Kıl Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kıl Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kıl ameliyatı; genellikle kuyruk sokumu dediğimiz yerde yapılan bir ameliyattır. İki kalça arasındaki bölgede gerçekleşen kıl yuvaları için uygulanan bu ameliyatlar bu kıl yuvalarının içerisindeki iltihaplanmayı ve kılları çıkarmakta kullanılan yöntemdir. Alternatif tıp da kremler ile de yapılan tedaviler her ne kadar deneme aşamasında da olsa halk arasında kalça kısmını doktora göstermekten ve bıçak altına yatmaktan daha iyi gelir. Kıl ameliyatlarında işlem yapılması için birden fazla teknik ve yöntem vardır.

Kıl dönmesi genellikle erkeklerde görülen bir rahatsızlıktır. Vücut kıllarının ve saç kıllarının kuyruk sokumuna yerleşmesi ve deride yer bulduğu anda da deri altına geçmesi ile meydana gelir. İki kalçanın birbiri ile sürtünmesi sonucu aralarda biriken kıllar deri altına girerek tek bir yönde büyümeye başlarlar. Bu büyüme ilerledikçe ve içerideki kıllar uzayıp büyüdükçe oluştuğu yerdeki boşluğu doldurmaya başlar ve orada ısı ve sıcaklıkla bir de terleme ile bir araya gelerek enfeksiyona neden olurlar. İlerleyen safhalarında kanlı bir iltihap dışarı atmaya başlar ve hastada ağrılı ve acılı bir dönem oluşur. Her ne kadar cerrahi müdahale ile alınan kıl yuvalarının tekrardan oluşma olasılığı her zaman vardır.

Kıl ameliyatı dört farklı şekilde yapılabilir?
  • Doku çıkartıp yama kaydırma ile kapama ameliyatı: Uzun süreli akıntı ile giden kronik sinüs vakıalarında en uygun yöntemlerden birisidir. Ameliyat yarayı genişleterek kılları çıkartıp yamayla onardıktan sonra kapatılır. Ameliyat esnasındaki ilk işlem hasarlı dokunun çıkartılması ile olur. Orta hattaki komşu kalçadaki dokulardan cilt ve cilt altı içeren dil biçiminde yama dokular alınarak flep hazırlanır. Alınan yama yan çevrilerek yaranın çıkarılmasından sonra arta kalan boşluğu dikilerek ameliyat tamamlanır. Uzun süreli sonuçlar açısından halen en iyi yöntemdir.
  • Doku çıkarıp açık bırakma ameliyatı: Ameliyatta hastalıklı bölge kesi işleminden sonra çıkarılıp yaranın olduğu gibi açık bırakılması şeklinde son bulur. Kısa ve kolay bir ameliyat şeklidir. Ancak bu ameliyatta yaranın iyileşme süresi uzar ve ortalama olarak sekiz haftayı bulur. Hastalığın aynı bölgede yeniden tekrarlama olasılığı %5-10 civarındadır. Bu ameliyat hasta açısından oldukça zahmetli bir yöntem olduğundan pek tercih edilmemektedir.
  • Doku çıkartıp dikme ameliyatı: Hastalıklı bölgenin ameliyatı kesi işlemi ile yara doku çıkartılır. Bu kıl yuvası çıkarma işlemi bittikten sonra iki kalça arasında oluşan kesinin yani yaranın iki ayrı dudağı birleştirilerek dikilir. Bu ameliyat türü daha çok küçük kıl yuvası ameliyatlarında küçük iltihaplı ise uygulanır. Ameliyatın toplam yapılma süresi yirmi dakika olup, iyileşme süresi ise 15-20 gün kadardır. Tekrar aynı bölgede kıl dönmesi riski diğer ameliyatlara göre biraz daha yüksektir.
  • Mikrosinüsektomi ameliyatı: bu ameliyatta hastalıklı olan bölge çok küçük bir alanda olduğundan basit ve sınırlı bir ameliyat uygulanır. Bu ameliyat kıl dönmesi vakıalarında nadiren yapılan bir ameliyattır. Çünkü kıl dönmesi rahatsızlığı genelde bu kadar erken fark edilmez. Edildiğinde de bu basit ameliyat uygulanır. Dediğimiz gibi erken teşhis olduğunda içerideki boşluk büyümediği ve iltihaplanma neredeyse yok denecek kadar az olduğu için veya içeride biriken kıl miktarının çok az olması sayesinde çok kısa ve basit bir operasyon olur. Ameliyatın sonuçları hakkında gelişen ve kesinleşen yenileme oranı bulunmamaktadır.
Kıl ameliyatlarında, genelde hastalar ilerlemiş bir durumda hekime başvururlar sebebi de bu kıl dönmeleri sadece ilerleyip kanamalı iltihap akıttıklarında kendilerini hissettirirler. Bu kıl dönmesi hastalığında oluşan bölgedeki kıl yuvasının çıkartılmasıyla hastalık kesin bir tedaviye uğramaz sadece oluşan hastalık alınmış olur. Yani geçici bir tedavidir. Asla yenilemeyeceği gibi bir kanı yoktur.

Bu kıl ameliyatlarında uygulanan anestezi genellikle bölgesel anestezidir. Hasta bilinci açık ve ameliyat esnasında uyanıktır. İğne yardımıyla belden aşağısı uyuşturulan hastalar işlem bittikten sonra iki üç saat kadar daha belden aşağısında uyuşma olduğundan hastanede bekletilir ve vücudu anestezinin etkisinden çıktıktan sonra taburcu edilir. Özel bir zorunluluk olmadığı sürece hasta asla genel anestezi yapılmaz. Sadece o bölgenin uyuşturulması yeterlidir.

Kıl Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Göbek Kılı Nasıl Alınmalı?

Göbek Kılı Nasıl Alınmalı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kıl Türleri ve Özellikleri

Kıl Türleri ve Özellikleri

Kadınlarda Kıl Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda Kıl Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Dışkıda Kıl Kurdu Belirtileri ve Tedavisi

Dışkıda Kıl Kurdu Belirtileri ve Tedavisi

Bacakta Kıl Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bacakta Kıl Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Güncel

Kıl Dömesi Başlangıcı

Kıl Dömesi Başlangıcı

Güncel

Kıl Kurdu Belirtileri ve Tedavisi

Kıl Kurdu Belirtileri ve Tedavisi