyat yapılan bölgenin özellikle temiz tutulması ve giysilerin eşyaların temiz olması gerekmektedir. Böylece ameliyat sonrasında oluşacak bir enfeksiyon önlenmiş olur. Bölgenin kuru tutulması iyileşme sürecini hızlandırır. Ameliyat sonrası hekimler enfeksiyon oluşmasını önlemek için antibiyotik tedavisi önerebilir. Ağrılı durumun önüne geçmek için ağrı kesici kullanılabilir. 
]]>
Kalçada Kıl Dömesi https://www.kil.gen.tr/kalcada-kil-domesi.html Tue, 04 Dec 2018 11:55:48 +0000 Kalçada Kıl Dönmesi, Vücudumuzda saç ve sırttan dökülen kılların belin altındaki kalça oluğuna yerleşmesi ve burada oluşan sürtünme sebebiyle deri altına geçmesi sonucunda oluşan bu rahatsızlık, tıpta pilonidal sinüs a Kalçada Kıl Dönmesi, Vücudumuzda saç ve sırttan dökülen kılların belin altındaki kalça oluğuna yerleşmesi ve burada oluşan sürtünme sebebiyle deri altına geçmesi sonucunda oluşan bu rahatsızlık, tıpta pilonidal sinüs adını alır ve kalçadan açılan delik, şişlik, enflamasyon ya da apse olarak ortaya kendini gösterir. Son yıllarda oldukça sık rastlanan kalçada kıl dönmesi rahatsızlığı kişinin günlük hayatını oldukça olumsuz etkilemesi ve tedavi olunmasına rağmen tekrarlama olasılığı olması nedeni ile birçok kişinin korktuğu bir sorun haline gelmiştir. Kalça dışında koltuk altı, kasık bölgesi ve göbekte de görülebilen kıl dönmesi genellikle 16-40 yaşları arasında görülür. Erkeklerde bayanlara oranla görülme sıklığı daha fazladır. Kalçada olan kıl dönmesi verdiği belirtilerle hastayı oldukça rahatsız eder. Ancak birçok kişi utandığı için muayene ve tedaviyi sürekli olarak erteler. Ancak bilinmelidir ki beklemek tedaviyi çok daha zorlaştırır. Bu sebeple aşağıda belirtilen şikayetleri yaşadığınızda mutlaka genel cerrahi uzmanına başvurmanız gereklidir.

Kalçada kıl dönmesi belirtileri, başlangıçta gözle görülemeyen kıl dönmesi fark edilemez ve ilk aşamada herhangi bir belirti göstermez fakat kist büyüdükçe kalçada kızarıklık ve tahriş, sivilce ya da yağ bezesine benzeyen şişkinlik, şiddetli ağrı, iç çamaşırında görülen akıntı ve akıntının kötü kokması, ateş ve kaşıntı gibi belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur.

Kalçada kıl dönmesi nedenleri, kalçada kıl dönmesi genellikle bir kıl kökünün iltihaplanarak çıban oluşturulması ile kıl kökünün çevresinde şişme veya ödem yaratıp kıl kökünün tıkanmasına ve iltihaplı kıl kökünün deri altına doğru patlayıp kıl kökü apsesi oluşturması nedeniyle oluşur.
 • Aşırı kilo ve terleme 
 • Hareketsiz yaşam tarzı 
 • Sıkı giyinme alışkanlığı ve tıraş 
 • Kalça bölgesinin aşırı kıllı olması
 • Hijyen  eksikliği 
 • İş gereği uzun süre oturur pozisyonda kalma 
 • Kalça bölümünün aşırı sürtünmeye maruz kalması kalçada kıl dönmesinin nedenleri arasında sayılabilir.
Kalçada kıl dönmesi yaşayan kişiler hangi doktora gidilmeli, kalçada kıl dönmesi gibi bütün anüs bölgesi hastalıklarında genel cerrahi bölümüne gidilmelidir ve başarılı bir doktor seçimi yapmak için proktoloji uzmanlarını tercih edilmesi önerilir. 

Kalçada Kıl DömesiKalçada kıl dönmesi tedavisi ve ameliyat, kalçada kıl dönmesi probleminde rahatsızlık ilerlemeden özel cımbızla dönmüş kılların çekilmesi,  traşın farklı yönde yapılması, kıl dönmesi olan bölgede bazlı kremlerin kullanılması gibi bazı yöntemler uygulanabilir. Yapılacak olan bu uygulamalar hastalığın enfeksiyon aşamasına gelmediği durumda uygulanır. Kıl dönmesi enfeksiyon durumuna geldiğinde ve kişinin oldukça rahatsız ediyor ve günlük yaşantısını etkiliyorsa mutlaka doktora başvurulur ve doktor muayeneden sonra hastaya kalça kıllarını ağda ile temizlenmesi söyler ve bir takım tetkikler yapıldıktan sonra hasta ameliyata alınır.
 
Lokal anestezi, bu yöntemde hastanın belden aşağısı uyuşturulur, neşter ile kıl dönmesi olan bölge kesilir ve kesilen bu bölgenin içi temizlendikten sonra bu bölge dikilir. Acısız ve kısa süren bu ameliyattan sonra yara küçük olduğu için kısa sürede iyileşir. Yara iyileştikten sonra bu bölgenin etrafında çıkan kılların kıl dönmesi riskini azaltması açısından temizlenmesi önerilir ve aynı zamanda ameliyattan sonra yara üzerine baskı yapmayan bol ve pamuklu kıyafetler giyilmesi önerilir.

Flap yöntemi, bu yöntem kıl dönmesi olan bölge çıkarılarak oluşacak boşluğun yerine yan  bölgelerden daha dayanıklı olan ve kılsız bir cilt parçasının dikilmesi işlemi ile yapılır. Flap yönteminin diğer yöntemlere göre üstün olmasının nedeni tekrar etme olasılığının daha az olmasıdır. Teknik olarak zor bir ameliyat olan bu ameliyat yöntem]]> Kasıkta Kıl Dömesi https://www.kil.gen.tr/kasikta-kil-domesi.html Wed, 05 Dec 2018 08:37:58 +0000 Kasıkta Kıl Dönmesi, rahatsızlığı toplumda giderek artış gösteren ve sıklıkta etkili olmaktadır. İlk zamanlarda basit bir sivilce şeklinde başlayan ve ilerleyen süreçte oldukça sıkıntılı bir durum yaşanması
Kasıkta Kıl Dönmesi, rahatsızlığı toplumda giderek artış gösteren ve sıklıkta etkili olmaktadır. İlk zamanlarda basit bir sivilce şeklinde başlayan ve ilerleyen süreçte oldukça sıkıntılı bir durum yaşanmasına neden olan bir sorundur. Kıl dönmesi olarak adlandırılsa bile cildin altında buluna yuvada kıla rastlanmaz. Bazen kumaş iplikçikleri ve saç telleri dahi bu duruma yol açabilir. Bazı durumlarda yuva boşta kalmaktadır. Bu durum ise cilt altı enfeksiyonudur. Vücudun her yerinde etkili olabilir. Özellikle de kuyruk sokumu kısmını etkileyen kıl dönmesi kasık bölgesinde de oldukça etkilidir. Kasık bölgesinde oluşan kıl dönmesi genelde ter yollarının enfekte edilmesinden dolayı oluşmaktadır. Ter bezlerinde iltihaptan kaynaklanan fistürlerin içerisine daha sonradan kıl girmesi ile komplike hale gelir. Bu gibi oluşumlar cerrahi girişimde kıl dönmesi olarak tanımlanmaktadır. Bu oluşumlar gerçekte pis kokulu salgı bezlerinin enfeksiyonlu halidir.

Kasıkta Kıl Dönmesi Belirtileri,

Kıl dönmesi sebep olduğu yakınmalar sonucunda kendini belli etmektedir. Kaşıntı, ağrı, koku ve akıntı bu gibi belirtiler arasındadır. Özellikle de akıntı olması kıyafetleri kirletme olasılığı taşımaktadır. Bunların yalnızca basit bir sivilce olarak görülmesi ve kendi kendine iyileşmesini beklemek oldukça hatalı bir davranıştır. Hiç beklemeden tedavi edilmesi gerekir.

Kasıkta Kıl Dönmesi Neden Olur,

Koltuk altı ve kasık gibi bölgelerde oluşan kıl dönmesi genelde bu bölgeleri ağda veya tıraş gibi uygulamalar yapan kişilerde daha çok görülmektedir. Bu yüzden de bayanlarda kasık bölgesinde kıl dönmesi erkeklere göre daha fazladır. Genelde kasık bölgesinde oluşan iltihaplı odaklar oldukça küçük olur. Bu bölgede ter yollarının enfekte olması probleminin yaşanmasına yol açmaktadır. Bu gibi rahatsızlıkların tedavisinde iltihaplı boşluklar açılarak temizlenir. Kişilerde antibiyotik alınımı da söz konusudur. Alınan antibiyotik enfeksiyonun önlenmesi amacı ile kullanılır. Bu kişilerin tekrardan ağda ve tıraş gibi uygulamalar yapılması durumunda tekrardan oluşma riski vardır. Bu sebep ile sorunlu ciltlerde epilasyon tavsiye edilmektedir. 

Kasıkta Kıl DömesiKasıkta Kıl Dönmesi Tedavisi,

Bölgede oluşan kıl dönmesi tedavisi için öncelikle küçük bir kesi yapılarak iltihaplanmış doku yerinden çıkarılır. Kasık bölgesinde oluşan kıl dönmesi küçük olduğu için fazla bir iz bırakmaz. Oldukça küçük yara izleri bazen kendiliğinden iyileşmesi için bırakılır. Kişiler 1-2 hafta içerisinde normal hayatlarına geri dönerler. Fakat alınması gereken önlemler eğer alınmaz ise kıl dönmesi yeniden oluşma riski bulunmaktadır. Bu oluşumların sıkılması ve patlatılması oldukça yanlış ve risklidir. Enfeksiyonun artarak şiddetlenmesine neden olabilirsiniz.
]]>
Yüzde Kıl Dömesi https://www.kil.gen.tr/yuzde-kil-domesi.html Wed, 05 Dec 2018 18:34:10 +0000 Yüzde kıl dönmesi, cilt altında kıl kökünde büyümekte olan kılların cilt yüzeyine çıkamayarak cilt altında kalması yüzde kıl dönmesine neden olmaktadır. Genellikle cilt altında sarmal bir yapıda olduğu için tahmin Yüzde kıl dönmesi, cilt altında kıl kökünde büyümekte olan kılların cilt yüzeyine çıkamayarak cilt altında kalması yüzde kıl dönmesine neden olmaktadır. Genellikle cilt altında sarmal bir yapıda olduğu için tahmin edilebileceği gibi kıvırcık saçlı kişilerde bu problem daha çok görülmektedir. Kıl dönmesi şikayetleri ile birlikte kıl folikülünde iltihap görüleceği gibi iltihapsız kıl dönmeleri de görülmektedir. Kıl dönmesi genellikle erkeklerde sakal ve boyun bölgesinde daha çok oluşmaktadır. Kadınlarda ise genelde yüzde kıl dönmesi çene altında meydana gelmektedir. Bunun nedenleri yanlış epilasyon uygulamaları, jilet kullanımı ve vücut yapısı yüzdeki kıl dönmesinin başlıca nedenlerindendir.

Yüzde kıl dönmesinin en büyük nedenlerinden biri yanlış tıraş ve kılın cilt yüzeyine çıkamadan kırılmasından kaynaklanır. Belirtileri; yanma, kaşıntı, akıntı, kızarıklık, sivilce benzeri şişliktir. Kızarıklık özellikle tıraş olduktan sonra daha belirgin hale gelmektedir. Enfekte olmuş akne şikayetlerine benzeyen yüzde kıl dönmesi, ilerlediği takdirde yüzde çukurlar ve estetik olarak hoş görünmeyen izlere sebebiyet vermektedir. Bu yönüyle kıl dönmesi riski konusunda uyanık olmak gerekir. Özellikle sakalın çıkış yönünün tersine tıraş olmak zorunda olan kişilerin kıl dönmesi konusunda oldukça dikkatli olmaları gerekir. Doğru tıraş teknikleri ile büyük oranda yüzde kıl dönmesi riski azaltılmış olur.

Yüzde Kıl DömesiYüzde kıl dönmesi tedavisi; oluşum şekli ile verdiği rahatsızlığın ciddiyetine ve ilerleme durumuna göre değişik alternatif yöntemleri bulunmaktadır. Kıl dönmesi kişinin fizyolojik özellikleriyle, cilt ve deri tipine ve yaşam koşulları ile tekrarlayabilen rahatsızlıklardır. Oldukça yüzeysel gözüken kıl dönmeleri, steril iğne ve cımbız yardımıyla çıkarılır. Bu sırada kılın cilt içinde kalmamasına dikkat edilmelidir. Cildin içinde bir kısım kıl kalsa bile yüzde kıl dönmesi tekrar edebilir. Burada dikkat edilecek noktalardan bir tanesi dönen kılın tamamen çekilmesidir ve tekrar yüzde kıl dönmesini engellemektedir. Kıl dönmesine sebep olan kıl çıkartıldıktan sonra yara iyileşir ve sorun ortadan kalkmış olur. Ancak çoğu zaman kıl dönmesi tekrar edebilir. Bu durumda yara kapandıktan birkaç hafta sonra, daha önce kıl dönmesi oluşan bölgede sivilceye benzer ağrılı ve akıntılı bir durum ortaya çıkabilir. Bünyesi yatkın olan kişilerin buna dikkat etmesi gerekmektedir.

Yüzdeki kıl dönmesi ileri bir derecede ise deri altında kist oluşturur bu durumlarda cerrahi müdahale gerektirmektedir. Basit bir cerrahi müdahale ile kıl dolu kistin çıkartılıp atılması amaçlanır.
]]>
Kıl https://www.kil.gen.tr/kil.html Wed, 05 Dec 2018 19:39:29 +0000 Kıl, vücudun neredeyse tamamında bulunur. Bayan ve erkeklerde yoğunluk derecesi farklı olmaktadır. Vücutta saçlar dahil olmak üzere ortalama 500 bin kıl olduğu söylenmektedir. Kıllar el içleri ve ayak tabanları hariç hem Kıl, vücudun neredeyse tamamında bulunur. Bayan ve erkeklerde yoğunluk derecesi farklı olmaktadır. Vücutta saçlar dahil olmak üzere ortalama 500 bin kıl olduğu söylenmektedir. Kıllar el içleri ve ayak tabanları hariç hemen hemen vücudun her yerinde bulunmaktadır. Kıllar ırka, yaşa, genetik yapıya göre göğüs bölgesinde, omuzlarda ve sırtta daha az yada daha çok çıkabilmektedir. Kıl çıktığı yere göre farklı isimler almaktadır. Saç, kirpik, parmak kılı, kaş, burun kılı, sakal vb. gibi.

KılKılın yapısı
Kılın gözle görülen kısmına kıl sapı, deri altında kalan kısmına da kıl kökü denmektedir. Kıl papillasının üstündeki Malpighi tabakasının hücreleri çok hızlı bir şekilde çoğalırlar. Çoğalan hücreler kıl papillasını ilk önce üst üste katlar durumunda, bir kılıf gibi sararlar. Çoğalmaya devam eden bu hücreler, daha sonra yukarı doğru itilmeye başlanır. Bu sırada keratin adı verilen bir maddenin etkisiyle hücrelerin protoplazmaIarı kemik gibi sertleşirler. Sertleşen ve bir pigmentle renklenen hücreler bildiğimiz kıl formunu kazanırlar. Kıl, birbirini sıkıca bağlı üç gömlekten oluşmaktadır. Kıl, bu özelliğinden ötürü esnek ve çok sağlam bir yaratılıştadır. Kıllar ince ve renksiz formda iken tüy olarak adlandırılır. Tabakalar içinde esas renkli olan kısım orta tabakadır. Kıl torbaları, alt deride bulunmaktadır. Kıl papillası, kılı besleme ile görevli bölümdür. Kıl torbalarına, yağ salgı bezlerinin salgı kanalları açılır. 

Kıl torbalarının dış yüzlerinin ortasına yakın yerlerde kılların dikleşmesini sağlayan kaslar bulunmaktadır. Kıllarda soğuk ve heyecan etkisiyle dikleşme olmaktadır. Bu dikleşme aynı zamanda deri gözeneklerini kapatarak vücudun ısı dengesini korumaktadır.Sıcak havalarda ise, aynı bölgede terleme başlar ve vücudun serinlemesi yardımcı olur. Deri, vücut ısısının normal sınırları içinde korunmasına yardımcı olur.Kıl kökünde bulunan kas, derinin pH'ını ayarlamakla görevlidir ve koruyucu jel oluşturur. Yağlı salgı, deri üzerinde ince bir jel  tabaka oluşturur. Bu tabakanın deriyi sıcaktan ve soğuktan korumayı sağlamasının yanında antibakterial etkisi de vardır. Kılın beyazlaması bulbusdaki melanositlerin sayılarının azalmasına bağlıdır. Aslında kılların beyazlaması normal şartlarda doğal bir gelişimdir ve bilim tarafından fizyolojik olarak kabul edilir. Beyaz ırkta beyazlama 20 yaşın altında başlamış ise  anormal olarak değerlendirilmektedir. Bıyık, koltuk altı, kasık, sakal ve saçlarımızda bulunan kılların, uzama hızı daha yüksektir ve bu kılları sürekli uzar. Bunlara nazaran kol, kaş, göğüs, sırt ve bacaklardaki kıllar çok yavaş uzar ve aynı kalmaktadır. Vücudumuzda istenmeyen kıllar olarak epilasyon, ağda vb. yöntemleri ile yok etmeye çalıştığımız kıllarımız ne kadar işe yaramakta değil mi
]]>
Burunda Kıl Dönmesi https://www.kil.gen.tr/burunda-kil-donmesi.html Thu, 06 Dec 2018 12:40:30 +0000 Burunda kıl dönmesi, cilt altında kıl kökünde büyümekte olan kılların cilt yüzeyine çıkamayarak cilt altında kalması kıl dönmesine neden olmaktadır. Kıl dönmesi şikayetleri ile birlikte kıl folikülün de iltihap Burunda kıl dönmesi, cilt altında kıl kökünde büyümekte olan kılların cilt yüzeyine çıkamayarak cilt altında kalması kıl dönmesine neden olmaktadır. Kıl dönmesi şikayetleri ile birlikte kıl folikülün de iltihap görüleceği gibi iltihapsız kıl dönmeleri de görülmektedir. Fakat çoğunlukla köstebek yuvası gibi kanallar açarak doku içersin de ilerler. Yumuşak bulduğu yerlerden sinüs ağzı denilen toplu iğne başı kadar delikler açarak yüzeye çıkar. Tedavide amaç hastalığın tekrarlamaması için tüm bu kanalların çıkarılması olmalıdır. Kıl dönmesi genellikle erkeklerde daha fazla oluşmaktadır.

Burunda kıl dönmesi belirtileri; 

Yanma, kaşıntı, akıntı, kızarıklık, sivilce benzeri şişliktir. Burunda kıl dönmesi aynı zamanda burun içi kıllarda da meydana gelmektedir. Burun içi kıl dönmeleri aynı zamanda baş ağrısına da neden olmaktadır. Enfekte olmuş akne şikayetlerine benzeyen kıl dönmeleri, ilerlediği takdirde bulunduğu bölgelerde çukurlar ve estetik olarak hoş görünmeyen izlere sebebiyet vermektedir. Özellikle kist oluşturan kıl dönmeleri ciltte daha fazla çukurlar ve izler bırakmaktadır.

Burunda Kıl DönmesiBurunda kıl dönmesi tedavisi;

Oluşum şekline ve verdiği rahatsızlığın ciddiyetine ve ilerleme durumuna göre değişik alternatif yöntemleri bulunmaktadır. Kıl dönmesi kişinin fizyolojik özellikleri, cilt ve deri tipi ve yaşam koşulları ile tekrarlayabilen rahatsızlıklardır. Oldukça yüzeysel gözüken kıl dönmeleri, steril iğne ve cımbız yardımı ile çıkarılır. Bu sırada kılın cilt içinde kalmamasına dikkat edilmelidir. Cildin içinde bir kısım kıl kalsa bile yüzde kıl dönmesi tekrar edebilir. Burada dikkat edilecek noktalardan bir tanesi dönen kılın tamamen çekilmesidir ve tekrar yüzde kıl dönmesini engellemektedir. Kıl dönmesine sebep olan kıl çıkartıldıktan sonra yara iyileşir ve sorun ortadan kalkmış olur. Ancak çoğu zaman kıl dönmesi tekrar edebilir. Bu durumda yara kapandıktan bir kaç hafta sonra, daha önce kıl dönmesi oluşan bölgede sivilceye benzer ağrılı ve akıntılı bir durum ortaya çıkabilir. Bünyesi yatkın olan kişilerin buna dikkat etmesi gerekmektedir.

Burunda kıl dönmesi ileri bir derecede ise deri altında kist oluşturur bu durumlarda cerrahi müdahale gerektirmektedir. Basit bir cerrahi müdahale ile kıl dolu kistin çıkartılıp atılması amaçlanır. Ameliyat sırasında yada yara ağzının genişletilerek içeriye asidik etkisi olan kimyasalların verilmesi de ayrıca rastlanan tip girişimsel cerrahi yöntemlerdir. Bu durum girişimsel bir cerrahi yöntemidir, yeni bir yöntem veya ameliyatsız yöntem değildir. Değişik ameliyat teknikleri ve uygulayan doktorlara göre değişen uygulama farklılıkları vardır.
]]> Erkeklerde Kıl Dönmesi https://www.kil.gen.tr/erkeklerde-kil-donmesi.html Fri, 07 Dec 2018 08:13:22 +0000 Erkeklerde kıl dönmesi, tıp dilinde pilonidal sinus adı verilen, vücuttan kopan kılların kendisine bir yol bulması sonucunda deri altında toplanmasıyla deri altında yuvalanması ile oluşan bir rahatsızlık olmaktadır. Vücutta d Erkeklerde kıl dönmesi, tıp dilinde pilonidal sinus adı verilen, vücuttan kopan kılların kendisine bir yol bulması sonucunda deri altında toplanmasıyla deri altında yuvalanması ile oluşan bir rahatsızlık olmaktadır. Vücutta dökülerek oluşan bu kıl yuvası genellikle kuyruk sokumunda oluşur. Kadınlarda nadir görülür ve genellikle erkeklerin başına gelen bir rahatsızlık olmaktadır. Enfeksiyon olmadığı takdirde kendisini belli etmeyecektir. Ama enfeksiyon olduktan sonra, şişlik oluşacak ve o bölgede kızarıklık meydana gelecek ve şiddetli ağrılar meydana gelecektir. Enfeksiyonun olması halinde irin dolu bir apse olacak ve bu patladığı zaman pis kokulu bir akıntı meydana gelecektir.

Kıl Dönmesinin Nedenleri:

Kıllı vücutlarda saçlardan kopan ya da vücuttan kopan kılların gözle görünmeyecek kadar küçük olan ter bezi deliklerinden içeriye girerek burada birikmesi sonucunda oluşmaktadır. Sıklıkla erkeklerde daha çok görülmektedir. 15 ile 30 yaş aralığındaki insanlarda daha çok görülmektedir. 40 yaşından sonra derinin daha da kalınlaşmasından dolayı görülme oranı daha az olmaktadır. Sıklıkla kıl dönmesi kuyruk sokumunda görünmektedir. Ama göbek ve koltuk altında da nadirde olsa görülmektedir. Kıl dönmesinde uzun süreli oturmanın da neden olduğu bilinmektedir. Ayrıca uzun süre bisiklete binmek ve ya yürümekte burada ki kılların derinin altına girme riskini daha da arttıracaktır.

Erkeklerde Kıl Dönmesi
Kıl Dönmesi Ameliyatı Ve Sonrası:

Cerrahi bir işlem uygulanarak bu kıl dönmesinin çıkarılıp alınması demek, kıl dönmesinin tekrarlanmayacağı anlamına gelmez. Temizliğe dikkat etmeyen ve aşırı kıllı olan insanlarda tekrarlanabilecek bir hastalıktır. Ameliyat lokal anestezi altında yapılmaktadır. Kıl dönmesinin oluşturduğu irinli bölgeyi kesip çıkarılması sonucunda gerçekleştirilmektedir. Kıl dönmesi ameliyatı yaklaşık olarak 30 dakika içinde yapılan bir ameliyat olmaktadır. Genellikle ameliyat sonrasında hastayı hastanede yatırmayıp, anestezi etkisi geçince taburcu etmektedirler. Ender durumlarda hastayı bir gece yatırırlar. Ameliyat bittikten sonra zorlu bir iyileşme süresi olacaktır. 2 hafta ile 2 ay arasında zaman alacaktır. Ameliyat sonrasında ağrı ya da akıntının olması doğaldır. Tekrarlanan bir hastalık olduğundan kesinlikle uzun süre oturmamalı ve bölgeyi her zaman için temiz tutulması gerekmektedir.
]]>
Rüyada Yemekte Kıl Görmek https://www.kil.gen.tr/ruyada-yemekte-kil-gormek.html Sat, 08 Dec 2018 02:28:48 +0000 Rüyada yemekte kıl görmek, hiç beklenmedik bir anda beklemediği kişi tarafından kötü bir sorunla karşılaşacağı şeklinde yorumlanmaktadır. Birlikte iş yaptığınız ortağınız varsa ona çok güvendiğiniz için işleri gene Rüyada yemekte kıl görmek, hiç beklenmedik bir anda beklemediği kişi tarafından kötü bir sorunla karşılaşacağı şeklinde yorumlanmaktadır. Birlikte iş yaptığınız ortağınız varsa ona çok güvendiğiniz için işleri genellikle ortağınız idare ediyorsa, çok kısa bir süre içinde size atacağı kazık yüzünden çok kötü günler yaşayacaksınız. Bu rüya uyarıcı nitelikte bir rüya olmaktadır. İş yerinde elemanlarınızın başında durmalı ve işlerinizi çok güveniyor olsanız bile ne ortağınıza ne elemanlarınıza emanet etmemeniz gerekmektedir. Rüyayı gören kişi bir kadınsa, kısa bir süre içinde yakın bir arkadaşı ile arasının bozulacağına işaret etmektedir. Her şeyini güvenerek anlattığı ve sırlarını paylaştığı bu insanla arası açıkalcak ve ona bütün sırlarını anlattığı için bir yerde konuşur mu korkusunu sürekli olarak yaşayacaktır. Bilmeniz gereken iki kişinin bildiği sır değildir. Sizin çevrenizde ne kadar size sadık olarak gözüken dostlarını olsa da kesinlikle onlara her şeyinizi anlatmamanız gerekmektedir.

Rüyada Yemekte Kıl Görmek
Rüyada yemekte kıl görmek
, rüya sahibinin kendi yaptığı yemekten kıl çıktığını görmek büyük bir üzüntü yaşayacağı şeklinde yorumlanmaktadır. Çok sevdiği bir arkadaşı tarafından yapılan bir hata yüzünden zor günler geçeceği şeklinde yorumlanmaktadır. Bu hatayı arkadaşınızla birlikte düzeltmeye kalktıkça, daha büyük hatalar yapacaksınız. Bu yüzden herkesten gizlediğiniz ve kendi başınıza toparlamaya çalışma yerine tanıdığınız ve güvendiğiniz birileri tarafından mutlaka yardım almanızda fayda olacaktır. Başkasının yaptığı yemekten kıl çıktığını gören kişi kendisi hakkında çok büyük dedikoduların döndüğünü ve bu kişilerin rüya sahibinin başarılı olmasını çekemediği için sürekli olarak onun dedikodusunu yaparak, yüzüne gülüp arkasından konuşmaları şeklinde yorumlanmaktadır.

Rüyada yemekte kıl görmek, insan kılı görüldüğü zaman bu pek hayra işaret değildir. Büyük bir hastalığa siz ya da ailenizden birinin yakalanacağı ve sıkıntılı zamanların sizi beklediği şeklinde yorumlanmaktadır. Rüyada hayvan kılı görmek büyük bir dileğiniz var ve bu dileğiniz gerçekleştiği zaman adak adamışsınız. Çok sabırsız olduğunuz için bir an önce bu dilediğinizin gerçekleşmesini istiyorsunuz. Sabırlı olmalı ve dilediğiniz yeri ve zamanı gelince gerçek olacaktır. Ama daha zamanı var
]]>
Kıl Dönmesi https://www.kil.gen.tr/kil-donmesi.html Sat, 08 Dec 2018 02:48:59 +0000 Kıl dönmesi; tıp dilinde ismi pilonidal sinus olan kuyruk sokumu kemiği üzerindeki kılların çeşitli nedenlerden dolayı deri içerine doğru girmesiyle oluşan ve delikçikler oluşturan bir rahatsızlıktır. Kılların deri içine d Kıl dönmesi; tıp dilinde ismi pilonidal sinus olan kuyruk sokumu kemiği üzerindeki kılların çeşitli nedenlerden dolayı deri içerine doğru girmesiyle oluşan ve delikçikler oluşturan bir rahatsızlıktır. Kılların deri içine doğru dönmesiyle o bölgede iltihaplanma oluşmakta bu duruma bağlı olarak ağrı ve sızlanma görülebilmektedir. Kıl dönmesi daha çok erkeklerde görülmektedir. Bu rahatsızlığa yakalananlar hastalığın ilk evresinde doktorlara başvurarak tedavi görmeleri gerekmektedir. Önlem alınmadığı takdirde hastalık ilerleme kaydedecektir. 

Kıl dönmesi belirtileri;
 • Kuyruk sokumunda oluşan şişlik; hastalık genelde kuyruk sokumu kemiğinin olduğu bölgede görülmektedir. Bu bölgede bulunan kıllar ve vücudun daha üst kısmında bulunup vücudun şeklinden dolayı kopup bu kısma ulaşan kılla çok küçük boyuttaki ter bezlerinin içine doğru batıp iltihaplanmaya yol açacaktır. İltihap oluşumuna bağlı kuyruk sokumunda şişlik meydana gelecektir. Hastalığın ilk evrelerinde ağrı genellikle olmamaktadır, kuyruk sokumunda oluşan şişlikten kıl dönmesinin başlangıcı olduğu kestirmek mümkündür.
 • İç çamaşırda görülebilecek ıslaklık, pis koku ve o bölgede görülen akıntı kıl dönmesinin belirtileri arasındadır. Bu rahatsızlığa bağlı olarak o bölgede küçük iltihaplı delikçikler oluşmaktadır. Bu delikçikler sızıntı yapmaktadır ve pis koku yayılmasına neden olabilmektedir. Hastalığın ilerlemesini önlemek için genel hijyen kurallarına uymak gerekir.
 • Kıl dönmesi 10-30 yaş arasında daha çok görülmektedir. Kıl dönmesi sorunu deri ile ilişkilidir, yaş arttıkça derinin sertleşmesi ile ilerleyen yaşlarda görülme olasılığı da otomatik olarak azalmaktadır. Bu rahatsızlık genelde kuyruk sokumunda görülürken nadir olarak yüzde, göbek deliği bölgesinde ve koltuk altı bölgesinde de görülebilmektedir. Bu bölgelerde de aynı sebeplerden dolayı iltihaplı delikçikler oluşmaktadır ve belirtileri daha net görülebilmektedir.
Kıl dönmesi rahatsızlığı bulunanlar ilk evrelerinde fark ederek muayene olduklarında cerrahi müdahaleye gerek duymadan iyileşme imkanına sahiptirler ancak utanç duyma gibi nedenlerden doktora başvurmaktan kaçınma çok sık rastlanan bir durumdur. Her hastalıkta olduğu gibi erken tanı ve müdahale hastalığın ilerlemeden tedavi edilmesinde önemli bir unsur olduğu bilinir. Kıl dönmesinde de erken tanı ve tedavi kişilerin gündelik işlerini aksatmamaları ve daha sağlıklı bir yaşam sürmeleri açısından önemlidir. Ayrıca bu bölgede bulunan kıl yumağı zamanla daha da artacak ve irin oluşumu yayılacaktır. İrin akıntı yaparak daha da genişleyecek ve ağrının dışında vücutta ateşlenme, titreme gibi yeni sorunlara neden olacaktır. Tedavi uygulandığında iyileşme süresi daha uzun olacaktır ve kişinin istirahat etme gereksinimini ortaya çıkaracaktır. Bu bakımdan geç kalınmadan ilgili polikliniklere başvuru yaparak gerekli tedavinin bir an önce yapılması gerekmektedir. 

Kıl DönmesiKıl dönmesi tedavisi;
 • Her hastada ilerleme evresi farklı olduğundan farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. İlk evresinde çok fazla iltihaplanma görülmediği durumlarda cerrahi müdahale gerekmeyebilir. Doktorların önerebileceği krem ve birkaç tavsiye ile ilk evre kıl dönmeleri tedavi altına alınabilmektedir. Ancak genellikle uygulanamamaktadır. 
 • Mikro sinüsektomi yöntemi ile; cerrahi bir müdahaledir. En gelişmiş yöntemdir, önceki uygulamalardan farklı olarak bölgenin tamamen kesilip müdahalesi yerine sadece iltihaplı delikleri tespit edip o deliklere müdahaleyi öngörmektedir. Uygulanışı kolay ve ağrısızdır. İstirahat süresini kısaltmaktadır. Tekrar nüksetme oranı flep yöntemine göre biraz daha yüksektir.
 • Flep yöntemi; Bu yöntemde kıl dönmesinin görüldüğü kısım tamamen kesilip çıkarılmaktadır. Genellikle orta kısım kesilerek oluşan delikçikler tamamen alınır. Alınan bölgeler kıl katmanını oluşumunun görülmediği yan kısımlardan alınan derilerle]]> Rüyada Yüzünde Kıl Görmek https://www.kil.gen.tr/ruyada-yuzunde-kil-gormek.html Sat, 08 Dec 2018 21:24:37 +0000 Rüyada yüzünde kıl görmek, Bu rüyayı bir erkek görüyorsa ve sakallarının çıktığını görüyorsa farklında olmadan bir günah işlediğine ve bir insanın günahını aldığı şeklinde yorumlanmaktadır Aslında rüya sahibin Rüyada yüzünde kıl görmek, Bu rüyayı bir erkek görüyorsa ve sakallarının çıktığını görüyorsa farklında olmadan bir günah işlediğine ve bir insanın günahını aldığı şeklinde yorumlanmaktadır Aslında rüya sahibinin çok iyi niyetli bir insan olması ve bu iyi niyetini kullanan insanlara karşı bile ılımlı yaklaşarak kimsenin kalbini kırmak istemezken, hayatında bulunan en önemli insanlardan birine karşı farkında olmadan yaptığı bu hatayı fark ettiği zaman çok büyük üzüntüler yaşayacak ve büyük bunalıma girecektir. Hatanızı anladığınız an itibari ile o kişiyi bularak ondan özür dileyip, helallik almanız gerekmektedir. Ayrıca bazı alimler tarafından sağlığınıza dikkat etmeyip, iyi beslenmediğiniz için yaşayacağınız bazı sağlık sorunlarından dolayı zor ve sıkıntılı zamanlar yaşayacağınız şeklinde de yorumlanmaktadır.

  Rüyada yüzünde kıl görmek, rüyayı gören bir kadınsa ve yüzünde kılların çıktığını görüyorsa büyük bir ayıp işlediğinin farkına geç varacağı ve bu işlediği ayıp yüzünden kimsenin yüzüne bakamayacağı şeklinde yorumlanmaktadır. Aslında farkında olmadan yaşadığı bir olayın, kendisine ayıp olarak döneceğini düşünmeden bir anlık yaşadıklarının sonucunda insanlardan çok utandığı için iş ve yer değiştireceği ve arkasına asla bakmadan yaşamaya devam edecektir. Arkasında bıraktığı geçmişi zaman zaman aklına gelse bile kesinlikle unutmalıdır. Rüyayı genç bir kız görüyorsa, bir yerden beklediği ve bir türlü gelmeyen haberin geleceğine işaret etmektedir. Ama beklediği haber tam anlamı ile hayal kırıklığı yaşamasına neden olacaktır. Bunun etkisinde kalan rüya sahibi uzunca bir süre kendisine gelemeyip ruhsal sorunlar yaşayacaktır. Bu yüzden her şeye hazırlıklı olunması gerekmektedir.

  Rüyada Yüzünde Kıl Görmek
  Rüyada yüzünde kıl görmek
  , rüya sahibi kendi çocuğunun yüzünde kıl gördüğü zaman bir hastalığa işaret etmektedir. Kendisinin ya da ailesinde birinin büyük bir hastalığa yakalanacağı ve çok büyük sıkıntılarının olacağı şeklinde yorumlanır. Hasta olan kişinin iyileşmesi için çırpınan rüya sahibi işini bırakacak ve sadece hastasıyla ilgilenecektir. İşyeri ile kimse ilgilenmediği için, büyük maddi zararlar görecek ve sıkıntılarının üzerine birde işle ilgili olan sıkıntılar eklenecektir.
  ]]>
  Bebeklerde Kıl Kurdu https://www.kil.gen.tr/bebeklerde-kil-kurdu.html Sun, 09 Dec 2018 04:39:25 +0000 Bebeklerde kıl kurdu, Bağırsak kurdu diye bildiğimiz parazitlerdir. Parazitler bağırsakta kendilerine yuva yaparak yaşarlar. Anne sütü ile beslenen bebeklerde kıl kurdu pek fazla olarak görülmez. Anne sütü almayan bebeklerde kı Bebeklerde kıl kurdu, Bağırsak kurdu diye bildiğimiz parazitlerdir. Parazitler bağırsakta kendilerine yuva yaparak yaşarlar. Anne sütü ile beslenen bebeklerde kıl kurdu pek fazla olarak görülmez. Anne sütü almayan bebeklerde kıl kurdu oldukça yaygın olarak görülmektedir. Boyu 1 cm kadar ve rengi beyaz renktedir. Ciddi bir rahatsız etme durumu yoktur. Alt bölgede kaşıntıya neden olur. Aynı zamanda ağız akıntılarına sebep olur. Bebekler bu nedenden dolayı rahatsızlık ve huzursuzluk duyarlar. Katı yiyecekler yemeye başladıklarında bebekler dahada rahatsızlık duyarlar. Çünkü katı besine başladıklarında parazitler yani kıl kurtları etkisini göstermeye başlayacaktır.

  Bebeklerde Kıl KurduKıl kurdu belirtileri
  • Alt bölgede kaşıntılara neden olur.
  • Uyurken ağızdan akan suya sebep olur. 
  • Kız çocuklarında alt bölgede zorlayıcı bir kaşıntıya neden olur. 
  • İshal ve kabızlığa neden olur. 
  Bebeklerde kıl kurdu oluşumunun sebebi yediği besinlerden kaynaklanmaktadır. Bu nedenden dolayı yedirdiğimiz öğünlere dikkat etmeliyiz. Bebeklerin dışkılarını incelersek minik minik beyaz kurtçuklar görebiliriz. Eğer ki kıl kurdundan şüphe ediyorsak ve belirtileri varsa dışkıda görme oranı çok yüksektir. Bebek beslenmelerinde temizliğe önem vermeliyiz. Sadece besinlerde değil onları yıkamak için bile kullandığımız, çocuğumuz içirdiğimiz sularda bile hijyen değilse bu risk fazladır. 

  Bu anlattıklarımız sadece kıl kurdunun oluşumunu engellemekten yana olan uygulamalardır. Bebek dışkısını incelediğimizde kurtçuklara denk gelirsen mutlaka bebeğinizi uzaman bir doktora göstermelisiniz. Doktor tedaviye başlarken o tedaviye tek başına değil tüm ev halkı ile başlanmalıdır. Ailece tedavi olunmalıdır. Aile aynı evi paylaştığı için kıl kurdu bulaşıcılık özelliği taşımaktadır. Aileye ilaç tedavisi bebeğe ise lokal krem tedavisi uygulanır. Kıl kurdu bulaşıcı bir hastalıktır. 

  Eller mutlaka sürekli sabunla yıkanmalıdır. Bebeğin bezi sık sık değiştirilmelidir. Hijyen bu durumda çok önemlidir. Bebeğin kıyafetleri yıkanırken kaynatılmalıdır. Mikrop barındırmaması için. Bu hijyene tüm aile uymalıdır. 

  Geç tanı ve geç tedavide kıl kurtları bağırsaklarda çoğalır ve bebeğin yediği tüm besinlere ortak olur. Bebeğin gelişimine engel olur ve vitaminsiz kalmasına sebep olur. Dahada ilerlemesi sonucu ciddi hastalılara neden olur. Bebeğin ölümüne kadar sebep olur. Ailelerin bilinçli olmaları ve ciddiye almaları gerekmektedir. 
  ]]>
  Kıl Kurdu https://www.kil.gen.tr/kil-kurdu.html Sun, 09 Dec 2018 11:36:23 +0000 Kıl Kurdu, yuvarlak solucanlar familyasından, özellikle çocukların bağırsak bölgesine yerleşip yaşayan bir parazit türüdür. Enterebius vermicularis ailesine mensuptur ve kıl kurdundan daha büyük olan bağırsak solucanı ile ka Kıl Kurdu, yuvarlak solucanlar familyasından, özellikle çocukların bağırsak bölgesine yerleşip yaşayan bir parazit türüdür. Enterebius vermicularis ailesine mensuptur ve kıl kurdundan daha büyük olan bağırsak solucanı ile karıştırmamak gerekir. Kıl kurdu ince bedene sahip genellikle beyaza yakın sarı renkli yakından bakıldığında vücudu küçük tüylerle kaplı bir parazit türüdür.

  Kıl Kurdunun Belirtileri:

  Kıl kurdu, genellikle ağır enfeksiyonlara sebep olmaz. Toprakla oynayan çocuklarda veya çok iyi temizlenmemiş sebze meyvelerle ve bazı et ürünleri ile bulaşma sağlanabilir. Kıl kurdu bulaşan insanda özellikle makatta kaşıntı, gece uyku esnasında ağızdan yastığa su akması, burun kaşıntısı ve ağız kokusu şeklinde kendini belli eder. Kıl kurdu varlığından şüphelenilen hastanın öncelikle bir hekime görünmesi gerekir. Yapılacak bir gaita (dışkı) tetkiki ile kıl kurdu varlığı tespit edilebilir. Kıl kurdu genellikle çocuklarda olabileceğinden selefon bant ile tespit yöntemi çocuklarda daha çok işe yarar. Çocuğun makatına yapıştırılan bir selefon bant bir süre bölgede tutulur ve sonra alınır. Mikroskop altında incelenecek olan bu selefon bantta eğer var ise kıl kurdu yumurtalarını tespit etmek kolaydır. Kıl kurdu bulaşan hastalarda özellikle kilo kaybı gözlenebilir. Bunun dışında idrar yolları enfeksiyonları yaşanmasına neden olabilir. Kıl kurdunun kız çocuklarında makattan vajinal bölgeye ilerlemesi sonucu bir takım uterus ve fallop borusu rahatsızlıkları yaptığı görülmüştür.

  Kıl KurduKıl Kurdu Tedavisi:

  Kıl kurdu, tespit edilmiş hastanın öncelikle tüm ailesi tedavi edilmelidir. Kıl kurdu son derece kolay bulaşan bir parazittir. Bedensel temas ile  ve tükürük aktarımı ile ellerin sık sık sabunlanması ile kolaylıkla aile içinde bulaşabilir. Bu sebeple doktorlar genellikle tüm aile için bir tedavi önermektedir. Genellikle bir ya da iki doz ihtiva eden oral tabletler yöntemi ile kıl kurdunu düşürmek mümkündür ve tedavisi kolaydır. Bunun dışında iç çamaşırlarını kaynatmak veya ütülemek, sık sık elleri yıkamak, yatak çarşaflarının sık sık değiştirilmesi ve kaynatılması tedavinin hızlanmasına yardımcı olur.

  Kıl Kurdu Nasıl Önlenir

  Kıl kurdu, özellikle toprakla veya hayvanlarla ilgilenen insanlarda çok görülebilir. İyi temizlenmemiş sebze meyve tüketmek ve bazı et ürünlerinin güvenliğinden emin olmadan tüketmek kıl kurdu bulaşmasına sebep olabilir. Bu sebeple günlük hayatta hijyen kurallarına dikkat etmek en önemli unsurdur. Sebze ve meyvelerin bol su ile çok iyi yıkanması, tüketilecek et ürünlerinin güvenli yerlerden alınması, sokakta oynayan çocukların mutlaka ellerini çok iyi yıkamaları ve mümkünse eve geldiklerinde bir banyo yapmaları, evcil hayvanlarla haşır neşir olan çocukların ellerini yıkamaları önemli ölçüde önleme sağlar. Evde kullanılacak sabunlar özellikle çocukların kullanacağı sabunlar antiseptik özellikli olursa daha iyi olur. Bütün bu öneriler dikkate alınırsa kıl kurdu bulaşması önemli ölçüde önlenmiş olur.
  ]]>
  Bacakta Kıl Dönmesi https://www.kil.gen.tr/bacakta-kil-donmesi.html Mon, 10 Dec 2018 01:30:54 +0000 Bacakta kıl dönmesi: normalde dışarı doğru uzayan kılların gözeneklerden sapması ve kılların yeniden kaynağına dönüp içe doğru uzamasından kaynaklanır. Kıl dönmesi vücudumuzda büyük oranla yani %99 kalça kısmında k Bacakta kıl dönmesi: normalde dışarı doğru uzayan kılların gözeneklerden sapması ve kılların yeniden kaynağına dönüp içe doğru uzamasından kaynaklanır. Kıl dönmesi vücudumuzda büyük oranla yani %99 kalça kısmında kuyruk sokumu dediğimiz bölgede kendini gösterir. Geri kalan %1 oranı ise bacak, göbek, saç, koltuk altı ve diğer bölgelerde kıl dönmesi oluşma oranıdır. Bacakta kıl dönmesi çok rastlanan bir durum değildir. Kıl dönmesi oluşan bölgeyi sıkmak bacaklarınızda kalıcı izler bırakabilir. Bunun için o bölgeyi sıkmak doğru değildir. Bazen kıl dönmesi problemi sivilce halinde  vücutta baş gösterebilir. Büyük bir sivilce eşliğinde gelişen kıl dönmesine plonidal sinus denir. Plonidal sinus ile kıl dönmesi arasındaki tek fark büyük bir sivilce görünümünde olan kıl batması belli bir süreden sonra kendiliğinden dışa doğru patlar.

  Bacakta kıl dönmesini engellemek:
  • Epilasyon sonrası doğal kür uygulamak
  • Ağda kullanan insanlar ağda sonrası zeytinyağı ile bacaklara mask yapmak
  • Bacaklara banyo sırasında kese yapmak
  • bacakları tuzlu suyla olmak
  • Nemlendirici yağlarla cildi yumuşatıp kıl çıkışını kolaylaştırabilirsiniz.
  • Bitkisel yağlarla masaj yapmalısınız.
  • Alma sirkesi ve su karışımı hazırlayıp bacakları ovmak
  Bacaklarda kıl dönmesi erkeklere oranla kadınlarda daha fazla gözlemlenir. Kadınlarda daha fazla gözlemlenmesinin sebebi ağda kullanımıdır. Ağda kılların kökten alınması demektir. Bacaklarda kökünden alınan kıllar yeniden çıkma aşamasında gözeneklerde yolunu bulamayıp sapma gösterir ve yolundan döner fakat kıl köküne doğru döndüğü için batakta kıl dönmesi oluşur. Ağda gibi kökten almak yerine köke inmeden yüzeysel temizleme kıl dönmesi sorununu çözmekte faydalı olacaktır.

  Bacakta Kıl DönmesiBacakta kıl dönmesi tedavi edilmezse:
  Batakta kıl dönmesi tedavi edilmezse kıl kökünde ve kıl etrafında 1-2 cm kadar bir bölgede kırmızı şişlik oluşur. Bazen bu şişlikte gözle görülen iltihaplanma  ortaya çıkar. Böyle durumlarda sağlık kuruluşlarına gidip doktor kontrolünde bu şişlik ve iltihaplanmanın kıl dönmesi olup olmadığını öğrenmelisiniz. Kıl kökünde oluşan şişlik ve iltihaplanma ihmal edilmemelidir ihmal edildiği takdirde sonucu ameliyat operasyonuyla bitebilir.
  ]]>
  Kuyruk Sokumu Kıl Dömesi https://www.kil.gen.tr/kuyruk-sokumu-kil-domesi.html Mon, 10 Dec 2018 14:19:02 +0000 Kuyruk sokumu kıl dönmesi, ilk etapta kaşıntı ile başlayıp şişlik ve iltihap oluşturmaktadır. Kıl dönmesi bölgesinde iltihaplanma ile beraber kırmızı bölge ve kanlı akıntı olabilir. Kıl dönmeleri %95 oranında kuyru Kuyruk sokumu kıl dönmesi, ilk etapta kaşıntı ile başlayıp şişlik ve iltihap oluşturmaktadır. Kıl dönmesi bölgesinde iltihaplanma ile beraber kırmızı bölge ve kanlı akıntı olabilir. Kıl dönmeleri %95 oranında kuyruk sokumu bölgesinde meydana gelmektedir. Çünkü vücudumuzun en hassas ve yumuşak bölgesidir. Özellikle genç erkeklerde 15-25 yaş arasında cilt altı dokusu yağlı ve uzun süre oturarak iş yapan kişilerde çok sık görülmektedir. Kıl dönmesi rahatsızlığı sessiz ilerleyen bir hastalıktır.

Kuyruk sokumu kıl dönmesi, saç ve vücudumuzun farklı noktalarından dökülen kıl ve tüyler yayılarak uzun süreli oturan insanlarda özellikle kuyruk sokumu bölgesine kaymaktadır. İnsan vücudunda milyarlarca delikten yararlanan bu kıl ve tüyler kolayca cilt altına girebilmekte ve yol yapmaktadırlar. Daha çok cilt altında biriken kılların sayısında artış olması ile birlikte ortaya çıkan akıntı, iç çamaşırda ıslaklık, pis koku, makatta şişlik ve iltihap meydana gelmektedir. Cilt altında biriken kıllar ve tüyler arttıkça zamanla lipom haline gelir. İlerleyen süreçte makat kısmında ve üstünde kaşıntı ile kendini göstermektedir. Kıl ve tüylerin cilt altına girmesini sağlayan bir yol olduğundan bahsettik ve bu kılların oluşturduğu iltihap akıntısı için de bir yol oluşturur. Bazen cilt dışına çıkamayan iltihap kuyruk sokumu kısmında şişliğe, ağrıya ve zamanla hareketlerin kısıtlanmasına neden olmaktadır.

Kuyruk Sokumu Kıl DömesiKuyruk sokumu kıl dönmesinin tedavisi; cildin 1-2 cm altında bulunan kıl yumağının bölgeden çıkarılması gerekmektedir. Özellikle hiç bir kalıntı bırakılmaması gerekiyor ki tekrar aynı problem ile karşılaşılmasın. Bu rahatsızlığın tek çözümü ameliyat olup, önemli olan en avantajlı, en az sıkıntı yaşatacak yöntemi seçmelisiniz. Çünkü bazı ameliyatlar kişide aylarca sürecek olan sıkıntıya neden olmaktadır. Ameliyat sonrası kuyruk sokumu bölgesi tüy dökücü kremlerle kıllardan temizlenmeli, temiz tutulmalı, düzenli olarak duş alınmalı, terli ve nemli kalması engellenmelidir, temiz iç çamaşırı giyilmelidir. Aynı zamanda uzmanların önerisi spor yapılmalıdır, uzun süre oturarak iş yapanların hızlı olarak kilo aldığını ve cilt altı dokunun yağlandırdıklarını belirtiyor. Tabi bu hijyen kurallarını uyguluyor olmak kişinin kıl dönmesi rahatsızlığını tekrar yaşamayacağı anlamına gelmez. Kıl dönmesi ameliyatından sonra da bu hastalığın tekrarlanmayacağı gibi hareket etmemelisiniz ve uzun süreli aynı yerde oturmamalısınız.

Ameliyatsız kuyruk sokumu kıl dönmesi tedavileri hastaların ameliyat korkusu sebebiyle sıkça tercih ettikleri tedavi seçenekleridir. Fakat kesin sonuç alınamamakla beraber rahatsızlığın ilerlemesine sebep olmaktadır.
]]>