Batık Kıl Belirtileri ve Tedavisi
24 Temmuz 2024

Batık Kıl Belirtileri ve Tedavisi

Batık Kıl

Batık kıl, cilt güzelliğine gölge düşüren sorunlardan biridir ve sıklıkla meydana gelir. Özellikle kadınlarda ve bacak bölgesinde yaygın olarak görülmektedir. Çıkmayan kıllar deri altında kaldığında hoş olmayan bir görüntüye neden olurlar. Hem can sıkıcı hem de kötü bir görünüme sebep olurlar. Bacaklarda kara leke şeklinde dururlar ve zamanla daha da artarak bacakların temiz ve pürüzsüz görünmesini engellerler.

Batık Kılın Oluşma Sebepleri

Batık kıl oluşumunda en büyük sebep cildin yapısından kaynaklanmaktadır. Kuru ciltlerde ölü deriler yüzünden gözenekler tıkanır ve tüyler cilt yüzeyine çıkamaz. Eğer cildiniz kendini yenilemekte yavaş davranıyorsa batık kıllar ortaya çıkar. Batık kıllar, ölü derinin üstüne çıkmayan ve deri altında kalan tüylerdir. Bu yüzden cildinizin ölü deriyi atması ve kılların rahatlıkla yukarıya çıkması gerekmektedir.

Yöntem Değişiklikleri ve Batık Kıl

Kılların temizlenmesi ve epilasyon yöntemlerinin sürekli değiştirilmesi de batık kıllara yol açabilir. Örneğin; jiletten epilatöre, epilatörden ağdaya geçiyorsanız batık kıllar oluşabilir. Epilatör ya da ağdadan sonra jilete geçmek bu soruna bir çözüm olabilir çünkü jilet ölü deriyi biraz da olsa kaldırır. Ancak bu yöntem, cilde zarar vererek kılların daha çok çıkmasına neden olabilir.

Batık Kıl Tedavisi

Batık kıl tedavisi için cilde peeling uygulanır. Epilasyon öncesi deri fırçalanarak veya kese yapılarak ölü derinin atılması ve gözeneklerin açılması sağlanmalıdır. Cilt üzerindeki ölü deri temizlenerek deri altındaki kıllar, deri yüzeyine çıkar. Banyoda kese uygulayarak ölü deriyi kaldırmak sorunu çözmektedir. Cildinize zarar vermeden uygulayacağınız kese, ölü deriyi kaldırmada yardımcı olur. Böylece ölü derinin temizlenmesi ile batık kılların oluşumu da engellenmiş olur. Ölü deriyi düzenli olarak temizlerseniz batık kıl sorununu çözmüş olursunuz.

Ekstra Yöntemler

Ponza taşı ile de batık kıl çıkarma işlemi başarılı olabilir. Fakat bu yöntem deriyi fazla aşındırdığı için çok dikkatli olmak gerekir. Hassas hareketlerle ölü derinin temizlenme işlemi yapılabilir.

İltihaplanma ve Batık Kıl

Batık kıldan dolayı iltihaplanma, kızarıklık ve şişme meydana gelmişse iltihabı giderecek bir krem veya akne ilacı ile müdahale edebilirsiniz. Şişlik inmeye başladıkça tüyün dışarı çıkabileceği bir alan oluşacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken konu, çok az bir kızarıklık bile olsa ilaç kullanıp oradaki sorunu çözmeden tüyün çıkarılmaması gerektiğidir. Şişlik ve kızarıklığın geçmesi beklenmelidir. Kist oluşmaması için uzman bir kişi tarafından müdahalesi daha uygun olacaktır.

Batık Kıl Önleme Yöntemleri

Batık kılları önlemek için bazı rutinler oluşturabilirsiniz:

  • Hafif ve düzenli peeling uygulamaları ile cilt yüzeyini ölü deriden arındırmak.
  • Nemlendirici kullanarak cildi nemli tutmak.
  • Epilasyon yöntemlerini dikkatli ve düzenli bir şekilde değiştirmek.
  • Jilet kullanırken cildi tahriş etmemeye özen göstermek.

Bu yöntemlerle batık kıl oluşumunu en aza indirerek cildinizin daha sağlıklı ve pürüzsüz görünmesini sağlayabilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kıl Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kıl Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Yüzde Kıl Dömesi Belirtileri ve Tedavisi

Yüzde Kıl Dömesi Belirtileri ve Tedavisi